PREZENTY LAST MINUTE. TOP 10 GIER POD CHOINKĘ (ale nie tylko) DLA CAŁEJ RODZINY OD ALEXANDER TOYS


Do świąt coraz bliżej. Ten wpis przygotowałam z myślą dla tych, którzy są jeszcze spóźnieni z prezentem, chociażby dla pociech. 😉


  Święta to wspaniały czas i okazja do rodzinnych rozgrywek, dlatego uważam, że gry planszowe są doskonałym prezentem.  Dzisiaj przygotowałam zestaw gier planszowych, które warto wziąć pod uwagę, jako prezent. U nas książki i gry zawsze w cenie, chętnie po nie sięgamy, dlatego taki podarek zawsze nas cieszy. 😊

 Przedstawię 10 propozycji gier od Alexander Toys dla dzieci w różnym wieku. Będzie też coś fajnego do rozgrywek rodzinnych oraz ciekawa gra planszowa dla dorosłych. W jednym sklepie możemy więc zaopatrzyć się w kilka prezentów planszówkowych. No to zaczynamy! 😊

 "GRA WYOBRAŹNI. OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI. PIECZĄTKI" (wiek gracza: 5+)


Na tę grę składają się pieczątki. Znaczki pieczątek trzeba przykleić na dołączone plasterki taśmy do drewnianych kołeczków. W zestawie mamy 12 pieczątek, 55 kart, poduszkę z tuszem, notes oraz instrukcję. Zasady gry są bardzo proste. Mój 4,5-latek zrozumiał je bez problemu.


 W skrócie chodzi o to, aby stworzyć opowieść w oparciu o odbite pieczątkami znaczki. Pierwszy gracz bierze kartę ze stosu i odczytuje ją na głos. Następnie odbija 9 losowo wybranych pieczątek na karteczce z notesu. Na podstawie obrazków odbitych na kartce, gracz opowiada historyjkę. Aby zgarnąć kartę, gracz musi uwzględnić w swojej opowieści wszystkie ikonki odbite na kartce. Ten, kto pierwszy zbierze 10 kart, wygrywa. Wariantów gry jest o wiele więcej. Sami również możemy wymyślać jej warianty.


 Ta gra świetnie rozwija wyobraźnię, ćwiczy logiczne myślenie, pamięć i koncentrację. A do tego wzbogaca słownictwo. Poza tym dostarcza mnóstwo wspaniałej zabawy i wywołuje salwy śmiechu. Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy, ale myślę, że można zaprosić więcej osób do zabawy. 😊

 "MONTINO. RURKI 3D 310 ELEMENTÓW" (wiek gracza: 5+)

Propozycja idealna dla małych konstruktorów i wielbicieli klocków oraz układanek. Mój Tosiek nie jest wielkim fanem klocków. Tradycyjne praktycznie mogłyby dla niego nie istnieć. Mamy LEGO, klocki drewniane, większe plastikowe. Żadnymi nie bawił się długo. Szczerze powiedziawszy, wątpiłam, aby te rurki jakoś szczególnie go zainteresowały. W pudełku aż roi się od kolorów, które od razu zwróciły jego uwagę. Rurki z tworzywa sztucznego (twardsza guma?) w trzech wymiarach + elementy łączące (załączniki). 


 Wszystkie elementy są w mocno nasyconych kolorach. Do pudełka dołączono książeczkę z propozycjami budowli, ale Tosiek głównie składał własne konstrukcje. Ja nie jestem dobra w takich zabawach, nie mam takiej wyobraźni, ale co innego mój mąż. Panowie budowali więc razem i mieli z tego ogromną radochę. 😁  Zestaw MONTINO to bardzo ciekawa propozycja, która sprzyja kreatywnej zabawie, rozwojowi wyobraźni i planowania. Podczas pracy z rurkami dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i motorykę małą. Rurki można wyginać, zawijać tworząc łuki czy koła, a aby połączyć rurki z łącznikiem potrzeba też odpowiedniego nacisku. 

 Jeśli więc Wasza pociecha uwielbia tego typu zabawy, ten zestaw może im się spodobać. Czy widzę jakieś minusy tej gry? Mogłabym wymienić materiał, z jakiego zostały wykonane. Natomiast moje dzieci szanują zabawki i służą one im na lata, a młodsza pociecha "dziedziczy" wszystko po starszym bracie.JĘZYK CIAŁA! (wiek gracza: 6+)

Pora na propozycje karcianą, pełną zwariowanych gestów i dźwięków. W pudełku znajdziemy: 64 szt. dwustronnych kart oraz instrukcję. Gra przeznaczona dla 2-6 graczy. Jej celem jest zebranie jak największej liczby kart (na jednej stronie są obrazki czynności, na drugiej zaś ilustracje obrazujące dźwięki). Za każdym razem, gdy na wyłożonych kartach pojawią się dwa takie same obrazki, gracze muszą odtworzyć widoczną na nich pozę, czynność oraz jednocześnie wydać odpowiedni dźwięk. Zabawy i śmiechu przy tym jest co nie miara. 😉


Z grą JĘZYK CIAŁA! dziecko ćwiczy spostrzegawczość, refleks, koordynację wzrokowo-ruchową. Doskonała gra na zimowe wieczory, także te przy choince. 😉 W instrukcji znajdziemy kilka wariantów gry, które możemy dostosować do swoich potrzeb.

SZALONE BALONY (wiek gracza: 7+)


Niepozorne pudełko kryje w sobie naprawdę doskonałą propozycję gry z serii Gold Edition. W środku znajdziemy bowiem karty oraz drewniane żetony o oczywiście  instrukcję. Dynamiczna gra karciana, doskonała do ćwiczenia refleksu i koncentracji. Bardzo fajna i pogodna gra dla całej rodziny. Na pudełku zapisano, że może w nią zagrać od 2 do 4 graczy, ale myślę, że możemy do niej zaprosić więcej osób. Dużo przy niej śmiechu i doskonałej zabawy.  W zestawie mamy karty akcji ("czarny balon" - 7 sztuk, "kolorowe balony"- 7 sztuk), karty balon-40 sztuk, 5 drewnianych żetonów w różnych kolorach oraz instrukcja. Gracze rozkładają żetony na stole i rozdają pomiędzy siebie wszystkie karty. Każdy wykłada po jednej. Jeśli została wylosowana karta AKCJI, gracze muszą jak najszybciej policzyć wszystkie balony. Kto złapie jako pierwszy żeton, którego kolor odpowiada najmniejszej/największej liczbie balonów, ten zgarnia karty. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.


 Dla Antosia uprościliśmy zasady gry. Synek bez problemu policzy do 10, więc ustaliliśmy, że zdobędzie kartę, jeśli prawidłowo policzy balony. Jeśli się pomyli, karta nie trafi do niego. Karty te można jeszcze wykorzystać do nauki kolorów i naśladowania balonowych minek. 😊

ZGRANA PARA (wiek gracza:8+)


Bardzo kolorowa gra, która od razu wpada w oko. Jednak oprócz zwracającej uwagę szaty graficznej, niniejsza propozycja ma bardzo ciekawe zasady. Jak sama nazwa wskazuje, jest to planszówka, w którą grają pary. Jeśli nie mamy odpowiedniej liczby graczy aby rozegrać grę w kilka par, bez problemu mogą grać dwie osoby i wtedy one ze sobą współpracują, ale też troszeczkę rywalizują. 😉

 Do rozgrywki będą potrzebne nam elementy zawarte w pudełku, a są to:  96 kart obstawiania (z napisami przymiotników), 124 karty ze zdjęciami, 120 pchełek, plansza, klepsydra, instrukcja.Celem gry jest zdobycie przez pary pchełek. Para zdobywa je, gdy obaj gracze użyją karty z tym samym przymiotnikiem, aby opisać obrazek. Para, która zgarnie najwięcej pchełek, wygrywa rozgrywkę. 

Gracze dobierają się w pary. Każda z par dostaje jedną talię kart obstawiania, w wybranym kolorze i dzieli ją na pół. Każda para kładzie po dwie pchełki na planszy, na polu z numerem 1. Jeden z graczy odwraca kartę obrazków i przekręca klepsydrę, która odmierza czas. 

Każda osoba z drużyny wykłada po dwie karty obstawiania. Drużyny porównują przymiotniki z kart obstawiania. Jeśli oba przymiotniki są takie same, para otrzymuje dwie pchełki. Gdy jeden przymiotnik pokrywa się z odpowiedzią naszego partnera, para zgarnia jedną pchełkę (ta druga trafia na pole "pula").


 W drugiej rundzie drużyny kładą po dwie pchełki na polu nr 2. Zasady się nie zmieniają. W trzeciej rundzie drużyny kładą po dwie pchełki na polu nr 3. Po zakończeniu tej rundy, pary walczą o pchełki z pola "pula". Jeśli wyjdzie remis, dzielą pulę między sobą po równo. Wygrywa para, która zdobyła najwięcej pchełek.  

Sympatyczna gra karciana, która uczy współpracy, ćwiczy logiczne myślenie, skupienie. Rozgrywka jest bardzo prosta i przyjemna. Propozycja ta bardzo mi się podoba i chętnie będę do niej wracać. 😉 BITWA NA SKOJARZENIA (wiek gracza: 8+)


 Kolejna ciekawa propozycja gry planszowej. Z pewnością spodoba się tym, którzy lubią zabawę w skojarzenia. Zasiąść do niej może od 2 do 8 graczy w wieku powyżej 8 roku życia.


 W pudełku znajdziemy potrzebne elementy gry: planszę, pionki, 164 karty, klepsydrę oraz instrukcję.


 W grze poruszamy się pionkami po polach w celu jak najszybszego dotarcia do mety. Do gry potrzebne nam będą również karty, które dzielimy na dwa stosy. Pierwszy gracz odkrywa dwie pierwsze karty z talii. Musi szybko odgadnąć, co łączy przedstawione na nich obrazki. Jeśli inni gracze nie zgłoszą sprzeciwu, osoba ta dalej odkrywa karty, za każdą odpowiedź zdobywając punkt. Jeśli jego odpowiedzi będą zaakceptowane, przesuwa swój pionek o dwa pola na planszy do przodu. Musi to robić szybko, bo klepsydra odmierza czas. 😉 Kiedy piasek się przesypie, do gry przystępuje kolejna osoba. Ten, kto pierwszy dotrze do mety, wygrywa! 

Polecam! 😊


 MINI MAXI ZWARIOWANA GRA PLANSZOWA (wiek gracza: 8+) 


Jedna z moich ulubionych gier w tym zestawieniu! Serio! Jej zasady są bardzo proste, a sama rozgrywka bardzo przyjemna i przemyślana. Jak widzicie, zarówno pudełko, jak i elementy potrzebne do gry, wręcz ociekają soczystymi kolorami. 

 Pudełko jest niewielkie, a znajdziemy w nim: planszę do kart, planszę do obstawiania, 32 kartoniki do obstawiania (8 kolorów po  4 sztuki, 8 różnych kolorów), 200 kolorowych pchełek, drewniany żeton, tarcza losująca że strzałką oraz instrukcja.


Gra przeznaczona dla 3-8 graczy. Rozgrywka jest bardzo emocjonująca. Celem gry jest zebranie największej liczby punktów, które otrzymujemy za poprawne wytypowanie tego, co sądzi o wylosowanych hasłach Gracz Prowadzący. Każdy uczestnik dostaje po 15 pchełek oraz jeden zestaw kartoników w wybranym przez siebie kolorze.  Prowadzący losuje 4 karty i układa je hasłami do góry, na planszy do kart na polach A, B, C, D. Prowadzący kręci strzałką na tarczy losującej, aby w danej rundzie wytypować rodzaj emocji (np. znudzony). Reszta graczy musi obstawić odpowiedź na pytanie, co najbardziej lub najmniej  np. nudzi Gracza Prowadzącego. Na planszy do obstawiania kładą po jednym kartoniku literą do dołu.  Prowadzący odpowiada pierwszy. Po typowaniach, gracze obstawiają jedną lub dwie pchełki ze swojej puli.  Następnie sprawdzamy poprawność odpowiedzi i zyskujemy lub tracimy pchełki. Wygrywa ten, kto zgarnie wszystkie pchełki w swoim kolorze. 


 MINI MAXI ZWARIOWANA GRA PLANSZOWA to doskonała propozycja gry planszowej dla każdego, zarówno młodszego, jak i starszego gracza. Szczerze zachęcam, aby zasiadła do niej cała rodzina. Jeśli macie dziecko młodsze niż ośmiolatek, spokojnie zasady możecie uprościć do własnych potrzeb. Ta planszówka dostarcza niesamowitych wrażeń, pomaga nam się lepiej poznać, a przede wszystkim, gwarantuje doskonałą zabawę.UCIECZKA Z LOCHU (wiek gracza: 8+)


Małe pudełko kryje w sobie grę, która dostarczy graczom świetnej rozrywki. "Ucieczka z lochu" to jedna z najnowszych propozycji z serii Gold Edition. Nie jest to typowa planszówka, a gra karciana. Natomiast pionki graczy będą poruszać się po tajemniczych płytkach przedstawiających zamknięte drzwi w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.


 W pudełku znajdziemy wiele ciekawych elementów gry: 55 kart, 40 kartoników z drzwiami, 6 kartonikowych pionków rycerzy z 6 podstawkami, instrukcja gry.   Plansza w grze są tabliczki z drzwiami. To po nich będą poruszały się pionki. Tabliczki układamy losowo po 5 w 8 rzędach. Gracze wcielają się w rycerzy, którzy poruszają się po labiryncie (wszak nie wie, co kryje się za drzwiami). Za każdymi drzwiami czeka na nich niespodziankami. Przy pomocy KART AKCJI otwieramy lub zamykamy wejścia, abyśmy wydostali się z Lochu pierwsi niż inni gracze.  Tutaj liczy się spryt i dobra strategia. Kto dobrze rozegra grę i opracuje plan, też będzie prowadził zostawiając przeciwników w tyle.   Z tą propozycją nuda nam nie straszna. 😉 "Ucieczka z lochu" to bardzo emocjonująca gra, przy której miło spędza się długi wieczór. Z niewielką pomocą nasz 4,5-latek również dał radę, rozumiał zasady, więc myślę, że można do gry zaprosić młodsze pociechy niż ośmiolatki. 😉 Polecam!


BURSZTYNOWA KOMNATA. GOŃ ZA PRZYGODĄ! (wiek gracza: 8+)  To propozycja naprawdę fajnej gry przygodowej. Pionki graczy poruszają się po płytkach zamiast planszy. Ciekawa rozgrywka i proste zasady to z pewnością plusy tej pozycji.

 Podczas niej, wcielamy się w poszukiwaczy Bursztynowej Komnaty. Zadaniem graczy jest jak najszybsze dotarcie do celu, co łatwe nie jest. Po drodze na uczestników gry czeka wiele przeszkód. Gra jest przeznaczona dla 2-6 osób.  Gracze sami układają swoją planszę w niekończącej się linii prostej z dostępnych płytek, zaczynając od tej z napisem "START", a kończymy płytką z obrazkiem skrzyni i napisem "TOP SECRET". Kto pierwszy postawi na niej swój pionek-wygrywa!
Zawartość pudełka to: 40 płytek, 5 kości losu, 6 tekturowych pionków z podstawkami, klepsydra oraz instrukcja gry.  Wszystkie pole są aktywne i jeśli na którymś gracz postawi swój pionek, wtedy musi wykonać konkretne zadanie (teleportacja, wpadanie w pułapki, obracanie płytek zmieniając przebieg gry. Dzięki znaczkom na kostkach, gra nabiera tempa, jest losowa. Z każdą kolejną rozgrywką, gra może wyglądać inaczej, wszak możemy układać płytki inaczej niż poprzednio. To jest świetne i sprawia, że "Bursztynowa komnata" się nie nudzi, a dostarcza wielu pozytywnych emocji.


LOMBARD. ŻYCIE POD ZASTAW. GRA PLANSZOWA (wiek gracza: 12+)


To gra stworzona na podstawie serialu telewizyjnego.  Z ciekawości nawet obejrzałam odcinek, jednak nie wciągnął mnie szczególnie. 😉 Natomiast z grą było zupełnie inaczej. 


 Ta propozycja ma największe pudełko i chyba najwięcej elementów gry. Znalazły się tu: 6 tekturowych pionków z 6 podstawkami, 1 plastikowy pionek, plansza, 165 kart, 3 kostki (Czerwona Sprzedaży, Zielona kostka Kupna, Biała kostka Ruchu), 250 banknotów po 50 sztuk każdego rodzaju, 63 czeki, notes oraz instrukcja gry.  Choć zawartość jest spora, to zasady są zrozumiałe i nie ma opcji aby się w nich pogubić. 😉 Celem tej planszówki jest zdobycie przez graczy kart z przedmiotami po niskich cenach i sprzedanie ich za większą kwotę. Zwycięzcą zostaje ten, to zgarnie najwięcej pieniędzy! Tym samym staje się najlepszym pracownikiem Lombardu. 😁
  Przygotowując się do gry,  jej uczestnicy kładą na planszy Karty  Przedmiotów, Karty Klienta i Karty Losu na właściwych stosikach, a swoje pionki na środku planszy. Wybierając pionek, gracze wcielają się w serialowych bohaterów (Andżelikę, Adka,  Bernadetę, Mariusza, Maćka lub Lolka).  Plastikowy pionek stawiamy na polu z napisem "poniedziałek". Wszyscy otrzymują pieniądze oraz losują cztery Karty Przedmiotu. Gracze poruszają pionkami o tyle pół, ile oczek wyrzucili na kostce i postępują zgodnie z zasadami, które dotyczą ich pola. Pionek plastikowy przesuwa się o jeden dzień tygodnia, kiedy kolejka wróci do pierwszego gracza. Dobra strategia w tej grze to podstawa: kupujemy, sprzedajemy, zastawiamy, a wszystko po to, aby wyjść przy tym najlepiej ze wszystkich.

 
   Choć serial to nie moje klimaty i raczej nie będę jego fanką, to gra naprawdę mi się spodobała. Podoba mi się, że można tutaj pokombinować, rozważać nad odpowiednim wyborem, a przede wszystkim dobrze się bawić. Cały projekt gry oraz jej szata graficzna jest fantastyczna. Bardzo spodobały mi się pionki z zabawnymi sylwetami bohaterów. Gra trochę przypomina mi MONOPOL, jednak myślę, że LOMBARD podoba mi się bardziej. 😉 Tutaj szybciej załapałam, o co chodzi. 😁
     To by było na tyle, jeśli chodzi o moje propozycje gier prezentowych, które znalazłam na stronie Alexander Toys. Myślę, że każdy znajdzie wśród nich coś dla swojej pociechy, ale też dla siebie, na rodzinne oraz towarzyskie rozgrywki. 
 
 Gry planszowe czy karciane to zawsze miłe urozmaicenie czasu wolnego. My sięgamy po nie chętnie. Nawet kiedy gra jest dla starszego dziecka niż mój Tosiek, z powodzeniem mogę modyfikować zasady do naszych potrzeb i to w grach od Alexander Toys jest super. Są elastyczne, przystępne i mają proste zasady. Nie znaczy to jednak, że szybko się nudzą. O, co to, to nie! To takie gry, po które sięga się naprawdę chętnie i do których nikogo nie trzeba namawiać. Polecam się o tym przekonać. 
 
Gry planszowe na równi z książkami są w naszym domu zawsze mile widziane. Lubimy je dostawać, ale i dawać w prezencie. 😊 Pod naszą choinką znajdzie się kilka tytułów. 😉 🎄 Jednak warto je kupować nie tylko na święta. Taki prezent bez okazji jest również świetny! 😊 Zimowe wieczory sprzyjają rozgrywkom, a więc grajmy!  
 
 
Wszystkie gry znajdziecie na stronie sklepu Alexander Toys.Komentarze

 1. jaki raj! Uwielbiam dostawać gry na święta :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Gry to zawsze dobry pomysł na świąteczny - i każdy inny! - prezent.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaraz po książkach, gry są chyba najlepszym prezentem!

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedługo wybieram się do 5latki na urodziny, muszę coś wybrać z gier, fajnie inspiracje, teraz wiem co kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas w tym roku święta wygrało Colour your brain :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz