O dziewczynce, która chciała zostać rycerzem -Niezwykłe przygody Krzysi w epoce Średniowiecza


Wpis zacznę od pytania: Kto z Was zna Krzysię, bohaterkę serii o swoich przygodach od Wydawnictwa Literówka? Jeśli nie, to nic. To również dla nas nowa postać. My Krzysztofę poznaliśmy dopiero w piątym tomie serii "Krzysia i potworny psotnik". Autorką całej serii jest Frances Watts. Mamy w posiadaniu również szósty i o tych obu częściach dziś opowiem :)

 Niezwykłe imię ma ta dziewczynka nieprawdaż? A bo i żyła w czasach niezwykłych, czyli w epoce zamków i rycerzy walczących w turniejach na miecze. Tak, razem z nią przeniesiemy się w czasie do okresu Średniowiecza. Krzysia to rezolutna, mądra i bardzo pracowita dziewczynka, która marzy o tym aby zostać... rycerzem. Kto by pomyślał, że dziewczynka może (i to w tamtych czasach) chcieć zostać waleczną :) Mieszka ona na Zamku Jutrzenka, który należy do sir Waltera. Pracuje w Zbrojowni jako Strażniczka Mieczy.


W piątym tomie przeczytamy o tym, że na zamku ktoś robi żarty i psikusy. Zaczęło się od tego, że pewnej nocy Krzysia usłyszała przyjazd jeźdźca na koniu. Rano okazało się jednak, że nikt do zamku nie przybył. Innym razem ktoś do solniczki wsypuje cukier, przez co zupa kucharki Pyzy jest słodka, a rycerze nie chcą jej jeść. Później ktoś farbuje prześcieradła na żółto, dosypuje proszku kichającego do solniczki, a nawet swędzącego proszku na łóżko sir Waltera. Niestety podejrzenie pada na Krzysię, ponieważ zawsze jest na miejscu zdarzenia. Grozi jej wydalenie z zamku, ale to przecież nie ona! Więc kto? A może to Rufus, Strażnik Łuków? Być może, przecież on nie lubi Krzysi i zawsze jest dla niej niemiły? Czy Krzysia odnajdzie żartownisia? Pomogą jej w tym zaprzyjaźnione zwierzęta oraz Stare Żelastwo, w którym zamieszkują duchy ich poprzednich właścicieli. Szósta część jest równie wciągająca, co piąta. Pewnego dnia sir Walter zwołuje wszystkich aby stawili się na wielkim dziedzińcu. Tam ogłasza zebranym, iż w przyszłym tygodniu jego żona, lady Beata Znudzona, będzie obchodziła urodziny. Z tej okazji zostaną zorganizowane turnieje i zabawy.

-Dla rycerzy i giermków będą walki z lancami, wyścigi konne, bitwy na miecze i konkursy łucznicze. Lecz nie tylko oni będą mieli rozrywkę. Zabawy będą dla wszystkich. No i oczywiście będą nagrody - zapewni wszystkich sir Walter. A jest o co walczyć, ponieważ do zdobycia są dwa srebrne miecze, z wygrawerowanym flamingiem - herbem Zamku Jutrzenka. Wszyscy się cieszą. 

 Krzysi również udziela się entuzjazm, jednak jeszcze nie wie, w jakiej konkurencji wystartuje. Bardzo chciałaby, aby była to taka konkurencja, która przygotuje ją do zostania rycerzem. Jednak kotka Lila mówi dziewczynce, że w turniejach chodzi o dobrą zabawę, a nie solidny trening. 

 Kiedy sir Benedykt mówi Krzysi, że może wziąć udział w trzech konkursach: łuczniczym, walce na miecze oraz w wyścigach konnych, Strażniczka jest bardzo szczęśliwa. Każdą wolną chwilę przeznacza na ćwiczenia, zresztą tak samo, jak inni. Niestety jeden z jej przyjaciół dziewczynki - gołąb, jest bardzo smutny. Już nawet nie chodzi o medyka, który ciągle prosi go o odchody do swoich leczniczych mikstur :) Ptak czuje się przygnębiony, gdyż od jakiegoś czasu sir Walter nie wzywa go, aby mu pośpiewał przez sen. Jest mu smutno i czuje się niepotrzebny, tym bardziej, gdy zauważa w komnacie sir Woltera pisklę jastrzębia. Drugiego dnia turnieju, gołąb znika. Gdzie się podział? Czy wróci do Zamku Jutrzenki? Kto zaniesie list sir Waltera do jego przyjaciół na wschodzie? Czy Krzysia go odnajdzie?  Książki bardzo mi się spodobały i bardzo żałuję, że nie znam pierwszych tomów z przygodami Krzysi, no ale wszystko można nadrobić. To bardzo przyjemna i wesoła lektura, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Rozdziały są krótkie. Książki są bardzo ciekawe i wciągające dzięki elementowi tajemnicy, zagadki. Lekturę czyta się z zapartym tchem i bardzo szybko. A to za sprawą dużej czcionki. Książki skierowane są do dzieci w wieku 6-9 lat. Myślę, że przygody oraz cała aura opisów i ciekawostek z okresu Średniowiecza bardzo im się spodoba (jazda konna, zamki, rycerze, turnieje, duchy). 

 Tekst obrazują zamieszczone na stronach czarno-białe ilustracje, które są wesołe i pasują do całości. Za szatę graficzną książek odpowiada Gregory Rogers (1957-2013), utalentowany rysownik, który w swoim dorobku miał wiele nagród. Był pierwszym australijskim ilustratorem, który zdobył prestiżową nagrodę Kate Greeneway Medal, przyznaną przez brytyjską organizację Library Association. Rogers został umieszczony na liście 10 najlepszych rysowników dla dzieci w 2004 roku przez magazyn TIME.

Do tej pory nakładem Wydawnictwa Literówka ukazały się następujące tytuły:

1. "Krzysia i tajemnica mieczy"
2. "Krzysia i intryga z trucizną"
3."Krzysia i turniejowe turbulencje"
4. "Krzysia i oblężenie zamku"
5. "Krzysia i potworny psotnik"
6. "Krzysia i ptasie kłopoty"

Myślę, że książki spodobają się młodym czytelnikom i chętnie sięgną po nie w wakacje. A może spodobają sim się do tego stopnia, że skuszą się na całą serię przygód Strażniczki Mieczy, Krzysi? Kto wie? :)


Książki jak najbardziej polecam. Znajdziecie je na stronie Wydawnictwa:

Tom 5: tutaj
Tom 6: tutaj
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania przygód Krzysi dziękuję:Komentarze

 1. Nie znam przygód Krzysi ale cała seria zapowiada się bardzo interesująco:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My znamy tylko te dwie, ale z opisu poprzednich, książeczki warte przeczytania😊

   Usuń
 2. Serii nie znałam. Jednak - na razie nie w głowie mi taka literatura ;) Zainteresuję się nią pewnie wtedy, gdy na świecie pojawi się kiedyś dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Matką jeszcze nie jestem, więc takie wybory jeszcze przede mną. Niemniej, zrobię, wszystko, co w mojej mocy, aby moje dziecko uwielbiało czytać! Odkąd pamiętam, lubiłam czytać i uważam, ze jest to fantastyczny nawyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety te książki to nie mój target, ale za to dzięki za podpowiedź, bo szukałem ostatnio ciekawych propozycji na prezenty książkowe, gdy będę odwiedzał moją dalszą rodzinę, która ma dzieciaki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdzałam wczoraj w naszej bibliotece, ale jest tylko jedna część :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdź stronę wydawnictwa! :) Będą wszystkie 6 :)

   Usuń

Prześlij komentarz