ABC ORIGAMI, "Bajkowe kółeczka, czyli origami płaskie z koła", Dorota Dziamska, Wyd. BIS + KONIK MORSKI

  Dzisiaj mam bardzo fajną propozycję od Wydawnictwa BIS.  Coś dla kreatywnych rączek. Będzie sporo wycinania i składania. :) Tytuł książki, to "Bajkowe kółeczka czyli origami płaskie z koła" autorstwa Doroty Dziamskiej. Książka należy to bogatej serii ABC ORIGAMI, jest to jej druga część.
Jak na pewno wiecie, technika origami znana jest od wieków. Jest to metoda składania figurek z papieru, do których nie potrzeba kleju.


 


 Ta część dotyczy postaci z popularnych bajek oraz książek dla dzieci. Dzieci uwielbiają rysować i malować swoich ulubionych bohaterów. Autorka wychodzi o krok dalej i proponuje wykonanie swoich ulubionych idoli, wykorzystując koła. W technice origami płaskie z koła możemy wykonać np. Małą Syrenkę, Królewnę Śnieżkę, Czarownicę, Księcia, a nawet krasnoludki, czy Harry'ego Pottera!  Książka podzielona jest na cztery rozdziały (światy). Każdy z nich związany jest z jedną bajką lub bajkową/ książkową postacią. Ich nazwy to:  
- Świat Harrye'go Pottera, 
- Świat Krasnoludków,
- Świat Małej Syrenki,
- Świat Pippi Langstrump.
 W każdym z tych rozdziałów mamy kilka propozycji projektów do wykonania.
  Każdy z zawartych w książce projektów, oprócz gotowego zdjęcia pracy, zawiera podstawowe informacje, tj.: liczba, kolor i średnica kółek, oraz sposób wykonania i złożenia całego modelu.


 W książce każdej instrukcji towarzyszy zdjęcie wykonanej figurki z kółek (całych lub złożonych), przyklejonej już na papierze. Autorem fotografii gotowych już prac jest Norbert Piwowarczyk. Zdjęcia są nieocenioną pomocą w tworzeniu własnego origami. 
 Na początku książki, mamy informacje dla rodziców i dzieci (przedmowa). We wstępie dla rodziców, autorka zachęca aby poprzez wspólne czytanie bajek, zachęcić swoje pociechy do złożenia modelowych postaci.

 Przedmowa dla dzieci jest wyjaśnieniem Ori, papierowej dziewczynki, która opowiada, na czym polega budowa obrazków w technice origami płaskie z koła. Co ważne, technika origami płaskie nie jest papieroplastyką, wylepianką czy przypadkową zlepką kółek. Tworzony model musi podlegać pewnym zasadom.


  Książka, to świetna propozycja, która inspiruje do kreatywnych zabaw z papierem. Najwięcej czasu zajmuje wycinanie kółek, o różnych średnicach. Później pozostaje tylko zginanie i tworzenie z nich interesującego nas obrazka. Sami również możemy puścić wodzę fantazji i wyczarować coś niezwykłego :) Przy tej zabawie, popracuje motoryka mała (odrysowywanie kółek, wycinanie, składanie, sklejanie). Możemy pobawić się z  z dzieckiem, np. rodzic wybiera swój obrazek, a dziecko swój, albo tworzyć wspólną pracę, albo jeszcze inaczej: rodzic wybiera model, który tworzy, a dziecko go naśladuje tworząc swoją wersję tego modelu. Najważniejsze to dobrze się bawić i ciekawie spędzić wspólny czas! :) Wszystkie proponowane projekty są bardzo ciekawe i piękne. Jedne są łatwe w wykonaniu, nad innymi zaś trzeba się trochę nagimnastykować, jednak efekt końcowy jest zaskakujący!

    Ja jestem wielką miłośniczką origami modułowego, czyli składania figur z pojedynczych modułów, ale taki sposób składania bardzo mnie zainteredował :)

 Dlatego tym razem  w oparciu o "Bajkowe kółeczka", zrobimy obrazek KONIKA MORSKIEGO, posługując się techniką origami płaskie z kół.  W tym sposobie tworzenia (origami płaskie z koła), będziemy posiłkować się klejem, aby przykleić je na kartkę, tworząc piękny obrazek. 
Oto nasz wzorzec:


Do wykonania konika morskiego wykorzystaliśmy materiały:

- kolorowy blok rysunkowy BAMBINO
- nożyczek BAMBINO
- kleju w sztyfcie BAMBINO
- ołówka z cyrklem


 Na początku oczywiście potrzebujemy kółek o konkretnych średnicach i kolorach. Przy pomocy cyrkla z ołówkiem i linijki przygotowujemy 10 kółek:

- 8 zielonych (1 o średnicy 100 mm, 1 o średnicy 57 mm, 2 o średnicy 47 mm, 3 o średnicy 30 mm oraz 1 o średnicy 20 mm),
- 1 białe o średnicy 30 mm,
- 1 czarne o średnicy 20 mm Zielonego kółka na głowę oraz białego na oko nie zginamy, zaś pozostałe składamy raz wzdłuż średnicy i naklejamy na kartkę, w sposób pokazanym na ilustracji.  Takie składanie kółek, a z nich obrazków, to naprawdę świetna zabawa. Wymaga ona skupienia i zaangażowania, dlatego najlepiej zacząć od najprostszych projektów. Jest świetnym ćwiczeniem zdolności manualnych dziecka, rozwija jego wyobraźnię i poczucie estetyki... Myślę, że ta technika posłuży nam jeszcze do wykonania wielu ciekawych projektów plastycznych! :)

Polecam serdecznie taką zabawę! :)

Książkę "Bajkowe Kółeczka, czyli origami płaskie z koła" znajdziecie TUTAJ


Materiały do stworzenia projektu konika morskiego znajdziecie TU


DZIĘKUJĘ:
 
oraz

Komentarze

 1. Moje córki byłyby zachwycone, uwielbiają wszelkiego rodzaju wycinanki, wyklejanki itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że spędziłyby z książką i kółeczkami długie godziny! :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię i wykorzystują ta technikę w pracy i powoli kleimy kółka z Tygrysem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak sama robiłam kiedyś origami. Ale z kółek nie słyszałam. Fajny pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo! Wiele wspaniałości można dzięki nim wyczarować! :)

   Usuń
 4. Mamy i bardzo polecamy.
  U nas s tej i drugiej książki powstało kilka prac 😍.

  OdpowiedzUsuń
 5. O rany! Jakie to fajne! Muszę zagłębić się w temat, bo nigdy nie słyszałam o takim rodzaju origami.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz