"Wtedy Kiedy? Gra imprezowa od Wyd. EGMONTChciałabym pokazać Wam rewelacyjną grę, która ogromnie mi się spodobała. Możecie w nią spokojnie zagrać ze starszymi dziećmi, ale też w towarzystwie znajomych. Jest to najnowsza gra imprezowa  od Wydawnictwa Egmont - "WTEDY KIEDY? (Dostępna TUTAJ). Jest to polska wersja światowego bestsellera "Chronology".
 
Gra wypełniona jest kartami z datami, w których to miały miejsca przeróżne wydarzenia. Są tam nie tylko fakty historyczne, ale też takie, które dotyczą: geografii, architektury, sztuki, literatury, wynalazków, filmu, mody, sportu, rozrywki, kryminologii, itd. 
 
Wszystkie karty do gry, znajdują się w niewielkim, żółtym pudełku, o kształcie prostopadłościanu. Bardzo mi się podoba sposób jego otwierania - wieczko wysuwa się do góry.  

W środku, znalazły się:
 
- 274 karty ( 548 wydarzeń i dat)
- 1 karta zakładka
- instrukcja

W pudełku jest sporo luzu, jeśli usuniemy kartonikowe wstawki. Wszystko po to, aby do środka zmieścić dodatkowe karty, np.
"WTEDY KIEDY. SZALONE FAKTY" (Dodatek nr1).
  Na czym polega gra?

Zasady są naprawdę proste i szybkie do ogarnięcia  😀 Celem gry jest ułożenie 10 kart w linii czasu w kolejności chronologicznej. Każdy gracz, tworzy własną linię czasu.

Na środku stołu, umieszczamy spód pudełka z  potasowanymi kartami. Na końcu talii umieszczamy żółta kartę. Jeśli skończymy korzystać z pytań żółtych,  zaczniemy korzystać z pytań niebieskich. Każdy gracz wybiera 1 kartę z pudełka i na głos czyta wydarzenie i datę, a następnie kładzie ją przed sobą (żółtą stroną do góry).

 

Najstarszy uczestnik gry, dobiera kartę z pudełka, tak aby pozostali nie widzieli daty i czyta na głos wydarzenie. Gracz siedzący po lewej stronie osoby czytającej, musi wskazać miejsce odczytanego właśnie wydarzenia na swojej linii czasu. Czytający sprawdza, czy gracz wytypował poprawnie chronologię wydarzeń. Jeśli zgadł, umieszcza kartę we właściwym miejscu na swojej linii czasu (rozsuwa karty, jeśli musi którąś włożyć pomiędzy). Później dobiera nową kartę z pudełka i teraz to on czyta wydarzenie dla gracza siedzącego po jego lewej stronie. Gracz, który jako pierwszy ułoży linię chronologiczną złożoną z 10 kart -  wygrywa! Rozgrywka trwa ok. 30 minut.

"WTEDY KIEDY? to gra przeznaczona od 2 do nawet 8 graczy w wieku od 10 do 110 lat 😉
 

Gra jest świetna! Tyle wiedzy w jednym pudełku - genialna sprawa. Propozycja "WTEDY KIEDY? moim zdaniem, ma same plusy:

- ma bardzo proste zasady gry
- niewielkie, solidne pudełko, które bez problemu zapakujemy do torebki, torby bądź plecaka
- jest to gra karciana - można zabrać ją ze sobą wszędzie 
- ciekawe fakty i wydarzenia z różnych dziedzin, o których nie miałam pojęcia, które wzbogacają naszą wiedzę, pobudzają chęć poznania nowych wiadomości
- dostarcza wiedzy o otaczającym świecie
- świetnie organizuje czas, przegania nudę
- wielość ciekawych wydarzeń na kartach sprawia, że gra nie nuży, rzadko trafiamy na te same wydarzenia
 - dostępna opcja dodatkowych kart "WTEDY KIEDY. SZALONE FAKTY" (Dodatek nr1),  które możemy dodać do zestawu głównego lub potraktować jako zupełnie odrębną grę.


 Talia "WTEDY KIEDY. SZALONE FAKTY" (Dodatek nr1), mieści w sobie 110 kart z wieloma zaskakującymi, nietypowymi - szalonymi wręcz wydarzeniami. Czy ktoś z Was wiedział, że w 1726 roku Mary Toft oszukała lekarzy, którzy uwierzyli, że urodziła 18 królików. Jej celem było uzyskanie alimentów od licznych szlachciców 😁 albo, że w 1896 roku wybucha wojna angielsko-zanzibarska, trwa 38 minut. To najkrótszy konflikt zbrojny w historii. Takich ciekawych, czasami dziwnych wydarzeń, na kartach znajdziemy naprawdę sporo. Przeczytanie informacje czasami szokują, ale też śmieszą. Karty, wyglądają identycznie, jak te w wersji podstawowej: są dwustronne, w kolorach tła żółtym i niebieskim.
 

 WTEDY KIEDY? to gra, która naprawdę bardzo mi się podoba. Lubię takie propozycje, które oprócz ciekawej rozrywki, wzbogacają moją wiedzę, dzięki którym dowiaduję się ciekawych rzeczy. Dzięki tym ciekawostkom, można błysnąć w szkole na lekcji czy w towarzystwie 😉 W instrukcji zawarto również inne warianty gry. Polecam bardzo serdecznie! Grę WTEDY KIEDY? znajdziecie na stronie Wydawnictwa EGMONT → TUTAJ

 Natomiast dodatek do gry, w postaci talii 110 kart "WTEDY KIEDY. SZALONE FAKTY" TU.

 

 POLECAM CAŁY ZESTAW!Komentarze

 1. Takie gry są idealne na podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna gra, która może wiele nauczyć :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie gry. Tej nie znam, ale chętnie bym zagrała ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealny pomysł na zabawę w trakcie podróży. Ciekawe czy jest jakaś prostsza wersja dla nieco młodszych dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba! Można skonfrontować wiele swoich wyobrażeń na temat tego co kiedy się wydarzyło :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Córka mojej chrześnicy uwielbia tego typu gry. Musze jej koniecznie kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już mi się ta gra podoba, muszę poddać pomysł mojej młodzieży

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się całkiem ciekawie, do tego wielu rzeczy można się dowiedzieć. Tak jakby przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra wyglada na ciekawą, choć mam wrażenie, że dla mnie jest za dużym wyzwaniem 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Przypomina mi inną grę tego typu. Lubię takie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa propozycja. Może sprawie ja komuś na prezent

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie spędzimy z grą wolny rodzinny czas, interesująca zabawa się zapowiada, a i przy okazji zdobywanie wiedzy. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię tego typu gry, fajnie odprężają, uczą i nie wymagają maga skupienia.

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajny pomysł na grę 😉 wspolna zabawa i dużo ciekawostek 😉

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam tego typu gry, bo nie są w stanie szybko nas znudzić :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz