"Papierowe święta czyli orgami płaskie i przestrzenne z kwadratu", Wyd. BIS

Kto z Was jeszcze nie ubrał choinki? U nas już co prawda jest już cała przystrojona, ale na pewno znajdzie się kilka gałązek bez dekoracji. A czemu by na przykład nie zrobić jakichś dekoracji z papieru, tak jak kiedyś nasze prababcie? Ja pamiętam, jakby to było dziś. Wraz z prababcią, która opiekowała się mną gdy moi rodzice chodzili do pracy, robiłyśmy różności z papieru. Najbardziej pamiętam pawie oczka wycinane z kółek różnej wielkości i naklejane na siebie.


Z papieru tak naprawdę można zrobić wszystko i to bez użycia kleju. Można np. składać różne figurki metodą origami i wykorzystać je jako ozdobę świątecznego drzewka. Internet jest pełen inspiracji. Ja uwielbiam mieć takie rzeczy na wyciągnięcie ręki, chociażby w postaci książki. 

W nasze ręce wpadła jedna wyjątkowa propozycja od Wydawnictwa BIS, które w swoim asortymencie ma wiele książek o technice origami. Jakiś czas temu opisywałam jedną z nich,a było to origami płaskie z koła ---->KLIK

Autorka, Dorota Dziamska, w książeczce pt. "Papierowe święta czyli origami płaskie i przestrzenne z kwadratu", przedstawia aż 253 dekoracje wykonanych w technice origami. Bazą każdej dekoracji jest kwadrat. Każda jest dokładnie opisana i zilustrowana. Gotowe zdjęcie modelu jest duże - zajmuje całą stronę. Od razu ukazuje, jak pięknie i oryginalnie ozdoba prezentuje się na gałązkach świątecznego drzewka. 

Na wstępie książki, mamy pokazane oznaczenia graficzne i wytłumaczenie, co każde z nich oznacza. Przyznam, że na pierwszy rzut oka proponowane ozdoby origami wydają się skomplikowane i dość trudne. Złożenie niektórych z nich na pewno zajęło by mi sporo czasu i zmarnowałabym sporo papierków. Jednak gdy przejdziemy już kilka prób [ :-) ] dokładnie przeczytamy instrukcje, oznaczenia symboli i przyjrzymy się ilustracjom, składanie pójdzie nam już łatwiej.


Bardzo podobają mi się kolorowe łańcuchy na choinkę. Gwiazdki również są urocze. Oprócz łańcuchów, dzięki książce złożymy bombki, pawie oczka, Św. Mikołaja, choinkę, a nawet diabełka czy Chińczyka :)


Tak, wiem, że Święta już po jutrze, ale okres świąteczny będzie trwał. U nas choinka stoi do 2 lutego, więc nic nie szkodzi aby drzewko od czasu do czasu przystroić czymś nowym, prawda? :) Myślę, że stworzę kilka ozdóbek, a co! :) Muszę tylko zaopatrzyć się w kolorowy papier i trochę wolnego czasu! :) O książkę pytajcie tutaj

Polecam serdecznie!!!Komentarze

 1. Ciekawy pomysl to origami. Nigdy nie robilam 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak byłam dzieckiem to lubiłam origami, ale niektóre są bardzo trudne i wcale nie jest łatwo je złożyć, nawet z instrukcją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne i kreatywne pomysły Świąa to idealny czas na takie książki ja sama totalnie nie umiem składać origami. Teściu Lene uczy i naoewno z taką książką by poczarowali.

  OdpowiedzUsuń
 4. ooo ja całe lata robiłam zabawki papierowa na choinkę- z tm mi się skojarzyło wasze swiateczne origami <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Origami zawsze było dla mnie przerażającym doświadczeniem - mój mózg ma gdzieś inne połączenie i nie odbiera takich sygnałów - podobnie mam z Lego, które mój syn uwielbia.Dlatego warto wyjść za mąż;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna pozycja... Pomyśle o niej za rok choć jeśli chodzi o origami to Dusia nie jest wielką fanką ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzieciaki uwielbiają papierowe ozdoby. Na naszej choince był w tym roku niezły przegląd

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe ozdoby. Akurat tej książki Pni Doroty nie znamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdy byłam dzieckiem, to bawiłam się w robienie takich ozdób :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz