- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Ostatnio z synkiem uczymy się kolorów. Zaczynamy od tych podstawowych, jednak pokazujemy mu wszystkie barwy i odcienie otaczającego nas świata. Robimy to w domu, podczas codziennych czynnosci, a także podczas spacerów. W czasie wolnym wiele też układamy, zarówno układanek drewnianych, jak i puzzli. Pomyślałam, że fajnie by było połączyć przyjemne z porzytecznym, czyli pouczyć się kolorów w formie zabawy. Dlatego, kiedy zauważyłam na stronie Alexander Toys propozycję, która może okazać się pomocna, od razu kliknęłam w opis, aby dowiedzieć się więcej. Produkt, który tak mnie zainteresował, to gra edukacyjna w formie puzzli, "WZORY I KOLORY". Tak, takie puzzle na bank spodobają się synkowi i na pewno pomogą kojarzyć mu kolory :) Dodatkowo w pudełku są puzzle do dopasowania ze sobą wzorów, co na pewno z czasem również się nam przyda :)
Kiedy otworzyłam paczkę przyznam, że byłam bardzo zaskoczona. Spodziewałam się dużego pudełka, przynajmniej w formacie A4 (takiego jak przy kartach "Powiem ci co widzę, o których pisałam TUTAJ), a tu taka MIŁA niespodzianka! To dla mnie duży plus, ponieważ dzięki niewielkiemu rozmiarowi pudełka, możemy je ze sobą zabrać jako umilacz czasu wolnego. Pomieściła je nawet moja torebka! :)
Wewnątrz pudełka znajdziemy instrukcję oraz 6 tekturowych plansz z puzzlami do wypchnięcia, połączonymi w pary. Na jednej takiej planszy znajdziemy 5 par puzzli. Plansz z puzzlami o kolorach jest 4, natomiast z wzorami - 2.
Gdy wypchniemy wszystkie puzzle okaże się, że jest ich naprawdę dużo, bo aż 60 sztuk, czyli 30 par.
Zasady są proste. Dziecko musi dopasować puzzle w pary według koloru i wzoru. Źle połączone puzzle bardzo łatwo "wychwycić", ponieważ nie pasują one do siebie ani kształtem ani kolorem.
Gra przeznaczona jest dla 1-6 graczy, w wieku od 4 lat i może trwać ok. 20-60 minut. W parach puzzli o kolorach wyglądają one tak, że "lewy" puzzel ma prostokącik z kolorem, natomiast "prawy"pasujący do niego puzzel ma na obrazku przedmiot w tym właśnie kolorze. Z parami puzzli jest podobnie, tyle że lewa część układanki to fragment wzorku który ma rzecz z obrazka puzzla prawego. Warto wspomnieć, że wszystkie puzzle są podpisane.
My dopiero jesteśmy na etapie początkowym jeśli chodzi o naukę i rozróżnianie kolorów. Wzory to trudniejsza wersja, z którą nawet nie startujemy, aczkolwiek dzięki puzzlom z tej wersji zabawy, uczymy się rzeczy i przedmiotów z drugich połówek.
Bawić tymi puzzlami można się na różne sposoby. Z wszystkimi parami i obrazkami należy na początku się dobrze zapoznać. Rodzic lub opiekun przed rozpoczęciem zabawy pokazuje wszystkie elementy poszczególnych par i odczytuje ich nazwy. Dzieci kolejno powtarzają je za rodzicem. Następnie puzzle, na których mamy wzory i kolory, będące po lewej stronie trzeba położyć razem np.na stole (obrazkami do dołu). Puzzle przedstawiające obrazki przedmiotów kładziemy po prawej stronie obrazkami do góry, aby były widoczne.
Gdy wszyscy są gotowi, każdy gracz odkrywa po jednym wybranym puzzlu i kładzie go blisko siebie. Muszą jak najszybciej znaleźć pasujący puzzel i stworzyć właściwą parę. Ten kto zrobi to szybko i prawidłowo odczyta nazwy na układance, zatrzymuje ją dla siebie.
Po odłożeniu obok siebie pozyskanych puzzli uczestnicy odkładają z powrotem puzzle, do których nie udało im się znaleźć pary. Każdy odsłania następny element. Nie wolno blokować puzzli, gracz może odsłonić tylko jeden puzzel naraz. Jeśli dopasuje się błędnie drugi puzzel, trzeba go odłożyć i wtedy można sięgnąć po kolejny. Kiedy gracz źle przeczytać nazwę na puzzla, musi ją powtórzyć ponownie za opiekunem i wtedy może otrzymać dwa puzzle.
Gdy dzieci mają problem z rozróżnieniem wszystkich wzorów czy kolorów, mogą wybrać kilka par, które najlepiej kojarzą. Gra kończy się gdy zbraknie puzzli. Wygrywa ten, kto zebrał najwięcej par.
Gdy wszyscy są gotowi, każdy gracz odkrywa po jednym wybranym puzzlu i kładzie go blisko siebie. Muszą jak najszybciej znaleźć pasujący puzzel i stworzyć właściwą parę. Ten kto zrobi to szybko i prawidłowo odczyta nazwy na układance, zatrzymuje ją dla siebie.
Po odłożeniu obok siebie pozyskanych puzzli uczestnicy odkładają z powrotem puzzle, do których nie udało im się znaleźć pary. Każdy odsłania następny element. Nie wolno blokować puzzli, gracz może odsłonić tylko jeden puzzel naraz. Jeśli dopasuje się błędnie drugi puzzel, trzeba go odłożyć i wtedy można sięgnąć po kolejny. Kiedy gracz źle przeczytać nazwę na puzzla, musi ją powtórzyć ponownie za opiekunem i wtedy może otrzymać dwa puzzle.
Gdy dzieci mają problem z rozróżnieniem wszystkich wzorów czy kolorów, mogą wybrać kilka par, które najlepiej kojarzą. Gra kończy się gdy zbraknie puzzli. Wygrywa ten, kto zebrał najwięcej par.
Innym wariantem jest ułożenie przez uczestnika kompletu puzzli, a więc 5 par w jednym kolorze. Na stole trzeba ułożyć 6 puzzli obrazkami do dołu. Każdy z nich musi być w innym kolorze. Każdy gracz losuje po 1 puzzlu. Wylosowany kolor określa jaki komplet puzzli będzie układał każdy gracz. Wszystkie puzzle wylosowanych przez uczestników kompletów trzeba wymieszać i ułożyć przed nimi obrazkami do góry. Pozostałe chowamy do pudelka. Na znak osoby prowadzącej, uczestnicy dobierają puzzle w pary, aby jak najszybciej i prawidłowo ułożyć swój komplet kolorystyczny. Ten, kto w najkrótszym czasie ułoży swój komplet puzzli (5par) wygrywa. Na koniec wszyscy odczytują nazwy zapisane na układankach.
Układanie puzzli to świetna zabawa, która daje same korzyści. Dziecko ćwiczy motorykę małą, koordynację oko-ręka, skupia uwagę na danym elemencie, dzięki czemu potrafi prawidłowo połączyć je w całość. Ponadto taka zabawa rozwija logiczne myślenie, koncentrację czy kojarzenie faktów. W tej wersji puzzli mamy dodatkowo elementy matematyczne (liczenie par) oraz naukę czytania dzięki podpisanym elementom.
My również znaleźliśmy sposób na zabawę tymi puzzlami. Jak wspomniałam na początku, skupiliśmy się głównie na kolorach, jednak Tosiowi pokazałam wszystkie puzzle. Uczyliśmy się nowych słówek dzięki elementom układanki z ilustracjami. Podawałam mu również pasujące do siebie puzzle, czyli pary. Antoś musiał je złączyć ze sobą. To było fajne ćwiczenie dla jego rączki. Innym sposobem było losowanie puzzla z nazwą koloru i znalezieniem w pokoju rzeczy w tym właśnie kolorze np.niebieskie auto czy żółtą łopatkę do piaskownicy.
Jesteśmy z tych puzzli zadowoleni. Jest to pomoc edukacyjna, która pomaga nam kojarzyć kolory. Do wzorów powrócimy za jakiś czas :)
Grę edukacyjną w formie puzzli polecam zarówno rodzicom, jak również opiekunom, nianiom, a także opiekunkom w żłobach oraz paniom w przedszkolach. Na pewno dzieci będą miały z niej wiele frajdy :)
Z racji na niewielkie rozmiary, łatwo znajdzie się miejsce dla puzzli w torebce, torbie podróżnej czy w samochodzie. Puzzle były już z nami u babci :) Jest to tego rodzaju zabawka, którą na pewno zabierzemy ze sobą na wakacje. Nigdy nie wiadomo, jaka pogoda przywita nas na miejscu i czy będzie zawsze słonecznie. Wychodzę z założenia, że trzeba mieć jakąś alternatywę, na zajęcie dziecka, gdy warunki pogodowe utrudniają zwiedzanie. Wtedy można zagrać w ciekawą grę czy chociażby układając takie puzzle. :)
Polecam. Puzzelki obok kilku książeczek, na pewno znajdą się na liście rzeczy, które ze sobą zabierzemy na ewentualny wakacyjny wyjazd. :)
Jeśli przedstawiona gra edukacyjna w formie puzzli "WZORY I KOLORY" przypadła Wam do gustu, znajdziecie ją na stronie Alexander Toys tu. Zajrzyjcie również na profil facebooka
Komentarze
Gra edukacyjna w formie puzli? Brzmi ciekawie! DO wypróbowania. Klaudia J
OdpowiedzUsuńFajna pomoc dla nas do utrwalania kolorów. :)
UsuńFajne teraz zabawki produkują! Aż się chce być dzieckiem ;-)
OdpowiedzUsuńA wiesz, że ja tak mam? :)
UsuńPuzzle rosna wraz z dzieckiem zabawa kolorami i czytanie.
OdpowiedzUsuńDokladnie. Bawić się nimi można na różne sposoby :)
UsuńBardzo podobaja mi się obecne formy gier i zabaw. nasycenie rybku, popycha twórców do pokazywania coraz atrakcyjniejszych opcji znaych gier. Jak widac i z puzzli można sie uczyć.
OdpowiedzUsuńMoże dlatego, że dzieci lubią je układać i dzięki nim będą lepiej kojarzyć kolory, łączyć je z przedmiotami o takich samych kolorach :)
UsuńFajne są te pierwsze puzzle/gry dla maluszków :)
OdpowiedzUsuńMasz racje :) dlatego cieszymy się, że zagościły u nas :)
UsuńGra idealna dla Panów :) Widzę nazwy odcieni, a niektórzy mają problemy z ich nazywaniem (taki żarcik).
OdpowiedzUsuń:) No ja mam w domu samych panów :) Podsunełaś mi pomysł i sprawdzę jak to jest z rozpoznawaniem odcieni :)
UsuńBawimy się podobną ze skojarzeniami z trzech elementów.
OdpowiedzUsuńNie znam. Musi być ciekawa!
UsuńCzytając o takich fajnych propozycjach dla dzieci nie moge się doczekać, aż moja córka będzie z nich czerpać radość
OdpowiedzUsuńJa również jak synuś był mały, już wyszukiwałam ciekawych tytułów gier i zabaw :)
UsuńŚwietna gra! I jak dużo można się przy niej nauczyć! :)
OdpowiedzUsuńTak, lubię gry o walorach edukacyjnych, dlatego się w takie zaopatrujemy.
UsuńUwielbiam propozycje gier Alexandra, robią naprawdę świetne :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się ☺
UsuńGra pobudzająca różne zmysły :) Chętnie po nią sięgnę, śmiało wpisuję na listę prezentów :)
OdpowiedzUsuńPolecam u nas sprawdza się przy nauce kolorów. Ćwiczymy też mowę.🙂
Usuń