"GŁĘBIA", gra karciana od Naszej Księgarni nie tylko na lato!


Majowy miesiąc zaowocował wspaniałymi nowościami w naszej domowej biblioteczce. Na półkach znalazło się miejsce dla wielu propozycji książkowych, jak i różnych gier. Ogromnie nas to cieszy, szczególnie teraz, kiedy pogoda jest zmienna i nie zawsze możemy wyjść, aby spędzić czas na świeżym powietrzu. Umilają nam czas i pomagają pokonać nudę. 
Jak na pewno zdążyliście zauważyć, tydzień zaczęliśmy od pokazania Wam kilku gier karcianych. Dzisiaj pokażę Wam kolejną bardzo ciekawą propozycję gry, którą możecie rozegrać w domu, ale też zabrać na wakacje. Jej grafika jest dość wymowna i dla mnie osobiście kojarzy się z latem. Myślę więc o zabraniu jej na nasz wyjazd nad morze, ale po kolei. 😉


"Głębia" (bo taką nazwę nosi gra) to polska edycja popularnej gry "Baloon Cup", a zarazem jedna z nowości, która ukazała się pod szyldem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Osobiście jestem grami tego wydawnictwa zachwycona. Jestem wzrokowcem, dlatego szata graficzna ma dla mnie olbrzymie znaczenie i zwracam na nią uwagę. Ta przykuła mój wzrok zarówno ilustracjami, jak i wykorzystanymi barwami. Wszystko naprawdę pięknie się prezentuje. Po takie gry z przyjemnością sięgam i spędzam z nimi czas w gronie najbliższych.


Pudełko jest niewielkie, dlatego z powodzeniem można je zapakować w bagaż i zabrać ze sobą. Warto mieć alternatywę, kiedy zaskoczy nas brzydka pogoda i nie pozwoli opuścić czterech ścian. 

Wewnątrz znajdziemy następujące elementy gry:

- 45 kart nurków (5 szarych, 7 niebieskich, 9 zielonych, 11 żółtych, 13 czerwonych)
- 5 kart celów
45 skarbów (5 szarych, 7 niebieskich, 9 zielonych, 11 żółtych, 13 czerwonych)
- 4 płytki wody (dwustronne o wartości od 1 do 4)
- płócienny woreczek


Gra przeznaczona jest dla 2 graczy w wieku od 8 lat. Czas jej trwania to ok. 30 minut. "Głębia" spodobała mi się od pierwszego ułożenia kart. 😉 Gracze wysyłają swoich nurków w poszukiwaniu skarbów. Jedni nurkowie szukają na wodzie płytkiej, inni w głębinach. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie 3 karty celów. Przykładowo, zdobycie szarej karty celów umożliwi zebranie 3 szarych skarbów.


Płytki wody na zmianę (głęboka-płytka) kładziemy w rzędzie na środku stołu od wartości 1 do 4. Wszystkie skarby wrzucamy do woreczka i losujemy taką liczbę, ile wartości pokazują płytki. Karty nurków tasujemy i rozdajemy każdemu graczowi po 8, a pozostałe układamy na stosie obrazkami do dołu. Karty celów kładziemy tak, aby były widoczne dla wszystkich.


W swojej turze gracz wykonuje odpowiednie kroki. Spośród swoich kart wybiera jedną i kładzie ją przy wybranej płytce wody. Ze stosu dobiera jedną kartę (zawsze w dłoni musi trzymać 8 kart). Kolej na następną osobę. Skarby, które leżą na płytkach, są dla graczy informacją, jaką kartę muszą wyłożyć (chodzi o kolor). Liczba i kolor skarbów musi odpowiadać liczbie i kolorom kart. Gracz może położyć swoją kartę po dowolnej stronie płytki (swojej lub przeciwnika). Karty nurków układamy jedna na drugiej, aby ich wartości były widoczne dla wszystkich. 

Jeśli zdarzy się sytuacja, kiedy gracz nie posiada karty odpowiadającej kolorem skarbu, pokazuje przeciwnikowi swoje karty, odkłada je na stos kart wykorzystanych (od 1 do 4) i dobiera nowe karty ze stosu. Wykłada odpowiednią kartę.


Gdy ułożymy już wszystkie karty, sumujemy punkty po swojej stronie. Gdy płytka przedstawia wodę płytką, wszystkie skarby z niej zgarnia gracz z niższą sumą wartości nurków. Na płytce z głęboką wodą wszystkie skarby otrzymuje gracz z wyższą sumą wartości nurków.

 Po zdobyciu skarbów gracze sprawdzają, czy zrealizowali któryś z celów. Aby otrzymać kartę celów, należy mieć skarby w odpowiednim kolorze i liczbie. Przykładowo osoba, która zebrała 7 czerwonych skarbów, otrzymuje czerwoną kartę celów. Gra dobiega końca, kiedy któraś z osób zdobędzie 3 kartę celu.


Gra "Głębia" to wspaniała propozycja dla każdego.  Ma bardzo proste i dynamiczne zasady. Miło spędzamy przy niej czas (napisałam spędzamy, ponieważ często do niej wracamy i nie odkładamy jej na półkę 😉). To bardzo ciekawa propozycja gry rodzinnej, ale warto podsunąć ją, kiedy nasze dziecko odwiedzą koleżanki i koledzy. Doskonała zabawa gwarantowana! 😉


Wyzwania dla graczy


Grę "Głębia" znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia


KLIK Za grę "Głębia"
dziękujemy

Komentarze

 1. Lubię ardzo takie male kompaktowe gry. Idealne do zabrania w podróż

  OdpowiedzUsuń
 2. Coraz więcej ciekawych karcianek jest teraz na rynku. Ta jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnie wydana gra. Takie proste karcianki są bardzo fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szata graficzna tej gry zupełnie mnie kupiła! Jestem zauroczona grafikami! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przyjemna gra karciana

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat szukam czegoś na dwuosobowy wyjazd w miejsce bez internetu, wygląda super :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna jest, myślę, że moje dzieciaki by ją pokochały. Ilustracje są genialne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pięknie wykonana gra karciana. Aż chce się grać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam karcianki! Szkoda, że znów tylko dla pary ale jakoś będziemy musieli sobie z tym poradzić bo Głębia zdecydowanie trafi na nasza półkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio właśnie trafiła w nasze ręce i potwierdzam fajnie się w nią gra

  OdpowiedzUsuń
 11. Gra wydaje się ciekawa , natomiast na prawdziwe nurkowanie bym się nie zdecydowala - jestem za duzą panikarą :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście ładna szata graficzna. Gra zapowiada się naprawdę ciekawie, fajny pomysł na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakie ciekawe pudełko :-) Gra na lato, bo wodna :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygląda bardzo interesująco!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz