‘’Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” - Gaëlle Bouttier-Guérive, Wyd. Egmont


 Tytuł: "Wielka Księga Zabaw. Ratujmy Ziemię"
Seria: EKOLOGIA
Autor: Gaëlle Bouttier-Guérive
Ilustrator: Gwe
Wydawnictwo: EGMONT
Oprawa: twarda z kartonowymi stronami
Strony: 20
Wiek czytelniczy: ok. 3-7 lat
 Dostępna: TUTAJ


Kilka dni temu, a dokładnie 22 kwietnia, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Staramy się dbać o środowisko i uczyć tego samego nasze dzieci. Nikoś jest jeszcze malutki, więc nic nie rozumie, natomiast Tosiek, nasz przedszkolak wie to i owo na ten temat. Zainteresowanie ekologią wzrasta, z czego ogromnie się cieszę. W naszym życiu rodzinnym mamy zasady, których się trzymamy, dążymy do tego, aby być bardziej eko i nie szkodzić środowisku. Kiedy byłam dzieckiem, uczono mnie pewnych zasad, które przeniosłam do mojego domu. Mama zawsze powtarzała, że nie należy marnować wody, zaśmiecać traw, lasów, łamać gałęzi drzew. Kiedy razem chodziłyśmy do lasu na jagody lub grzyby i trafiłyśmy na wysyp śmieci, moja mama bardzo się denerwowała. Do dziś jesteśmy tak samo wyczulone na śmieci w lesie.

Jestem mamie ogromnie wdzięczna za to, że wpoiła we mnie dbanie o środowisko. Nie tylko ze mną rozmawiała, ale swoją postawą była dla mnie wzorem do zachowań, które należy powielać. Staram się w ten sam sposób wychować moje dzieci. Dodatkowo wpieram się literaturą bądź edukacyjnymi bajkami czy filmikami.  Wczoraj wrzuciłam wpis na temat świetnej książki, w którym tematyka lasu i problem śmieci występują. Kto nie czytał, serdecznie zapraszam (KLIK), lektura warta przeczytania.

 

Dziś pokażę Wam zupełnie nowy tytuł, którego odbiorcą są młodsi czytelnicy. Ta  bajecznie ilustrowana książka, zamknięta w twardej oprawie o kwadratowym formacie, ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont. Ten sam Wydawca wypuścił na czytelniczy rynek inny tytuł, w którym ochrona środowiska odgrywa ważną rolę. To "Basia i śmieci" Zofii Staneckiej. O przygodzie ten sympatycznej i rezolutnej dziewczynki napiszę kolejnym razem, a dziś pokażę Wam proekologiczną książkę dla najmłodszych. Jest nią "Wielka Księga Zabaw. Ratujmy Ziemię".

Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Egmont pomyślało o młodszych dzieciach. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie... Właściwych postaw i zachowań warto uczyć nasze szkraby od małego. Dzięki temu, dbanie o przyrodę będzie dla nich czymś naturalnym.

 Wygląd książki z pewnością spodoba się dzieciom. To wyjątkowa publikacja, nasycona barwnymi ilustracjami i bardzo wartościową treścią, przekazaną w ciekawy, przystępny sposób. Ma ona postać książeczki interaktywnej, z ruchomymi elementami, otworkami oraz okienkami, które wzbudzają zainteresowanie dzieci. Pod nimi kryje się wiele ciekawostek z zakresu wiedzy o ochronie środowiska. 

 

Kompozycja i układ jest świetnie skomponowany. Wewnątrz znajduje się gra planszowa Wielka Gra Zwierząt, z elementami (zwierzątkami) do wycięcia. Wystarczy tylko kostka do gry i już możemy rozpocząć eko trasę, która doprowadzi nas do mety. Po drodze gracze mają wiele zadań do wykonania. Po opisach pól i znajdujących się tam obrazkach, dziecko bardzo szybko zorientuje się, które zachowania są pożądane, warte naśladowania, a które nie. Od nich zależy ruch ich pionków, np. Zerwałeś chronioną roślinę, która nie odrośnie. Tracisz kolejkę lub Rysujesz po obu stronach kartki. Masz dodatkowy rzut. Taki dodatek w postaci gry jest doskonałym pretekstem do rozmowy. Jestem pewna, że podczas rozgrywki, dziecko będzie zadawało wiele pytań. 😊

 


 "Wielka Księga Zabaw. Ratujmy Ziemię" jest naładowana wiedzą oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi kondycji naszej planety. Zawiera także wiele cennych wskazówek, dotyczących tego, w jaki sposób należy o nią dbać. Dzieci mogą także sprawdzić swoją wiedzę na rozkładówce PRAWDA CZY FAŁSZ. Właściwe odpowiedzi znajdują się pod zakładkami.

 Bardzo podoba nam się strona  TERAZ TWOJA KOLEJ...na zabawę ekoogrodnika, gdzie dowiemy się, w jaki sposób przekształcić ogródek, aby był przyjazny dla dzikich zwierząt. Oprócz okienek, z prawej strony mamy ruchomy element, który poruszany, imituje przepływ wody i dojrzewanie pomidorów z jednej strony, natomiast z drugiej, zmieniające się sezonowe owoce w skrzynkach. Ciekawych elementów i treści jest naprawdę sporo. Wśród nich nie zabraknie zabaw, quizów i zagadek.Podczas chwili z książką, towarzyszy nam mała panda. Obok niej, w czarnej rameczce, przeczytamy dodatkowe ciekawostki, które warto zapamiętać. Lektura kończy się testem podsumowującym, w którym mały czytelnik może sprawdzić swoją wiedzę. Na końcu znajdziemy też niewielką kieszonkę, w której znajduje się niespodzianka od pandy-znaczki małego ekologa do wycięcia i rozmieszczenia w domu.


Niniejsza publikacja jest fantastyczna, a my jesteśmy nią oczarowani. Myślę, że spodoba się ona nie tylko rodzicom, ale będzie również znakomitą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Ma znakomity przekaz głównie poprzez zabawę, mnóstwo ciekawych zagadnień oraz wiele kolorowych i wymownych ilustracji. Z pewnością pomoże zrozumieć najmłodszym to, iż o środowisko naturalne należy dbać i je chronić. 

Serdecznie polecam!!! Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Egmont TUTAJ.Komentarze

 1. Bardzo dobra książka.
  Podoba nam się pod każdym względem

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super piękna i kolorowa książeczka dla dzieci. Pozycja godna polecenia dla każdego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważny temat, super książka i inicjatywa. Dzięki takim rzeczom świat naprawdę może być ratowany

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka jest rewelacyjna I porusza bardzo ważny temat, czym szybciej zaczniemy dzieci edukować tym lepiej 👍

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajna, edukacyjna i kreatywna ta książka. Muszę kupić dla mojego szkraba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli dzieci od początku uczymy zasad dbania o środowisko, sami też dajemy przykład, to one naturalnie postępują tak samo. Bardzo pomocna w tym może być właśnie taka książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Znajdujesz same czytelnicze perełki. Świetna książka, temat ochrony środowiska trzeba poruszać już od najmłodszych lat 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny pomysł na książkę - nauka i zabawa

  OdpowiedzUsuń
 9. świetnie ze dbacie o ziemie . nauka od podstaw

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka jest cudowna. Synek dostał ja na zajączka. Zgadzam się że jest to wyjątkowa publikacja, nasycona barwnymi ilustracjami. Jeżeli chodzi o treści to wewnątrz znajdują się bardzo wartościowe treści, przedstawione językiem dla dzieci. Bardzo się cieszę, że mamy ha w swoich zbiorach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jaka pełna eko-niespodzianek książka. Kiedyś spotkałam się z grą eduka na PC o sortowaniu śmieci, byłaby idealnym uzupełnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię tego typu edukacyjne książeczki : ) które oprócz nauki zapewniają również zabawę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz