"Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie ", Jasmin Lee Cori

Czy spotkaliście się z określeniem matki nieobecnej emocjonalnie? To matki, które w życiu swojego dziecka nie jest w pełni obecna jeśli chodzi o sferę emocji i okazywania uczuć.


 "Matka nieobecna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie"

Jasmin Lee Cori


Wydawnictwo Zwierciadło  [Współpraca reklamowa]


Właśnie przeczytałam bardzo ciekawą publikację, która dotyczy macierzyństwa i bycia matką, dobrą matką. Autorka, która jest psychoterapeutką, skupia głównie swoją uwagę na emocjach i relacjach uczuciowych łączących matkę ze swoim potomstwem. Czy instynkt macierzyński pojawia się u każdej mamy? 


W swojej książce w ciekawy sposób piszę, jak nasi rodzice, w szczególności matki, mają wpływ na to, jakimi my będziemy mamami. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób wzorzec matki, może wpłynąć na naszą rolę mamy teraz lub w przyszłości.


Książka została podzielona na trzy części:


1. Czego dziecko potrzebuje od matki.

2. Co dzieje się, gdy matka nie wypełnia należycie swojej roli, jakie są skutki emocjonalnego zaniedbania oraz przemocy psychicznej, co sprawia, że matki w tej sferze zawodzą.

3. Kwestia uzdrowienia. Proces, psychoterapia, wtórne wychowanie wewnętrznego dziecka, zadośćuczynienia niezaspokojonym potrzebom, przeformułowanie relacji z matką z pozycji dorosłego.


Tą książką, autorka pragnie uzmysłowić matkom zależność pomiędzy tym, przez jaką matkę zostały wychowywane, a problemami, z jakimi borykają się jako osoby dorosłe. Podpowiada, w jaki sposób można naprawić relacje ze swoją matką. Sugeruje, w jaki sposób można zrekompensować braki, ale też w jaki sposób pomóc takim matkom z naszego otoczenia.


Książka jest niezwykle interesująca. Myślę, że powinna sięgnąć po nią każda kobieta. Ta, która jest mamą, aby uniknąć błędów, ta, która niedosświadczyła matczynej miłości i zainteresowania, ta, która jeszcze mamą nie jest, a pragnie być, jednak ma ku temu pewne obawy (czy nie popełni błędów swojej rodzicielki). 


Dziesięć podstawowych przekazów Dobrej Matki (Cieszę się, że tu jesteś, Rozumiem cię, Jesteś dla mnie kimś wyjątkowym, Szanuję cię, Kocham cię, Twoje potrzeby są dla mnie ważne. Możesz zwrócić się do mnie o pomóc, Jestem przy tobie, mam dla ciebie czas, Przy mnie nic ci nie grozi, Przy mnie możesz czuć się swobodnie, Jesteś cudowna/cudowny), powinny być powtarzane jak mantra. To piękne słowa, którymi warto obdarzać dziecko każdego dnia. Wtedy czuję się kochane, ważne, bezpieczne, nie boi się wyrażać swoich emocji, dzielić się problemami, ma odwagę być sobą. Co jeśli matka nie odczuwa emocjonalnej więzi z dzieckiem? Czy powodują to rany z dzieciństwa, brak uczuć że strony ich matek? A może depresja?


 Na to mogą mieć wpływ różne czynniki, dlatego nie wolno nikogo oceniać. Trzeba wspierać takie osoby. Pomocne może okazać się wsparcie specjalisty, który pomoże przepracować uczucia do matki oraz swojego dziecka. W publikacji nie zabraknie przykładów oraz ćwiczeń, które pomogą przepracować własne emocje. Bardzo ciekawią mnie książki związane z problemami społecznymi, emocjonalnymi człowieka. Szczególnie, jeśli nie są to książki pisane naukowym językiem. Mimo, iż nie brakuje tu naukowych badań, stwierdzeń i teorii, książka nie jest nudna. Zwraca uwagę na problem, który dotyka wiele kobiet, a autorka, która jest psychoterapeutką, pomaga zmierzyć się z nim i naprawić to, co odsuwa emocjonalnie matki od ich dzieci, od macierzyństwa w pełnym tego słowa znaczeniu. 


Publikację czyta się bardzo szybko. Jeśli interesuje Was tematyka emocji, trudności, ludzkich słabości oraz sposobów mierzenia się z nimi, polecam tę książkę Waszej uwadze. Być może w Waszym otoczeniu jest mama, która potrzebuje wsparcia, boi się lub wstydzi o nie poprosić. Ta książką z pewnością pomoże Wam jeszcze lepiej ją zrozumieć nie oceniając jej.


 Serdecznie polecam.❤️

Komentarze

  1. Chętnie przeczytam. Czuję że spodoba mi się ta publikacja

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz