Bardzo lubię i wysoko cenię książki, dzięki którym mogę poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas świecie. Chętnie wypożyczam je z biblioteki, kupuję i przyjmuję w prezencie. 😉Czytam je z ogromną ciekawością. Potem, mam nadzieję, sięgną po nie moi synkowie, kiedy podrosną. Cieszę się, że takich książek na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej, a zawarte w nich treści, spełniają oczekiwania czytelników, zawierają zagadnienia, które nie tylko wzbudzają ciekawość, ale są także wspaniałą pomocą dydaktyczną, uzupełniającą szkolną wiedzę.
"Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody" należy do takich właśnie książek. Jego autorką jest Iris Gottlieb, a na język polski przełożyła ją Hanna Pasierska. Wydawcą książki jest Nasza Księgarnia. Po tym Wydawnictwie można spodziewać się samych czytelniczych perełek i tak jest w tym przypadku.
Niniejszy przewodnik to książka w twardej oprawie, składająca się ze 144 stron. Swoją treścią zaprasza ona młodego czytelnika do świata przyrody i nauki. To bardzo starannie opracowana publikacja, w której każde zagadnienie ma swoje miejsce.
Książka zainteresuje dziecko w wieku szkolnym, jak i starszego przedszkolaka. Tosiek oczywiście wielu zagadnień nie rozumiał, dlatego te zostawiliśmy sobie na później. Natomiast ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ilustracje oraz treści, które dotyczyły zwierząt. Te czytałam mu najczęściej. Jeśli natomiast chodzi o szatę graficzną, ilustracje nie zachwyciły mnie w szczególny sposób, to nie mój klimat, jednak to treść jest dla mnie tutaj największym plusem. Nie ma jej w książce dużo, nie zajmuje całych stron, natomiast napisana została w prosty i przystępny sposób. Cały tekst napisano drukowaną czcionką. Dziecko rozumie, czego dotyczy dany rozdział. Jeśli natomiast coś jest niezrozumiałe, z pomocą przychodzą proste ilustracje oraz dodatkowy, wyjaśniający wszystko komentarz rodzica. 😀
W przewodniku tym znajdziemy wiele interesujących faktów dotyczących najmniejszych komórek, po ogromne wieloryby oraz zjawiska przyrodnicze, tj. tsunami, lodowce, czy nauki fizyczne. Wszystkie zebrano tematycznie w trzech głównych rozdziałach, podzielonych na obszary. Są to:
1. Nauki o życiu
- Anatomia
- Botanika
- Ekologia
- Genetyka
- Mikrobiologia
- Neuronauka
- Zoologia
2. Nauki o Ziemi
- Geofizyka
- Geologia
- Glacjologia
- Meteorologia
- Oceanografia
3. Nauki fizyczne
Każda z nauk została krótko wyjaśniona, tak samo, jak zamieszczone w poszczególnych rozdziałach pojęcia i zjawiska. Czym jest Syntezja? Dlaczego włosy na rękach nie osiągają długości 1 metra? Czego jest więcej: gwiazd, czy ziarenek piasku? Jak powstają płaskowyże? W jaki sposób konserwuje się żywność? Co to jest fotosynteza? Co wspólnego z Ziemią ma magnes? Jakie kształty mają chmury? Czym tak naprawdę ą lustra? Jaką rolę w przyrodzie odgrywają liście i ich kształty? Co się z nami dzieje, kiedy śpimy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce "Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody".
Serdecznie polecam. Jestem pewna, że nie mieliście pojęcia o wielu rzeczach. Z tą fascynującą publikacją możecie się ich dowiedzieć. POLECAM!
Książka jest dostępna
Za egzemplarz
dziękujemy
Oj my tez bardzo lubimy tego typu książki edukacyjne- dzieci bardzo duzo zapami ętuja w taki sposób
OdpowiedzUsuńMasz rację. To zupełnie i aczej przekazana wiedzą, niż w podręcznikach szkolnych. Lubię takie książki i nie mogę się doczekać, kiedy mój Tosiek przeczytać je od deski do deski. Na razie czytam je pierwsza i ewentualnie wybieram takie fragmenty, które mogą go zainteresować i które może przyswoić.🙂
UsuńOoo, tej książki nie znamy. Zapowiada się super. W końcu to wydawnictwo Nasza Księgarnia! Trendy Mama
OdpowiedzUsuń🙂 widzę, że nie tylko ja cenię sobie książki tego wydawcy. 😉
UsuńLubię takie książeczki. Potrafią rozbudzić w dziecku ciekawość względem nauki i otaczającego nas świata.
OdpowiedzUsuńJa również je lubię i często po nie sięgam. Lubię poszerzać swoją wiedzę i takie książki podsuwać dzieciom. 🙂
UsuńCiebie ilustracje nie zachwyciły, a mnie już tak. Bardzo podoba mi się ta kreska i przypuszczam, że znajdzie się jeszcze wielu (w tym dzieci), którzy także będą nią oczarowani. A co do treści, to może nie każdy dział byłby dla mnie idealny, to jednak chętnie bym sięgnęła po tę książkę i co nieco sobie przypomniała, bo na starość wiedza nabyta w szkole (a nieużywana) gdzieś umyka.
OdpowiedzUsuńNo właśnie jeśli chodzi o ilustracje,to mój syn często o nie pytał. 🙂 Ja po prostu lubię inną kreskę oraz inne kolory. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest bardzo interesująca.
UsuńJa mam podobnie jak autorka recenzji, ilustracje mnie nie zachwyciły kompletnie, chociaż całościowo książka i tak jest ciekawą pozycją :)
UsuńMój syn byłby zachwycony spotkaniem z taką książką, dzięki nim właśnie, zawartej w niej wiedzy, wdrożył się w czytanie książek. :)
OdpowiedzUsuńA i ja chętnie sięgnę po tę propozycję, ciekawa jestem, jak ujęto niektóre zagadnienia. :)
UsuńO ciekawa książka, chętnie kupię synowi, pewnie gdy podrośnie będzie się z niej bardziej cieszył ;)
OdpowiedzUsuńJestem pewna, że Filip wertowalby i czytał wielokrotnie.
OdpowiedzUsuń