"Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmieniać świat?", Anna Czerwińska-Rydel, Wyd. Bernardinum

 Jak na pewno zauważyliście, wśród omawianych na blogu książek, pojawia się wiele publikacji o tematyce religijnej. Jest to dla mnie bardzo ważne. Widziałam, że wiele z Was również ma sporo interesujących książek w tym temacie, dlatego ja również chcę się z Wami podzielić naszym zbiorem. Tym bardziej, że rozpoczął się czas Komunii Świętych, więc myślę, że przybliżone przeze mnie tytuły mogą się przydać na tę okazję, ale i nie tylko.
  W tym roku, a dokładnie 13 maja, Kościół Katolicki obchodzi setną rocznicę objawień fatimskich. Z tej racji Wydawnictwo Bernardinum wydało wyjątkową książkę, skierowaną do dzieci: "Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?" Autorką książki jest Anna Czerwińska-Rydel.

 To właśnie wiek temu, w 1917 roku, na polach Cova da Iria, trzem małym pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi objawiła się Najświętsza Panienka. W swoich spotkaniach z dziećmi, prosiła je o modlitwę za grzeszników, ponieważ świat potrzebuje modlitwy i nawrócenia. Książka opowiada o tych ważnych wydarzeniach, które poprzedza objawienie się pastuszkom anioła w 1916 roku.


 Dzieci, które były świadkami objawień, były ze sobą spokrewnione. Franciszek z Hiacyntą byli rodzeństwem, natomiast Łucja, najstarsza z całej trójki była ich kuzynką. Anioł, który ukazał się dzieciom, przyszedł do nich raz jeszcze, jako Anioł Portugalii, prosząc ich o modlitwę za ojczyznę.

 Książka ukazuje głęboką wiarę dzieci, czystą miłość, wierność oraz lojalność  wobec Maryi. Musiały one wiele znieść, m.in. drwiny, szykany czy zastraszanie, jednak nie wyparły się tego, czego były świadkami, ani tego, co i Kogo widziały. Gorliwie się modliły za ludzi, aby uchronić ich od wizji piekła...

 W moim odczuciu książka jest naprawdę piękna. W twardej oprawie i w dużym formacie. Ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej bardzo mi się podobają. Utrzymane są w stonowanych kolorach. Dominującym z nich jest tutaj brąz. Przypominają mi rysunki wykonane przy pomocy pasteli. Nie spotkałam się jeszcze z taką szatą graficzną.

 Owa publikacja w prostym języku, przybliża młodemu czytelnikowi wydarzenia z tamtych czasów. Lekturę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wspomniano w książce także o smutnych wydarzeniach, które miały nastąpić (zapowiedź II wojny światowej, zamach na Ojca Świętego), jak również przedstawiona dzieciom wizja piekła. To mnie bardzo poruszyło. Dzieci musiały czuć się przerażone. Nie jest to lektura dla najmłodszych. Myślę, że od 7-8 r.ż. to dobry wiek. Wszystko, o czym mówiła dzieciom Matka Boża, znane jest jako Tajemnice Fatimskie. W dalszej części książki przeczytamy o przesłaniach, które się spełniły i które mają nadejść.  Na końcu mamy kalendarium z najistotniejszymi datami i wydarzeniami.

 Postawy tych dzieci są godne uznania i podziwu. Wzruszyła mnie ich duchowość oraz wiara. Myślę, że warto przybliżyć dzieciom tych Małych Świętych jako tych, dla których modlitwa i różaniec miały ogromną wartość i znaczenie.
 Warto tu wspomnieć, że dwójka z nich, Franciszek i Hiacynta zmarła jako dzieci, natomiast Łucja dożyła sędziwego wieku i zmarła w 2005 roku, jako siostra zakonna.

 Jeśli chodzi o wydarzenia w Fatimie, interesowałam się nimi od zawsze, dlatego nic dziwnego, iż "Niebo nad Fatimą" zwróciło moją uwagę. Czytałam już na ten temat wiele książek, obejrzałam nie jeden film i dokument. Historia ta wywarła na mnie ogromne wrażenie, przez co na sakramencie bierzmowania, imieniem, które sobie wybrałam było Hiacynta. Wśród koleżanek, które przystępowały ze mną do tego sakramentu, wywołałam niemałe zdziwienie i zainteresowanie, ponieważ nie spotkały się z takim imieniem (szczególnie że nie było go w tej książeczce z proponowanymi Świętymi, których można było sobie wybrać na patronów). Jednak ja już dokonałam wyboru i nie chciałam go zmieniać, ponieważ to imę naprawdę mi się podobało. Tak postanowiłam. Postać tej "Małej Świętej", jak lubię ją nazywać, najbardziej mnie zafascynowała. Dlatego jeśli znacie inne tytuły w tej tematyce, będę wdzięczna, jeśli podzielicie się nimi ze mną w komentarzach.

  Książkę polecam dla dzieci, ale i rodziców, którzy chcą poznać lub zgłębić historię objawień fatimskich, ale też tym, którzy szukają własnej drogi, szukają odpowiedzi na pewne pytania w kwestii wiary, itp...Książkę znajdziecie TUTAJ

Za swój egzemplarz do recenzji dziękuję 


Komentarze

 1. To nie jest mój klimat, ale może być faktycznie ciekawym dodatkiem do prezentu komunijnego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wygląda na bardzo wartościową. Mimo, że nie jestem jakoś szczególnie blisko kościoła, nie omieszkam podsuwać moim dzieciom takich lektur, bo sama jako dziecko je uwielbiałam!

  OdpowiedzUsuń
 3. lubiłam takie książki w dzieciństwie. Nasze maluchy jeszcze za małe, ale zapisuję tę publikację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czytałam takie książki i to mi zostało:)

   Usuń
 4. Świetna lektura, zwłaszcza, że rocznica już w sobotę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój egzemplarz Biblii dla dzieci jest już tak wyświechtany ze przymierzam sie do kupna nowego. Może od razu kupie i te książkę, myśle ze sie spodoba mojej córce ( 2,5 lata i codziennie mówi pacierz, choć mama taka średnio wierząca ;). Blog obserwuje i będę wpadać po kolejne inspiracje. Zapraszam rownież do mnie
  Pozdrawiam

  Czytankanadobranoc.blogspot.ie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będę zaglądać. Dzięki! A książkę polecam, jak również inne o tematyce religijnej. Trochę ich u nas znajdziesz :)

   Usuń

Prześlij komentarz