"ROK W GÓRACH", Małgosia Piątkowska

 Jednym z moich wielkich marzeń jest to, aby odwiedzić wszystkie góry w Polsce. Kocham morze, ale chciałabym zobaczyć też wszystkie góry. Do tej pory udało mi się pojechać w Bieszczady i Tatry. Tegoroczne wakacje spędziliśmy w Zakopanem i byliśmy zachwyceni. Natomiast na mojej mapce marzeń są jeszcze inne miejsca, które pragnę zobaczyć. Górskie krajobrazy są fantastyczne, a górska fauna i flora robią wrażenie. Powietrze jest czyste, aż chce się zostać na dłużej, albo najlepiej na zawsze zamieszkać w miejscu z widokiem na górskie szczyty... 😉

 

"Rok w górach"


Autor/Ilustracje: Małgosia Piątkowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: twarda, kartonowa
Strony: 28

 Wiek: 0-6 lat


 

Picturebookami z serii "Rok w..." od Naszej Księgarni, zachwyci się każdy. Wydawnictwo wydało już kilka tytułów, w tym kultowy "Rok w lesie".


Tosiek, nasz starszy syn, uwielbia wszystko, co ma związek z placem budowy, dlatego w jego biblioteczce nie mogli zabraknąć kartonowego pt. "Rok na placu budowy". Po tę książkę sięga naprawdę często. Bardzo lubi ją przeglądać, aby za każdym razem odkrywać coś nowego. Jakiś szczegół, którego wcześniej się nie dopatrzył.


"Rok w górach" to najnowszy tytuł serii, który oczarował wszystkich domowników, włącznie z tatą.🙂


Wobec tego tytułu (jak i innych  książek z serii), nie da się przejść obojętnie. Jest to przepięknie wydana pozycja, która cieszy oczy swoimi cudownymi, bajecznie kolorowymi ilustracjami. To one grają tutaj pierwsze skrzypce. W książce mamy czternaście rozkładówek zamieszczonych na grubych, kartonowych stronach z zaokrąglonymi rogami.


Główną bohaterką, którą poznamy na pierwszej rozkładówce, jest Hania, wielka pasjonatka gór. To właśnie z nią przez okrągły rok będziemy spacerować górskie szlaki, obserwować piękno przyrody, podziwiać górską faunę i florę. 

 


Na pierwszym rozkładzie książki, naszym oczom ukażą się zwierzęta, które możemy spotkać w górach. Przy każdym zwierzęciu, w chmurach, zawarto krótką informację na ich temat. Kolejna rozkładowka rozpoczyna naszą wędrówkę, zaczynając od pierwszego miesiąca w roku, czyli stycznia.


Razem z Hanią, dzieci będą obserwować co robią zwierzęta w różnych porach doby oraz całego roku. Poznają pasterza, który z psem Atosem wypasa owce. Poznają też małego leśnego duszka, który lubi płatać figle. Ukrył się na każdej rozkładówce, więc można pobawić się w jego szukanie. Szukać można też wielu innych elementów czy zwierząt, których w publikacji nie brakuje. Mamy więc dobrą zabawę połączoną z ćwiczeniem koncentracji i spostrzegawczości.


Dzieci na własne oczy zobaczą, jakie zmiany w ciągu roku dokonują się na piętach górskich: podgórzu, reglach, turniach i halach. Nie wszystkie zwierzeta odnajdziemy na każdej rozkładówce. Poznamy też inne gatunki, które wzbudzają zainteresowanie szczególnie małych czytelników.


 Ostatnia rozkładowka to zadanie, które polega na szukaniu na zdjęciach 10 różnic. Zadanie to świetnie ćwiczy skupienie,   koordynację oko-ręka, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych. 

Brak tekstu prowokuje dzieci do rozmów oraz wymyślania opowieści do ilustracji. Dzięki temu, rozwijają wyobraźnię, kreatywność, ale też mowę, wzbogacają ją o nowe słownictwo.


Naszym chłopcom, szczegolnie starszemu, Antosiowi bardzo spodobała się ta książka. Jak wspominałam, w te wakacje byliśmy w Zakopanem. Dzieci widziały góry, razem z nimi wybraliśmy się na wycieczkę rowerową po Dolinie Chochołowskiej. Byliśmy też na Góbałowce, skąd mieliśmy piękny widok na góry. Starszy synek był pod wrażeniem i podczas przeglądania tej książki, wspominał naszą wyprawę w góry.


Tego typu książki to doskonała propozycja dla tych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać lub nie przepadają za samodzielną lekturą. Tutaj, w oparciu o prześliczną szatę graficzną, sami mogą wymyślać historie, która za każdym razem może być zupełnie inna. Ilekroć sięgamy po tę pozycję, zawsze dopatrzymy się takich szczegółów, które wcześniej nam umknęły. Z książką tą nie można się więc nudzić.


Do takiej książki, jak "Rok w górach", można zajrzeć zawsze: w domu, w podróży samochodem, będąc na wakacjach. My jesteśmy nią zachwyceni i mamy w planach uzupełnić bibliotekę chłopców o wydane już wcześniej tytuły.


A czy Wy znacie już serię od Naszej Księgarni "Rok w..."? Jeśli jeszcze nie oglądaliście tych książek, musicie nadrobić zaległości i to koniecznie! 🙂


Za egzemplarz

dziękujemy 

Wydawnictwu Nasza Ksiegarnia

Komentarze

 1. Znamy i również polecamy! Pięknie zilustrowana, jedna z najbardziej udanych książek w tej serii. My dopiero planujemy pierwszy wypad w góry, ale już teraz wiem, że ta książka na pewno będzie nam towarzyszyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochamy zarówno góry,jak i takie kartonowe obrazkowe książki - więc jesteśmy podwójnie na TAK! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna! Uwielbiam takie książki:) Zawsze, kiedy je oglądam, to budzi się we mnie dziecko:)

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam tę serię, ja na razie uczę się roku w przedszkolu, bo nie sposób wszystko spamiętać od razu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam okazji oglądać ją na żywo, ale będę chciała to zmienić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz