"Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę", Agata Puścikowska -RECENZJAHistoria II wojny światowej bardzo mnie interesuje. Kiedy byłam dzieckiem, a później nastolatką, moja prababcia opowiadała mi o swoich latach dzieciństwa i młodzieńczych. Kiedy wybuchła wojna, miała 20 lat. Jej opowieści mnie fascynowały. Lubiłam słuchać tego, jak byli dawniej. To chyba te opowieści dotyczące przeżyć moje prababci, tego czego doświadczyła, co widziała, miały wpływ na to, że zaczęłam interesować się tym kawałkiem historii. Głównie lubiłam słuchać i czytać opowieści ludzi, którzy przeżyli ten tragiczny czas. O ich udziale w wielu wydarzeniach, jak chociażby powstanie warszawskie. 


To również ważny kawałek w historii naszej ojczyzny. Od kilkudziesięciu już lat trwają dyskusje na temat tego, czy ten wielki zryw był potrzebny. Nie o tym jednak...


Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. To wszyscy wiemy. Wiemy, że pochłonęło wiele ofiar. Na blogu prze stawiałam Wam już wiele publikacji dotyczących II wojny światowej, ale także powstania warszawskiego. Pisałam o książkach, których bohaterkami były odważne kobiety, walczące za Ojczyznę. Tym razem również książka o odważnych kobietach, które ryzykując swoje życie ratowali cywilów, pomagały powstańcom. To książka o siostrach zakonnych z różnych zgromadzeń. O zakonnicach z powstania mówiło się niewiele. Oczywiście wiadomym było, że i one miały swój ogromny udział w niesieniu pomocy potrzebującym, ale czy tak dużo książek o tym napisano? Ja nie znałam żadnej, dopóki dzięki Księgarni Tania Książka w moje ręce nie trafił tytuł "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę".


Jest to dzieło pani Agaty Puścikowskiej, która w swojej publikacji opisuje aż dwadzieścia cztery zgromadzenia, które w czasie powstania warszawskiego przebywały i działały w Warszawie oraz jej okolicach. Poznamy więc dwadzieścia cztery opowieści o bohaterstwie sióstr habitowych i bezhabitowych oraz o tym, jak przebiegało powstanie, o jego dramatach, tragedia, o śmierci, aż wreszcie o walce o wolność i wyzwolenie Warszawy spod władz okrutnego okupanta.


To dość obszerna publikacja na którą składa się  poruszających historii i wspomnień zakonnic, które w obliczu wojny, niosły pomoc Warszawiakom. Niniejsza książka jest hołdem dla wszystkich kobiet i sióstr. Tych znanych z nazwiska oraz tych bezimiennych.


"Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę" to wspaniała publikacja. Piękna, ale też trudna i bolesna ze względu na tragedię wojny. Mimo wszystko warto ją przeczytać. To opowieść o odważnych i dobrych kobietach, dla których liczył się człowiek bez względu na narodowość. Tak, dla sióstr liczyło się człowieczeństwo. Przykładem na to mogą być siostry ze szpitala na Woli. Jedenaście samarytanek uniknęła egzekucji dzięki rannemu niemieckiemu oficerowi, który był pacjentem sióstr. Poświadczył on, że z wielkim poświęceniem zakonnice opiekowały się rannymi niemieckimi żołnierzami... 

Serdecznie polecam ten tytuł. "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę" znajdziecie w Księgarni Tania Książka. Sprawdźcie też inne nowości dostępne w Księgarni.


Komentarze

 1. Siostra czytała, ona często sięga po takie pozycje i także była usatysfakcjonowana tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. cała seria jest bardzo emocjonująca, także sięgnę i po tę pozycję :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tą książkę! Mocna, emocjonalna i ukazująca prawdę o cichych bohaterach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ksiązkę już wciągam na listę czytelniczą, jak tylko nabiorę chęci na takie klimaty, będę miała pomysł, za co się wziąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię takich książek, bo boję się je czytać po prostu nie jest to na moją psychikę. Mimo wszystko wygląda na bardzo wartościową książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po przeczytaniu Twojej recenzji bardzo mnie zaciekawiła ta pozycja! Koniecznie kupie. 😊

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz