"PEWNEGO RAZU W LONDYNIE", Gregory, Rogers - PICTUREBOOK, Wyd. Literówka


"Pewnego razu w Londynie", to pierwszy picturebook (książka w obrazkach), który miałam okazję poznać, dzięki Wydawnictwu LITERÓWKA. Już 8 listopada publikacja ta będzie miała swoją premierę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na Festiwalu Literatury dla Dzieci.


O czym opowiada książka? Oto, co przeczytamy na okładce:

"Co się stanie, kiedy chłopiec szperając w kulisach opuszczonego teatru, wbiegnie z impetem, przez zawieszoną kurtynę, wprost na scenę? Kto mógłby przypuszczać, że tego popołudnia cofnie się w czasie o kilkaset lat do czasów królowej Elżbiety, wprost przed szekspirowską publiczność? Od tego popołudnia nic już nie będzie takie samo, a przyjaźń, którą nawiąże, na zawsze pozostanie w jego sercu. Jeden z najlepszych picturebooków, w którym sztuka – ilustracje akwarelowe – miesza się z przygodą. To historia w obrazkach o ciekawskim chłopcu, magicznej pelerynie, gderliwym bardzie, uwięzionym niedźwiedziu i pewnym baronie, który był o krok od stracenia głowy – i to dosłownie."


Książka jest fantastyczna. Gwarantuje czytelnikowi niezwykłą podróż do przeszłości, ale to nie wszystko. Brak tekstu powoduje, że dziecko ma możliwość stworzenia własnej historii i opowiedzenia jej na swój sposób. Dzięki temu wzbogaca swoje słownictwo, uczy się tworzyć dłuższe i rozbudowane wypowiedzi, ale też pobudza wyobraźnię. Zadaje pytania, ale także uczy się słuchać wypowiedzi innych, koncentruje swoją uwagę. Aby stworzyć interesującą opowieść, w której obecni są książkowi bohaterowie "Pewnego razu w Londynie", trzeba się troszkę wysilić i ruszyć głową 😉. Może okazać się to nie lada wyzwaniem, ale też doskonałą zabawą! Piękne i kolorowe akwarelowe ilustracje są bardzo czytelne. Już poprzez kontakt z nimi i obserwację, możemy domyśleć się rozgrywających na nich wydarzeń.

Książka będzie wspaniałą propozycja dla dzieci, które nie lubią czytać, ale i dla tych, które jeszcze nie opanowały tej umiejętności.

Za jej wyjątkowością przemawiają liczne wyróżnienia i nominacje, m.in.: Wyróżnienie w kategorii Picturebook, Children,s Book Council of Australia Awards, Nominacja w kategorii Najlepsza Ilustrowana książka Roku, New York Times, USA, Wyróżnienie w kategorii  Książka Roku dla Dzieci, American Library Associaton, USA.

"Pewnego razu w Londynie" to naprawdę bardzo ciekawa publikacja, która z pewnością przypadnie do gustu niejednemu dziecku. Sprawdzi się również jako książka prezentowa.  

Chcecie poznać niezwykłą historię podróży chłopca do czasów Szeksira? Co mu się przydarzy? Kogo tam spotka? Czy wróci bezpiecznie do teraźniejszości? Zachęcam do zapoznania się z tym picturebookiem!

Książkę znajdziecie m.in. TUTAJ.

 Komentarze

 1. Książka jest bardzo ładna i zajmujaca.

  OdpowiedzUsuń
 2. ależ interesująca forma- dziecko pobudza swoja wyobraznie i może dowolnie interpretowac obrazki- rewelacyjna jestem bardzo mile zaskoczona

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż sama się dziwię, ale nie mamy chyba ani jednej książki tego wydawnictwa, lecę nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie spotkałam się jeszcze z taką formą książki. Widziałam że jest przeznaczona dla dzieci 3+, ale ciekawa jestem czy np 10-latek też byłby taką książką zainteresowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem 10 latek się tu odnajdzie, bo to wymaga skupienia i cierpliwości aby pójść śladem bohatera. Poza tym szerzej odbierze książkę, więcej z niej wyciągnie.

   Usuń
 5. Zapowiada się interesująca i niebanalna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki to duże pole do kreatywnego myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś dla mojego syna - uwielbia oglądać obrazki i opowiadać swoje własne historie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. ekstra - nie słyszałam jeszcze o takiej ksiązce. Coś jak komiks bez słów. Samo opowiadanie. super!

  OdpowiedzUsuń
 9. pierwszy raz ją widzę, nie słyszałam o czymś podobnym do tej pory :) super

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz