Zula i rozgniewany las", Natasza Socha, Wydawnictwo Nasza KsięgarniaTytuł: "Zula i rozgniewany las", tom 5
Seria: Czarodziejka Zula
Autor: Natasza Socha"
Ilustracje: Agnieszka Antonowicz
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Strony: 224
Dostępna: TUTAJ
Wiek czytelniczy: 6-10 lat


 Zula to wyjątkowa bohaterka książek przygodowych dla dzieci. Co jest w niej takiego niezwykłego? Otóż to, że dziewczynka potrafi czarować. Nie martwcie się jednak. Swoje zdolności dziewczynka wykorzystuje tylko w dobrych celach. "Zula i rozgniewany las" to już piąty tom, jednak u nas książka z przygodami dziewczynki zawitała po raz pierwszy. Nie przeszkadzało mi to jednak w lekturze, a samą książkę czytało się bardzo sprawnie i z ogromną ciekawością.  Autorką książki jest Natasza Socha znana z takich tytułów literatury kobiecej jak: "Macocha", "(Nie) miłość", "Pokój kołysanek", "Troje na huśtawce" czy "Dziecko last minute". Uwielbiam jej twórczość, dlatego z ogromnym zainteresowaniem zasiadłam do lektury. Byłam ciekawa, jak sprawdziła się w pisaniu książek dla dzieci, ponieważ nie znam jej z tej strony. 😉 Czy w tym gatunku jest również dobra?

 Zula mieszka wraz ze swoimi ciotkami czarodziejkami Melą i Helą w Poziomkowie. Jej rodzice pracują za granicą, więc opiekę nad dziewczynką sprawują dwie pozytywnie zakręcone ciocie.😉 Do Poziomkowa już dawno powinna zawitać wiosna, niestety nic jej nie zwiastuje. Kwiaty nie chcą kwitnąć, a drzewa się zielenić, nawet nie słychać ptasiego śpiewu. Poza tym wszystkie kwiaty doniczkowe zaczynają więdnąć. Martwi to nie tylko Zulę i jej ciocie, ale też pozostałych mieszkańców Poziomkowa oraz leśne chochliki i driady. Niestety, w lesie zalega wiele śmieci i to bardzo nie podoba się drzewom. Czyżby las się zbuntował? Podobno za całym zamieszaniem stoi złośliwy goblin Eszmegel. Zula wraz ze swoimi przyjaciółmi: Maksem, Leandrem, Kajtkiem oraz chochlikiem Bartoszem, spróbują rozwikłać tę zagadkę i sprowadzić wiosnę.
Natasza Socha spisała się wspaniale. Stworzyła niezwykłą powieść przygodową dla dzieci. Książkę pełną magii, która zaczarowała w tekście każde słowo. Powieść dla młodego czytelnika, wypełniają kuszące zapachy bułeczek z rozmarynem, lub elfickich chlebków wydobywające się z kuchni ciotek Meli i Heli. Aż ma się ochotę takich spróbować, tylko jeszcze ciepłych, posmarowanych świeżym masłem. 😉 Lektura pobudza wyobraźnie, jest świetnie skomponowana. Bawi, ale też uczy, skłania czytelnika do refleksji oraz zastanowienia się nad tym, co ważne. Tutaj został poruszony problem zaśmiecania lasów. Lekcja przyrody przeprowadzona przez nauczycielkę Arletę Makaron (również jest czarodziejką, ale o tym cichosza!) okaże się dla Zuli i jej kolegów bardzo cenna. Uczniowie dowiedzą się, m.in. co to jest mikoryza, dlaczego pszczoły są tak ważne dla środowiska, jak zepsutym lub starym przedmiotom dać "drugie życie" (lekcja recyklingu) oraz dlaczego nie wolno wyrzucać gumy do żucia.

Rysunki Agnieszki Antoniewicz, goszczą na każdej stronie i są świetnym towarzyszem po lekturze. Jedynym kolorem, który występuje w całej książce, jest zielony. Użyty on został chyba celowo, w końcu wiosna, to świeżość zieleni roślin i drzew. To kolor życia i radości. 😊

  
"Zula i rozgniewany las" to nie tylko opowieść o przyjaźni i magii. Autorka zwraca uwagę na bardzo istotny problem, jakim jest zaśmiecanie środowiska, w szczególności lasów. Nie mogę doczekać się następnego tomu. Jednocześnie liczę na to, że uda mi się nadrobić lekturę poprzednich części.  Jestem ich ogromnie ciekawa!

Wam również ją serdecznie polecam!
Książkę Nataszy Sochy "Zula i rozgniewany las", znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Za egzemplarz
dziękuję

Komentarze

 1. Doskonała propozycja dla dziewczynek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Za kilka lat to może być książeczka dla mojego dziecko, obecnie jest za małe i raczej by się nią nie interesowało

  OdpowiedzUsuń
 3. Nataszę Sochę znam z powieści obyczajowych, których czytam tony! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zupełnie nie znam tego wydawnictwa, ale zapowiada się ciekawa książka

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Zuli, ale wydaje się bardzo sympatyczną bohaterką i myślę, że warto poznać ją blizej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się ta książeczka. Musze podrzucić ja mojej córce. Myślę, że jej też będzie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat czytam tą serię i dopiero teraz znalazłam twojego bloga. Jak widzę, na bieżąco wszystko opisujesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, podkradłam dzieciakom i mnie wciągnęło. Kto powiedział, że dorośli nie mogą wrócić do dziecięcych lat

   Usuń
 8. Znam autorką z literatury dla dorosłych i bardzo ją lubię, dlatego chętnie poznam inną odsłonę
  Jej twórczości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna książka, ale chyba mogłaby być bardziej kolorowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jeden z typów książek, jakie lubimy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się fajnie, jednak mój synek jeszcze za mały na takie historie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz