DZIEŃ ŻÓŁWIA - Mały Przyrodnik


23 maja swoje święto obchodziły żółwie. Wpis powstał w ramach projektu Mały przyrodnik, o którym więcej poczytacie Tutaj

Na początku kilka informacji na temat żółwia. Stworzenia te należą gatunku gadów. Jeśli chodzi o rodzaje żółwi, na Ziemi występują:

- żółwie błotne
- żółwie kolczaste
- żółwie matamata
- żółw ozdobny
- żółw promienisty
- żółw sępi
- żółw szczelinowy
 - żółw wielkogłowyŻółwie błotne większą część swojego życia przebywają w wodzie. Na ląd wychodzą po to, aby złożyć jaja lub powygrzewać się na słońcu. Są mięsożerne. Żywią się kijankami, owadami i ich larwami, ślimakami, traszkami oraz rybami.

Żółw kolczasty na bokach skorupy i wzdłuż grzbietu wyposażony jest w kolcowate wyrostki. Szczególnie można je zauważyć u młodych osobników. Należy niestety do zagrożonego gatunku. Zamieszkuje leśną ściółkę w pobliżu strumieni.


Żółwie matamata charakteryzują się długą szyją. Kiedy zanurzone w wodzie chcą zaczerpnąć powietrza, wyciągają swoje szyje do góry i oddychają dzięki specjalnemu rurkowatemu wyrostkowi na końcu nosa. Można je spotkać w rzekach i bagnach Brazylii oraz Wenezueli.


Żółw ozdobny najczęściej hoduje się go w terrariach. Pochodzą z terenów południowych stanów USA, głównie z Florydy. Najczęściej hodowanym jest żółw czerwonolicy.

Żółw promienisty jest uważany za najpiękniejszego żółwia na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza żółtym promieniom, które widnieją na jego brunatnym pancerzu. Można go spotkać na Madagaskarze. Żółwiom tym grozi wyginięcie.


Żółw sępi ma bardzo ostre szczęki. Górna, hakowato zagięta szczęka podobna jest do sępiego dzioba. To drapieżnik polujący na ryby z otwartym pyskiem, porusza wyłącznie jaskrawym językiem, który kształtem przypomina robaka. gdy ryba się zbliży - szybko ją pożera. Żółw najmocniej ze wszystkich kręgowców potrafi zacisnąć szczęki. Siłę nacisku obliczono na ok. 75 kg/ cm

Żółw szczelinowy pochodzi ze wschodniej Afryki. jest dobrze przystosowany do życia w środowisku skalnym. Kiedy czuje się zagrożony, nadyma się w taki sposób, że miękki pancerz mocno przylega do ścianek kryjówki i uniemożliwia wejście do niej nawet bardzo małemu intruzowi.

 Żółw wielkogłowy ma dość nieproporcjonalną głowę. Żeruje w nocy i o zmroku. W ciągu dnia chowa się pod kamieniami w płytkiej wodzie albo wygrzewa się w promieniach słońca, na kamieniu blisko wody
Ciekawostki o żółwiach pochodzą z książki "1000 faktów o zwierzętach, Wyd. AWM, którą można zlaleźć tutaj 


Rok temu odwiedziliśmy Warszawskie Zoo. Tam również spotkaliśmy "skorupiastych" przyjaciół :) Poniżej żółw błotny oraz inne żółwie.
 

A to nasza praca plastyczna
Żółw z folii bąbelkowej 
(foto - kursik)

 Żółw prezentuje się tak :
 
 

Książeczka o żółwiu
"Franklin chce mieć zwierzątko"
(Wyd. Debit)


 Żółw jest bohaterem znanej bajki pt. "Franklin". Jakiś czas temu Tosiek dostał w prezencie od taty książeczkę z przygodami tego żółwia, pt.  "Franklin chce mieć zwierzątko"  autorstwa Paulette Bourgeois (Wyd. Debit).

 Franklin wraz z rodzicami mieszka w domku w lesie. Tego małego bohatera spotykają różne przygody. Czasem wesołe, czasem przykre, jednak z każdej dziecko może wynieść jakąś dobrą naukę. W żółwiku może dostrzec swój problem i razem z Franklinem się z nim uporać. W tej części mały żółw bardzo pragnie mieć swoje zwierzątko. Pyta rodziców o zgodę, ci jednak muszą się zastanowić. Posiadanie zwierzęcia jest kosztowne, wymaga sporo opieki, pracy i troski. Franklin zapewnia, że będzie dbał o zwierzątko. Ma oszczędności, które mu w tym pomogą. Rozmawia o tym również ze swoimi przyjaciółmi, jakie oni chcieli by mieć zwierze, bo on nie potrafi się zdecydować. Pewne jest, że nie chce ani psa, ani kota czy królika. Gdy po raz kolejny pyta się rodziców o pozwolenie na zwierzaka, mama i tata zgadzają się, a mały żółw jest przeszczęśliwy. W końcu wszyscy wyruszają do sklepu zoologicznego. Jakie zwierzątko wybierze Franklin? Czy rodzice zaakceptują jego wybór?

 Jest to bardzo ładna książeczka w miękkiej oprawie, z pięknymi i kolorowymi ilustracjami Brendy Clark. Oprócz tego, że cieszy oko, to również bawi i raduje serce. Tak. Dlaczego? Ponieważ w serii o przygodach Franklina dzieje się dużo dobrego i można się nią inspirować. Zarówno poprzez postawę samego Franklina, jak i jego rodziców. to bardzo mądra książeczka, która uczy, bawi i wychowuje...
 


Wpis powstał w ramach projektuDzień Żółwia
Komentarze

 1. Fajnie przerobiliście temat... :-) Żółwik uroczy a Franklina pamiętam że kiedyś Dusia lubiła oglądać :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Mieliśmy również zabawę w żółwia z zieloną miednicą w roli głównej, ale te fotki zostawię dla siebie :)

   Usuń
 2. Żółw to jedno z ulubionych zwierzątek Taty Tygrysa. Ciekawie podeszliście do tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Trochę nam to zajeło, ale udało się 😊

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy sposób na pokazanie dziecku świata zwierząt! :) A żółwik wykonany przy pomocy folii bąbelkowej jest rewelacyjny! ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz