CZYTAM SOBIE - Marcowe nowości serii książek dla dzieci do samodzielnego czytaniaCZYTAM SOBIE, to dobrze znana seria książeczek dla dzieci od Wydawnictwa Egmont, do samodzielnego czytania. Trzy stopnie czytanie sprawia, że każde dziecko, wśród bogatego repertuaru, znajdzie coś dla siebie. 
Przedstawię Wam cztery tytuły, które znalazły się u nas. Dwie książeczki z poziomem 1, jedna z poziomem 2 i jedna z poziomem 3. Każdy poziom, bardzo łatwo odróżnić od siebie objętością tekstu oraz kolorem symbolizującym każdy poziom. I tak poziom 1 jest oznaczony kolorem żółtym, 2 poziom, to książki z zielonym paskiem, natomiast 3 poziom, oznakowano na czerwono.

"Rajdowa krowa"
Poziom 1
(KLIK)  


Tekst: Rafał Witek
Ilustracje: Paweł Mildner
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Strony: 32
Wiek: 5-7 lat

Bela nie jest zwyczajną krową - to krowa rajdowa! Jako jedyna na całej farmie, jeździ autem, ale jakim! Samym Land Krowerem. Bierze udział w rajdzie. Co tam prędkość, co tam ostre zakręty - dla Beli to pikuś. Wyprzedza wszystkie samochody, ale co to? niespodziewanie zwalnia. Wtem widzi coś przy drodze... Czy Bela ukończy wyścig i zwycięży?Książeczka opowiada króciutką historię pewnej krowy o nietypowych zainteresowaniach. Jest wesoła, ale też pouczająca, bowiem Bela wykaże się piękną postawą.


"Fasola Eulalia"
Poziom 1

(KLIK)


Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daria Solak
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Strony: 32
Wiek: 5-7 lat


Eulalia Złoty Palec, kuzynka Eufrozyny, nie może doczekać się wiosny. Na dworze jakoś tak byle jak, dlatego dziewczynka wpada na pomysł i...proponuje nam zrobić własną wiosnę w... słoiku! Będzie to bardzo ciekawy eksperyment z fasolką. Mianowicie, wyhodowanie wlasnej fasoli w domu! Ja znam go od lat, pierwszy raz, poznałam ten sposób w szkole podstawowej. Obserwacja, czekanie, to wszystko, co dzieje się z ziarenkiem fasoli, jest bardzo ekscytujące. Krótka, aczkolwiek wesoła historyjka z ciekawym doświadczeniem w jednym.


Poziom 1. SKŁADAM SŁOWA, wspiera naukę samodzielnego czytania dzieci w wieku 5-7 lat. W tytułach zaliczających się do tego poziomu, przeważają ilustracje. Zdania są proste, pojedyncze. Cały tekst obecny w książeczkach, posiada dużą czcionkę, 150-200 wyrazów, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym oraz ćwiczenia główkowania. Na końcu publikacji, na małego czytelnika czekają  piękne, okrągłe naklejki, zadania dla mistrzów czytania oraz Dyplom sukcesu."Orły nad Londynem. Z historii Dywizjonu 303"
Poziom 2

(KLIK)


Tekst: Wojciech Widłak
Ilustracje: Tomek Kozłowski
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Strony:48
Wiek: od 7 lat


Osobiście, bardzo spodobała mi się ta książeczka, ponieważ ma związek z historią II wojny światowej. Cenię, gdy fakty historyczne prezentuje się dzieciom w przystępny zrozumiały sposób. Dzieci, powinny znać historię naszej ojczyzny, poznawać ludzi, którzy za nią walczyli i dla jej wolności, byli gotowi poświęcić życie. 

 "Orły nad Londynem. Z historii Dywizjonu 303", to opowieść o polskich pilotach, którzy podczas wojny walczyli w bitwie o Anglię. Ich odwaga, przeszła do historii i jest dla nas Polaków powodem do dumy. Bohaterem książki jest polski pilot, Jurek.Samolot, którym lata, nazywa Huragankiem, z namalowanym godłem z kosami. To znak Dywizjonu 303. Wraz z lotnikami z Anglii, Kanady i Nowej Zelandii, walczy w obronie Wielkiej Brytanii. Warto przeczytać!  Ciekawa opowieść o dzielnych bohaterach, wzbogacona wymownymi ilustracjami. Dzieciom na pewno spodobają się samoloty, które robią wrażenie.

Poziom 2. SKŁADAM ZDANIA, to książki dla dzieci, które czytają płynnie. W tekście znajduje się 800-900 wyrazów, zdania są dłuższe bardziej złożone, z elementami dialogu. Pojawiają się 23 podstawowe głoski oraz "h". Na tym poziomie, dziecko ćwiczy sylabizowanie."Kolumb. Całkiem inna historia"
 Poziom 3
 (KLIK)

Tekst: Artur Domosławski
Ilustracje: Gosia Herba
Wydawnictwo: Egmont
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Strony:64
Wiek: od 7- 8 lat

Książka dla dzieci zaawansowanych w umiejętności czytania. Świadczy o tym dominacja tekstu nad ilustracjami. Publikacja większą objętościowo. 

Poziom 3. POŁYKAM STRONY, to 2500-2800 wyrazów w tekście. Wypowiedzi są dłuższe, występują zdania bardziej złożone  oraz wszystkie głoski. Na końcu, oprócz naklejek, zadań oraz Dyplomy, przygotowano także alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. "Kolumb. Całkiem inna historia", to opowieść o wielkim odkrywcy, którego być może tak dobrze nie znamy. Jak przeczytamy w książce, Kolumb miał zupełnie inne oblicze, niestety - te gorsze... Ignaś chłopiec, który wraz z rodziną mieszka w Ameryce, musiał poszukać informacji o patronie dnia- Krzysztofie Kolumbie. Taka dostał pracę domową. Chłopiec wiedział, kim był i skąd pochodził odkrywca Ameryki. Jednak dzięki przyjacielowi taty, nazywanym Wiatrem we Włosach, późna zupełnie nowe, nieznane mu fakty. Indianin przedstawi mu zupełnie inna twarz Kolumba. Dla Indian, nie był on bohaterem, a sprawca wielu dramatów... 

Ten tytuł, to bardzo interesującą książka, wzbogacona o cenne fakty historyczne. Choć ma więcej tekstu, dzięki ciekawej fabule, czyta się ją szybko. Ilustracje są proste, czarno-białe, świetnie komponują się z tekstem. To kolejny tytuł, który warto poznać.


Seria CZYTAM SOBIE, to książki o różnej tematyce. Każda przedstawia ciekawa opowieść, dostosowana do wieku oraz możliwości czytelniczych dziecka. Dzięki podziałowi na poziomy umiejętności, rodzic może wybrać tę właściwą, z lekturą której, jego pociecha nie będzie miała najmniejszego problemu.  Taka seria, to moim zdaniem doskonały pomysł.Za egzemplarze dziękujemy
Wydawnictwu Egmont

Komentarze

 1. świetne propozycje dla dzieci zaczynających zabawę z czytaniem.Mamy poprzednie części tych książeczek.Widzę tu dwie pierwsze byłyby idealne dla naszej 6 latki

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo rzeczowa recenzja i świetne pozycje ! Mamy kilka książeczek ale jeszcze u nas czekają na przeczytanie..

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne są te książki, bardzo przemyślane, np. na pierwszym poziomie nie ma żadnego dwuznaku, dla autorów to jest mega wyzwanie 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne i wartościowe książeczki.
  Właśnie zaczęliśmy czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. My dopiero będziemy zaczynać przygodę z czytaniem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki z tej serii zwróciły moją uwagę już jakiś czas temu - i na pewno wkrótce po nie sięgniemy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pocieszne te książeczki. Mój Synek bardzo lubi jak mu czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładna oprawa graficzna, ciekawa tematyka, z pewnością trafią w gust młodych entuzjastów czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajne propozycje. Wydawnictwo znane. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rajdowa krowa to tytuł który od razu przypadł mi do gustu;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne, ładne, kolorowe, idealne dla najmłodszych ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz