"Kredkami do nieba. Zajęcia inspirowane niedzielną Ewangelią. Rok A", Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Moszyńska, Wydawnictwo Bernardinum

Z racji tego, że dziś mamy niedzielę, to chciałabym podzielić się z Wami naprawdę fantastyczną, moim zdaniem książką, od Wydawnictwa Bernardinum. Publikacja nosi tytuł  "Kredkami do Nieba. Rok A". Jest to zbiorowa praca pań Doroty Łoskot-Cichockiej i Anny Moszyńskiej. Pani Dorota jest również odpowiedzialna za ilustracje w książce :).


  Niedzielna Msza Święta bywa dla dzieci długa, pociechy szybko się męczą i nudzą. Sama często jestem świadkiem dziecięcych pytań skierowanych do swoich rodziców: "Tato, to już koniec?", "Mamo, chcę do domu!", "Nudzę się!, itp. I nie ma się co im dziwić. Często dzieci nie rozumieją sensu ani treści czytanej Ewangelii. Jak więc zainteresować dziecko i co zrobić, aby coniedzielna wizyta w kościele nie była dla naszych pociech nudnym obowiązkiem? Z odsieczą przychodzą nam autorki naszej publikacji. Wspólnymi siłami napisały m.in. tę książkę, w oparciu o zajęcia, które prowadzą w parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie.

Owa publikacja jest dość nietypowym, ale jakże ciekawym i skutecznym (co widać po zdjęciach) sposobem na zaznajomienie dzieci z Ewangelią poprzez zajęcia plastyczne. Ja, jako osoba, która kocha różnego rodzaju zajęcia kreatywne i plastyczne, jestem tą książką zachwycona!  Autorki, znalazły genialną metodę na przybliżenie dzieciom Słowa Bożego. Jestem dla tych pań pełna podziwu. Ich inicjatywa jest piękna i wyjątkowa.

Zajęcia "Kredek" rozpoczynają się od spotkania w kręgu wokół ikony Pana Jezusa. Dzieci zapalają świeczki, dzieląc się światłem, "jak Dobrą Nowiną". Następnie dzieci czytają fragment Ewangelii na przyszłą niedzielę i o niej rozmawiają, dopiero potem rozpoczynają się kreatywne zajęcia.
 W niniejszej książce (jak i kolejnych z tej serii), opisano zajęcia w sposób chronologiczny. Zaczyna się ona od Adwentu, a kończy na święcie Chrystusa Króla. Nazwa miesiąca podana obok tytułu zajęć jest orientacyjna, gdyż rok liturgiczny łączy się inaczej z rokiem kalendarzowym. Opisane zostały również niedziele zwykłe, aczkolwiek część z nich jest "zasłonięta" przez ruchomy okres Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy. Oprócz niedziel, mamy tu również takie święta, jak np. Trzech Króli, Zwiastowanie czy Wszystkich Świętych. Okresy liturgiczne są zaznaczone przy numerach stron paseczkami określonego koloru. W rozmowach z dziećmi, zwraca się uwagę na moment roku liturgicznego, w którym jesteśmy i odpowiadający mu kolor w kościele. W całej książce mamy do dyspozycji 59 niezwykłych inspiracji Ewangelią. Na stronicach znajdziemy fragmenty Ewangelii, propozycje do rozważań, a także wyraźne zdjęcia proponowanych prac plastycznych, jak i zdjęć pogrążonych w pracy dzieci. To ostatnie może być motywujące dla naszych pociech...
Jak widać po pięknych fotografiach, taka forma przekazu przynosi rezultaty i daje owoce. Dzieci są skupione i z radością włączają się w plastyczne zajęcia. Są zachwycone i czynnie uczestniczą w tych zajęciach.

To bardzo mądra książka. Jeśli zastanawiacie się, w jaki sposób zachęcić dzieci do uczestnictwa we Mszy św., z całego serca polecam tę książkę. Upieczecie tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu. Przybliżycie pociechom Słowo Boże, które okaże się naprawdę ciekawe, oraz pobudzicie ekspresję twórczą, a co za tym idzie radość tworzenia. A jeśli włączycie się w plastyczne zabawy, to dodatkowo spędzicie wspólnie czas, co jest bezcenne. To również fantastyczny pomysł na prezent. Książka jest dużego formatu, z piękną, kolorową okładką w twardej oprawie, która już ciekawi i intryguje. Mam nadzieję, że ta lektura będzie również dla mnie służyła pomocą. Bardzo na nią liczę! Ciekawa jestem dalszych części, czyli "Roku B" i "Roku C". Mam nadzieję, że będę miała okazję się z nimi zapoznać :)Jeśli książka Wam się spodobała, możecie ją znaleźć TUTAJ


Za swój egzemplarz dziękuję 
Komentarze

 1. My mamy rok C i nie mogę doczekać się kiedy wykorzystamy książkę w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My spróbujemy z latwiejszymi projektami. Ciekawa jestem jaki będzie rok B bo nie zauważyłam.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja intrygujaca

  OdpowiedzUsuń
 3. dla dzieci, jako podstawa dla zrozumienia o co tak wlasciwie chodzi to rzeczywiscie dobra sprawa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ponieważ kaźdy przeczytany fragment jest omawiany, dzieci mogą zadawać pytania, na które dostają odpowiedź.Potem jest czas na przyjemne zajecia plastyczne :)

   Usuń
 4. Zainteresowalas mnie tą książką�� fantastyczne podejście,w sam raz dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja książkowa na pewno nie dla mojego dziecka, ale dzięki za jej przybliżenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super! Dzięki takiej książce można rewelacyjnie wprowadzić dziecko w świat wiary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest wyjątkową podpowiedzią w tej kwestii :)

   Usuń
 7. Świetna ksiązeczka dla dzieci chodzących do kościoła. Sama pamiętam jak mnie się ciągnęły niedzielne msze. Moi rodzice zwykle lubili przychodzić wcześniej by móc zając miejsce w ławce, więc moment przeżegnywania się na początku mszy wydawał mi się być już polową mszy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mądra książeczka i chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Oprócz tekstu do czytania, mamy w niej ciekawe inspiracje plastyczne :)

   Usuń

Prześlij komentarz