"Biblioteczka Montessori. Geografia"


Geografia nie była przedmiotem, którego lubiłam się uczyć.  Może nie tyle lubiłam, ile nie rozumiałam pewnych zagadnień (szczególnie tych dotyczących obliczeń🤦). Zawsze ciągnęło mnie bardziej do humanistycznych przedmiotów. W ogóle uważałam, że w podręcznikach jest zbyt wiele zbędnych informacji, które tak naprawdę do niczego mi się nie przydały. Natomiast bardzo lubiłam czytać o krajach na świecie, poznawać ich kulturę oraz miejsca, które zasługują na uwagę.


Dziś chciałabym pokazać publikację od Wydawnictwa Egmont, przygotowaną w duchu pedagogiki Montessori. To zagadnienie, którym interesuję się od dłuższego czasu. Myślę więc, że książka zasługuje na uwagę osób, które wychowują i uczą dzieci posługując się właśnie metodą Marii Montessori.


 "Biblioteczka Montessori. Geografia", to tak naprawdę książka z zadaniami. Już na samym początku wita nas miła niespodzianka, jaką jest składana mapa świata, przymocowana do wewnętrznej strony przedniej okładki. Można ją oczywiście odczepić i korzystać z niej oddzielnie. 🙂 

Informacje dla rodziców, zawierają wszystkie ważne informacje dotyczące korzystania z publikacji. Książkę opracowały Sabine Hoffman oraz Marie Eschenbrenner, nauczycielki Montessori AMI w szkołach Montessori 21 i Plaisir d'enfance w Paryżu.

Książka jest bardzo przejrzysta i bardzo ładnie ilustrowana. Nie ma tu przesytu, występują proste ilustracje na białym tle (jakby namalowane kredkami). Tekst jest prosty, nie stanowi problemów w odbiorze i zrozumieniu treści. Z tą pozycją dzieci poznają kontynenty z położonymi na nich państwami, morza i oceany. Poznają także stolice państw świata. 


W książce możemy wyodrębnić kilka rozdziałów, a każdy z nich dotyczy konkretnego kontynentu. Na początku mamy kilka ważnych ciekawostek, mapkę z legendą i kilkoma symbolami (na terenie Polski stoi krowa 😁🤦) a następnie rozkładówki: 
 • zaznaczone kolorami państwa danego kontynentu z polami, w których trzeba wkleić naklejki z nazwą państwa,
 • Stolice państw kontynentu (zadanie z naklejkami jak wyżej),
 • Flagi państw (zadanie z naklejkami). 
Dzięki takiej pracy, nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Wiedza praktycznie sama wchodzi do głowy. Naklejki ą niewielkie, dlatego trzeba wytężyć wzrok, potrzeba też precyzji podczas przyklejania nazw państw we właściwych polach.

Praca z książką polega na poznaniu treści oraz ćwiczeniach. Mają one charakter uzupełnienia brakujących treści za pomocą naklejek. Głównie zadania rozwiązuje się poprzez umieszczanie naklejek we właściwych miejscach. Naklejek jest naprawdę sporo, więc dziecko będzie miało co robić. Będzie naklejać flagi państw, nazwy ich stolic. Gdy pociecha ma z tym problem, może wspomóc się mapą świata. Mapy wszystkich kontynentów pomogą dzieciom poznać nazwy 197 państw świata, ich stolice oraz flagi.

 Książka jest naprawdę ciekawa i dostarcza wielu wartościowych informacji o państwach świata. Z taką książką mogłabym nawet geografię polubić. 😉Dla Tośka na pracę z książką jest jeszcze za wcześnie. Przewidywany wiek odbiorcy to 6-12 lat. Zostawię ją na później i wrócimy do niej za jakiś czas. Syn lubi naklejki, więc myślę, że do pracy z książką podejdzie ze sporym zapałem. 🙂 Mnie publikacja naprawdę się spodobała. Duża czcionka testu wprowadzającego oraz informacji o danym kontynencie, jest duża, dzięki czemu łatwiej się go czyta.PPolecam!

Tytuł: "Biblioteczka Montessori. Geografia"

Autor: Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann

Ilustracje: Emmanuela Tchoukriel

Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: miękka

Strony: 56

Wiek:
Dostępna:  TUTAJ


 Za egzemplarz
dziękujemy


Komentarze

 1. Mamy tę książkę. Jest naprawdę wyjątkowa.
  Dzieci sporo się z niej nauczą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście też nie przepadałam za geografią - ale z takimi książkami i pomocami jej nauka na pewno byłaby o niebo przyjemniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne wydanie. Wykonane naprawdę z wielką starannością :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Geografię bardzo lubiłam w szkole i widzę dziewczyny chyba mają to po mnie. Książka jest świetna.Stosuję Montessori wiec tym bardziej bardzo spodobała mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się uczenie dzieci w duchu Marii Montessori.

  OdpowiedzUsuń
 6. Geografia sama w sobie jest ciekawa, a książeczka, którą przedstawiasz jest również bardzo interesująca. Widać,że jest napisanym prostym językiem tak, aby dzieci zrozumiały i zainteresowały się geografią. Takich książek powinno być więcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja z kolei bardzo lubiłam geografię. Miałam zawsze świetnych nauczycieli, którzy potrafili przekazać wiedzę i zachęcić do jej zgłębiania. U Tygrysa widzę też chęć poznawania świata, a tego typu książeczki tylko w tym pomagają.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz