"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

Ta książka to prawdziwy KOSMOS! "Niesamowity wszechświat", Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Tytuł: "Niesamowity Wszechświat"
Autor: Karolina Bąkowka
Ilustracje: Asia Gwis
Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA
Oprawa: twarda
Strony: 144
Grupa wiekowa: 6-14 lat
Dostępna: TUTAJ


Gdy byłam dzieckiem, uwielbiałam obserwować gwiazdy. Szczególnie latem, kiedy noce były takie ciepłe, a niebo czyste, wyraźnie piegowate od gwiazd 😉 Nadal lubię na nie patrzeć i już nie mogę doczekać się lata, wtedy niebo jest najpiękniejsze!

Jakiś czas temu, robiąc porządki, w biblioteczce Tosia zauważyłam, że na półkach nie ma żadnej publikacji dotyczącej kosmosu. Ani jednej! Na szczęście, to już przeszłość, a na półce pyszni się niesamowita publikacja napisana przez Karolinę Bąkowską, pt. "Niesamowity Wszechświat", której wydawcą jest Nasza Księgarnia


Książka ta od razu wpadła mi w oko. Choć skierowana jest do starszej wiekowo grupy czytelniczej (6-14 lat), to mój Tosio przeglądał ilustrację z wielkim zainteresowaniem i zadawał mi wiele pytań. Na niektóre z nich nie znałam odpowiedzi, dlatego sama z wielką przyjemnością zagłębiłam się w lekturę i chłonęłam każdą ciekawostkę. 

Człowiek od zawsze interesował się kosmosem i chciał wiedzieć o nim jak najwięcej. Już w starożytności tematyka Wszechświata była obecna, a z upływającym czasem zainteresowanie nią wcale nie malało. Pojawiało się coraz więcej teorii dotyczących naszej planety oraz całego Układu Słonecznego. Odkrywano nowe planety, gwiazdy i ich konstelacje. Postęp technologiczny i naukowy pozwalał na badania kosmosu dzięki satelitom, jak i wyprawom, chociażby na Księżyc. Wszechświat mimo wszystko jest nieodkryty i nigdy nie zostanie poznany do końca. Jednak dzięki tej publikacji, czytelnik zdobędzie podstawową wiedzę na jego temat. Książka wciąga bez reszty, dlatego kartkuje się ją szybko i czyta ekspresowo strona po stronie. 

 

Niniejsza publikacja dostarcza odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących Wszechświata. Jest to książka bardzo czytelna, a każda ciekawostka sklasyfikowana jest w odpowiednim rozdziale, których jest siedem.  Zatytułowane są następująco:

1. Obserwacja nieba
2. Planety Układu Słonecznego
3.  Układ Słoneczny to nie tylko planety
4. Czas
5. Gwiazdy
6. Droga Mleczna i inne galaktyki
7. Sławne postacie

Oprócz sporej dawki przystępnej w odbiorze teorii książkę zdobi kosmiczna wręcz szata graficzna Asi Gwis. 😉 A wszystko to umiejętnie rozplanowane na kredowym papierze. Jest czym się zachwycać. Osobiście jestem tym tytułem oczarowana. Dzięki niej odświeżyłam swoją wiedzę z lekcji geografii, ale dowiedziałam się też zupełnie nowych rzeczy, o których w szkolnym podręczniku nie przeczytałam. 

W środku na czytelnika czeka wiele interesujących opisów i zagadnień: 

Jaka jest różnica między astronomem i astronautą? Skąd wzięły się nazwy gwiazd i gwiazdozbiorów oraz jak znaleźć je na niebie? Co to są plamy słoneczne? Jak różni się widok nocnego nieba w zimę, a jak w lecie? Jaka jest różnica między gwiazdami a planetami? Skąd wzięły się nazwy poszczególnych planet? Dlaczego astronauci nie mogliby spacerować po Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie? Ile księżyców liczy Neptun? Jaka jest odległość Księżyca od Ziemi? Czym są planetoidy? Dlaczego Pluton przestał być planetą? Czy spadające gwiazdy spełniają życzenia? Dlaczego niebo jest niebieskie,  a wschód i zachód Słońca są czerwone? Jak astronomowie badają gwiazdy? Jak wygląda cykl życia gwiazdy? Czym zasłynęli Galileusz, Heweliusz, Kopernik, Gagarin i czy kobiety zajmowały się astronomią?  


To tylko garstka tego, co czeka na czytelnika w tej niezwykłej książce. To pięknie wydane i opracowane dzieło, które warto mieć w domowej biblioteczce. Naładowana cudownymi ilustracjami książka, od których nie można oderwać wzroku i które działają na naszą wyobraźnię. Każdy obrazek wzbogacony jest o krótką notatkę lub opis. W teście, ważne informacje zaznaczono pogrubioną czcionką, dzięki temu, bardzo łatwo "wyłapać" je w tekście.Mam nadzieję, że publikacja ta w przyszłości spełni swoje zadanie jako pomoc naukowa moich dzieci, kiedy będą już chodziły do szkoły.  "Niesamowity Wszechświat" trafia na naszą półkę książek wyjątkowych. Wam również serdecznie ją polecam! Zapewniam, że warto się z nią zapoznać. 😉
 Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia

TUTAJ

Za książkę
dziękujemy
Wydawnictwu Nasza KsięgarniaKomentarze

 1. Śliczne grafiki.
  Z takiej książki dzieci mogą się sporo dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dobrze, że na dziecięcym rynku wydawniczym są takie pouczające książki. Bardzo mnie tym tytułem zaciekawiłaś i chętnie go kupię mojemu brzdącowi 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już w swojej domowej biblioteczce kilka propozycji tego wydawnictwa, więc i ten tytuł na pewno w niej zagości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę fajnie się zapowiada. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo super, wiedza w bardzo przystępnej wersji! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje dzieci bardzo lubią takiego typu książki.Takie "małe encyklopedie " :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kosmos ciekawi nie tylko dzieci ale o dorosłych więc to super książka dla każdego

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładna książeczka, warto mieć w domu

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książeczki odpowiadają na wiele pytań :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesujące wydanie :) Ja aktualnie szukam dobrej książeczki typu. atlas świata dla dzieci. Może coś polecisz? Mój synek zaciekawił się flagami itp.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna książeczka nie tylko dla dzieci, bo i dla rodziców ogromna pomoc ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczególnie ciekawie autorzy przedstawili planety. Sama książkę czytam z ciekawością, temperatury panujące na niektórych planetach, burze piaskowe silniejsze jak na Ziemi i ta góra na Marsie, nie znałam tej ciekawostki wcześniej, o czym oni nas w tych szkołach uczyli?

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkie książeczki związane z tym tematem są u nas mile widziane

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka jest świetna, nam też bardzo przypadła do gustu. Ogromna porcja rzetelnej wiedzy i ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. wow! jakie piękne ilustracje! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz