"Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować", Katarzyna Kozłowska, Wydawnictwo Nasza KsięgarniaTytuł: "FELUŚ I GUCIO WIEDZĄ, JAK SIĘ ZACHOWAĆ"
Autor:Katarzyna Kozłowska
Ilustracje: Marianna Schoett
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: NASZA KSIĘGARNIA
Strony: 40
Wiek: 0-6 lat


  Jeśli macie w domu małego przedszkolaka, lub Wasza pociecha już niebawem rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem, z całego serca polecam serię książeczek autorstwa pani Katarzyny Kozłowskiej pt. "Feluś i Gucio" od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Na rynku pojawił się już jeden tytuł "Feluś i Gucio idą do przedszkola", który idealnie sprawdzi się podczas adaptacji dziecka w przedszkolu. Nie mamy jej na półce, ale kilkakrotnie wypożyczaliśmy ją z biblioteki. U nas się sprawdziła i okazała naprawdę bardzo pomocna. 😉


 W maju tego roku pojawił się najnowszy tytuł z przygodami chłopca i jego pluszowego misia, "Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować". Feluś jest już dumnym przedszkolakiem. Tym razem, mały bohater opowie nam o zasadach, jakie panują w przedszkolu, czyli tzw. kodeks przedszkolaka.  Wiemy, że to w domu dziecko nabywa podstawowych umiejętności oraz wartości. Natomiast w przedszkolu są one utrwalane i wzbogacane o nowe, aby dzieci czuły się bezpieczne, a w sali nie panował chaos. Wychowawczyni proponuje swojej grupie przedszkolaków stworzenie Kodeksu Przedszkolaka, do czego dzieci garną się z wielkim zapałem. Nauczycielka tłumaczy maluszkom wszystko w jasny, zrozumiały dla nich sposób. Feluś natomiast opowiada nam o zasadach, które w książeczce mają swoje odzwierciedlenie w krótkim tekście oraz przepięknych i kolorowych ilustracjach. Są one bardzo wymowne i dają dzieciom jasny przekaz, a rodzicom i nauczycielom, pole do popisu podczas prowadzonej z maluszkami rozmowy. Możemy przecież czytać rozkładówki, a potem rozmawiać z dziećmi na temat tego, co przedstawiają obrazki. W ten sposób prowokujemy dzieci do mowy oraz poszerzania ich słownictwa, nauki nowych słów.

 

 Z tym tytułem, dzieci poznają jakie reguły obowiązują w grupie oraz dlaczego są takie ważne. W książeczce wszystko zostało objaśnione w taki sposób, jakby  było opowiedziane przez dziecko, dzięki czemu mali słuchacze z łatwością zrozumieją treść i przesłanie książeczki, a Feluś stanie się ich dobrym kolegą. 

 Już na początku książeczki autorka wita nas ciekawym wstępem oraz udziela dorosłym kilka cennych wskazówek, które pomogą uczyć dzieci dobrego wychowania. Przez dalszą część książeczki przeprowadzi nas Feluś. Gucio również pokaże w jaki sposób zabawki przestrzegają swojego kodeksu. Chłopiec będzie zadawał swojemu pluszowemu przyjacielowi pytania, a my możemy zobaczyć na ilustracji, co robi miś oraz inne zabawki.


 Moje uznanie zyskała rozkładówka książeczki, która przedstawia dzieci bawiące się na placu zabaw. Dostrzegacie tutaj coś szczególnego? Na ilustracji możemy zauważyć, że przedszkolaki różnią się od siebie. Każde dziecko jest wyjątkowe i autorka zwraca na to uwagę. Widzimy wszak dziewczynkę, która porusza się na wózku inwalidzkim, małego chłopca z Zespołem Downa, dzieci innej narodowości oraz koloru skóry. Różnice te jednak nie przeszkadzają dzieciom przyjaźnić się ze sobą i świetnie bawić. Maluchy są zgodne i szczęśliwe i tak powinno być. Od najmłodszych lat warto więc uczyć dzieci szacunku do drugiego człowieka oraz tolerancji.


Ja jestem książką zachwycona, moje dzieci również. Antosiowi czytałam ją już dwa razy, rozmawialiśmy też na temat ilustracji. Nikoś jak na razie przeglądał ją sobie pod moim czujnym okiem. 😉 Książka jest kartonowa, ma zaokrąglone rogi, a więc krzywdy sobie nią nie zrobi. 😉
 
 


Gorąco polecam Wam zarówno pierwszy, jak i najnowszy tytuł Felusia i Gucia. Warto mieć te książeczki w domu szczególnie jeśli jest się rodzicem dziecka w wieku przedszkolnym. Z powodzeniem publikacja spełni swoją rolę jako pomoc dydaktyczna nauczycieli wychowania przedszkolnego. Książkę pt. "Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować", znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Za egzemplarz
serdeczne podziękowania
dla

Komentarze

 1. Świetna książeczka dla każdego przedszkolaka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka zachowania to bardzo ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie urocze obrazki ! Nauka kodeksu przedszkolaka :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książeczki są rewelacyjne! Są świetną formą pomocy w pracy wychowawczej! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne dla dzieciaków, które od małego powinny się uczyć dobrego zachowania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super że są też wskazówki dla rodziców :) uwielbiam książeczki z przesłaniem z których dzieci same mogą wyciągnąć wnioski

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna książeczka, maluchom na pewno się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię taką grafikę i myślę, że książeczka spodobałaby się mojej córeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo, dla mojego Gucia jak znalazł ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Idealna książka dla przedszkolaka :) Pamiętam jak mój chrześniak miał problem w tym roku za chiny nie mogliśmy go przekonać do przedszkola, ale teraz jednak już się zaadoptował i myślę, że ta książeczka przypadnie mu do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz