"KACPER DORASTA. NIEZBĘDNIK DORASTAJĄCEGO CHŁOPCA", Monica Peitx, Wyd. Debit


Tytuł: "Kacper dorasta. Niezbędnik dojrzewającego chłopca"
Autor: Monica Peitx
Ilustracje: Cristina Losantos
Wydawnictwo: DEBIT
Oprawa: twarda
Liczba stron: 56

Dzisiaj chcę pokazać Wam naprawdę ciekawą publikację od Wydawnictwa Debit. "Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca", to książka skierowana do chłopców w wieku od 9-12 lat. Warto, aby po książkę sięgnęli także rodzice. Dostępna jest również wersja niezbędnika dla dziewczynek, pt. "Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki"  (TU). Bohaterką książki jest starsza siostra Kacpra, Maja.
Z racji tego, że jestem mamą dwóch chłopców (co prawda jeden ma prawie 3,5 roku, a drugi przeszło miesiąc 😉), wybrałam książkę skierowaną do płci męskiej. Czas pędzi szybko i nawet się nie obejrzymy, kiedy nam wyrosną na dużych chłopaków! 😁 Myślę, że ta pozycja, ułatwi nam "trudne" rozmowy związane z dojrzewaniem.


Jak już zdążyliście zauważyć, bohaterem książki jest Kacper. Chłopiec ma 10 lat i martwi się, że nie rośnie. Oczywiście zauważa u siebie pewne zmiany (te stopy rosną i rosną!), ale wzrost ani drgnie, nawet o centymetr! Za to jego starsza siostra, 12-letnia Maja, jest od niego o wiele wyższa. Następnego dnia, rodzice wybierają się z dziećmi do pediatry na badanie okresowe. Pani doktor rozwiewa obawy chłopca, jednocześnie odpowiadając jego rodzicom oraz samemu zainteresowanemu, na nurtujące ich pytania. Uspokaja Filipa mówiąc, iż rozwija się jak najbardziej prawidłowo.

Towarzyszymy Filipowi przez 3 lata. Podczas każdego kolejnego bilansu zauważą zmiany, jakie zachodzą w chłopcu. Za każdym razem ma nowe pytania do pani doktor. Oczywiście wciąż sen z powiek spędza mu ten wzrost... A co ma wpływ na to, że jedni rosną szybciej od innych? Jak obliczyć wzrost u chłopca? Jak funkcjonuje męski układ rozrodczy? Do czego służy orchidometr? Za co odpowiadają androgeny nadnerczowe? Na te i inne pytania, które nurtują chłopców w wieku dorastania, ta książka znajdzie odpowiedź.Książka jest bardzo czytelna i zrozumiała. W przystępny sposób tekst wyjaśnia najważniejsze zagadnienia związane z dojrzewaniem chłopców. Autorka książki, Monica Peitx, która jest jednocześnie endokrynologiem pediatrą, nazywa rzeczy (a raczej części ludzkiego ciała) po imieniu. Niewątpliwie pomocne są kolorowe, wesołe ilustracje w wykonaniu Cristiny Losantos.

Książka skłania do rozmowy rodziców z dziećmi na temat dojrzewania. Mając taką wiedzę, jaką daje niniejsza publikacja, młody chłopiec przestanie się obawiać dojrzewania i zmian, jakie niewątpliwie się z nimi wiążą, a zacznie dostrzegać jego plusy. Jak podsumuje to już 13-letni Kacper, dojrzewanie jest świetne, naprawdę super, mega. 

Książkę kończy bardzo ciekawy dodatek, jakim są zasady (dokładnie 10), których należy przestrzegać aby zdrowo rosnąć. Same ważne rzeczy!

Jeśli jesteście rodzicami chłopca, który wkracza w "trudny wiek", polecam lekturę z pełnym przekonaniem. Wspaniale, że powstają takie publikacje. Ich walor edukacyjny oceniam jak najbardziej na plus!


Książka dostępna TUTAJ.


 Za egzemplarz dziękuję 
Wydawnictwu
Komentarze

 1. Muszę się przyjrzeć wersji dla dziewczynek. Po obejrzeniu wersji dla chłopców, myślę że warto sięgnąć po te książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! Na pewno książka będzie pomocna w rozmowie z dorastającym dzieckiem ;)

   Usuń
 2. Chyba muszę kupić tę książkę mojemu synowi. Ma 10 lat - idealny wiek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka :) Jakoże uwielbiamy czytać i często sięgamy po książki dotyczące określonych sytuacji życiowych podejrzewam, że za kilka lat właśnie taka pozycja nam się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może sprezentuję drugiemu bratu. Akurat wchodzi w "ten wiek" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaka fajna książeczka! Jeszcze o niej nie słyszałam, a niedługo nam się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama mając ok 10-12 lat dostałam od mamy poodbna ksiazke i spraedzila sie swoeynie. Nie każdy rodzic potrafi z dzieckiem rozmawiać na wszystkie trudne tematy , a dobra lektura może to załatwic .Swojej córce jak przyjdzie czas też na pewno taką kupie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książeczka. Moi chłopcy są jeszcze mali ale na pewno będę im kupowała takie pozycje do czytania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz