Album z powstania... "Powstanie warszawskie. Najważniejsze fotografie", Wyd. RM


Dziś przygotowałam recenzję wspaniałej książki. Książki, która tak naprawdę jest albumem, ponieważ dominują mniej fotografie...

"Powstanie Warszawskie. Najważniejsze fotografie", to niezwykła propozycja autorstwa Grzegorza Jasińskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa RM. Autor osobiście dokonał wyboru fotografii, którą uzupełnił komentarzem. W albumie znajdziemy kilkadziesiąt czarno - białych zdjęć, nierzadko autor ich będzie nieznany. 

Sam album ma twardą oprawę, na której pod tytułem widnieje stara fotografia powstańców warszawskich. Natomiast wnętrze albumu jest fascynujące i robi wrażenie. Wszystkie zdjęcia oddają klimat sprzed siedemdziesięciu lat. Ukazuje Warszawę, jej mieszkańców oraz powstańców, którzy tak dzielnie o nią walczyli. Oprócz tego, idealnie odzwierciedlają emocje malujące się na twarzach osób uwiecznionych na zdjęciach. Ich waleczność, strach, niepewność, a nawet radość, uśmiech czy miłość. 

W albumie przedstawiono wydarzenia zapisane na zdjęciach, które miały miejsce w okresie trwania powstania. Znajdziemy tu nie tylko obrazy z walk, ale także obrazy "życia codziennego" ludności cywilnej. Ich sposobu na przetrwanie w tych trudntch czasach. 

Oglądając każde zdjęcie, czytając każdy komentarz, autor zmusza nas do refleksji i zadumy. Co było ważne dla ludzi tamtego pokolenia? Jakie cenili wartości? Jak radzili sobie z codziennością? W jaki sposób walczyli o wolność? Jak udało im się przetrwać z dnia na dzień? Na te i wiele innych pytań odpowie nam niniejszy album. 

Przeczytałam wiele książek o wydarzeniach z roku 1944. Były to świadectwa osób, które walczyły aktywnie w powstaniu, ale i tych, które obserwowały walki i niemieckie zbrodnie z ukrycia. Album, o którym dziś Wam opowiadam, wart jest uwagi i godny polecenia. Tym bardziej, że zawiera w sobie tyle fotografii, dzięki którym mamy pewien obraz tamtych wydarzeń. Poniżej, jedna z moich ulubionych fotografii. Młoda nieznana dziewczyna przegląda się swojemu odbiciu w kieszonkowym lusterku. Za nią widzimy ruiny i zniszczenia ulicy Warszawy. Mimo trwających walk i niepewności o jutro, ludzie starają się żyć i funkcjonować normalnie, jak wtedy, zanim wybuchła wojna i zaczęły się te straszne czasy. Mimo wszystko, była nadzieja...Kolejny dowód na to, iż ludzie chcieli zachować "poczucie normalności". Na zdjęciu poniżej widzimy młodych ludzi, w chwili zawarcia sakramentu małżeństwa.  Mimo tego, iż na każdym kroku czekała śmierć, młodzi kochali, chcieli być razem i ślubowali sobie miłość. To zdjęcie znałam już wcześniej. Para, która brała ślub, była bohaterem jednego z  filmów dokumetalnych o powstaniu warszawskim, który miałam okazję obejrzeć...


Sama, jako osoba, która interesuje się tematyką powstania warszawskiego, jestem zafascynowana tym albumem. Jest to kolejna publikacja, którą zaliczam do tych wyjątkowych i wartościowych. Polecam ten album nie tylko pasjonatom II wojny światowej, ale każdej osobie. Myślę, że każdy z nas powinien znać ten kawałek historii naszego narodu. Serdecznie polecam!

Album znajdziecie na stronie Wydawnictwa RM TUTAJ

Dziękuję Wydawnictwu za możliwość recenzji tej niezwykłej publikacji. Wywarła ona na mnie ogromne wrażenie!


Komentarze

 1. Dobrze,że powstają takie książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna, muszę się w nią zaopatrzeć

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy to lektura dla mnie ale niewątpliwie jest bardzo wartościowa...

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudny temat, z którym warto się zapoznać

  OdpowiedzUsuń
 5. Jako mieszkanka stolicy trochę już mam dość Powstania... doceniam jego wagę historyczną, ale gdzie się nie obrócę - PW.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ważny temat i na pewno jest to piękna książka - album

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz