"Szklany dom", Eve Chase - RECENZJA

"PRZYGODA NA RAFIE 2" , CZYLI DALSZE PRZYGODY RODZINKI ŻEGLUJĄCEJ PO WIELKIEJ RAFIE KORALOWEJ


Tytuł: "Przygoda na rafie 2"
Autor: Monika Bronicka
Ilustracje: Magdalena Markiewicz
Oprawa: twarda z gąbką
Liczba stron: 52
Wiek czytelnika: 5-10 lat 
  Dostępna: TUMonika Bronicka powraca z kolejną częścią przygód rodziny, która przez pół roku żegluje po Morzu Koralowym! Autorka zna się na rzeczy, ponieważ sama jest zapalczywą żeglarką, kochającą podróże. Ponadto reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000) oraz w Atenach w 2004 roku. Prywatnie jest mamą trójki dzieci oraz właścicielką szkółki żeglarskiej.

O pierwszej części pisałam TUTAJ. Książka ta była tak bardzo ciekawa, że przeczytałam ją jednym tchem. Wspaniałe opowieści dla dzieci, ukazujące niezwykłe przygody dzieciaków, przeniosły mnie w odległe miejsca. W pierwszej części, to sześcioletni Jack opowiadał nam o tym, jak wyglądało życie rodziny podczas żeglugi. Mogliśmy przeczytać, m.in. o spotkaniu z żółwiami, rekinami, o nurkowaniu w morskich głębinach oraz polowaniu na ryby!


Tym razem, w "Przygodzie na rafie 2", spojrzymy na Rafę oczami siostry Jacka, ośmioletniej Stasi. To ona będzie narratorem i przeprowadzi nas przez wszystkie przygody zamieszczone na stronicach książki. Jej rodzina znów opuszcza Polskę, aby przez pół roku żeglować po Rafie Koralowej. Przez ten czas, to jacht Taravela stanie się ich domem.


Dziewczynka podzieli się z nami cennymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi żeglarstwa. Wytłumaczy nieznane pojęcia, tj. rufa, luk, koja, reling. Zdradzi, co oznacza "sztauowanie" czy "bakisty". To bardzo interesujące. Cała rodzina to zapaleni żeglarze. Rodzice mają ogromną wiedzę o żeglarstwie, nurkowaniu. Wiedzą, jak zachować się w danej sytuacji. Dzieci idą w ich ślady. Mimo tego, iż praktycznie całe dnie spędzają na jachcie lub w morzu, nie marudzą i nie narzekają. Bez obrzydzenia zjedzą nawet rosół z...rybimi oczami!


Stasia opowie nam o krokodylach, które widziała w Zoo i o których słyszała, że można je spotkać również w morskiej wodzie! To było dla mnie zaskakujące. Okazało się, że te gady zapuszczają się także na ragę koralową, nawet sto kilometrów od brzegu. Wyobrażacie sobie?


 Ponadto, dziewczynka opowie nam o zabawach, w jaki rodzeństwo bawiło się na jachcie, o swoich przyjaciołach, którzy prowadzą tryb życia podobny do jej rodziny. Zdradzi też przepis na rosół rybny, skosztuje też sałatki kwiatowej!


Na swojej drodze zobaczy także wiele pięknych i niezwykłych zwierząt, tj.: delfiny butelkonose, misia koalę, granika kartoflanego, czy latające lisy! Wszystkich przygód Wam nie zdradzę. Powiem jedynie tyle, że od książki nie można się oderwać i najlepiej przeczytać ją od razu! Stron jest niewiele (52), natomiast treść jest tak bardzo ciekawa, że ja nie chciałam jej dzielić "od rozdziału do rozdziału".Szata graficzna książki jest bardzo kolorowa. Ilustracje są urocze! Nie brakuje tu żywych barw i uśmiechniętych twarzyczek dzieci - naszych bohaterów :) Wszystko wygląda jakby było pomalowane kredkami. Patrząc na nie mam wrażenie, że są to obrazki, które wykonały małe rączki. Bardzo przypominają mi dziecięce rysunki, na które patrzy się bardzo przyjemnie. Wraz z opowieściami Stasi, stworzyło to genialny efekt!
Dodatkową atrakcją dla młodych czytelników są zamieszczone na kartach książki kolorowanki do samodzielnego pokolorowania! Umożliwią one choć w pewny sposób przenieść się na wybrzeża Australii.
Tekst jest przystępny dla młodego czytelnika. Pozycję "Przygoda na rafie 2", czyta się lekko, szybko i bardzo przyjemnie. To fascynująca przygoda widziana oczami dziecka i przez dziecko opowiedziana...Polecam dla miłośników przygód, pasjonatów morza i żeglarstwa! Ta książka jest idealna dla Was i powinna się znaleźć w Waszej biblioteczce wraz z pierwszą częścią. :)  Myślę, że książka spodoba się szczególnie tym dzieciom, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej o Rafie Koralowej i Australii. Książka bardzo mi się spodobała. Mogę ją śmiało polecić, jako lekturę na zbliżające się wakacje. Z nią dzieciaki na pewno nie będą się nudzić. Ja spędziłam z nią bardzo mile czas. Liczę na to, że pojawią się kolejne części, bo takie książki, to ja lubię czytać! :)
Za egzemplarz serdecznie dziękujemy
Wydawnictwu


Komentarze

  1. Nie wpadłam jeszcze na żadną książkę tego wydawnictwa, a wielka szkoda bo już widzę że to książka dla nas

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna pozycja, Przyznam, ż u Ciebie słyszę o niej po raz pierwszy. Zapowiada się bardzo ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowiada się bardzo ciekawie. Myślę, że może spodobać się dzieciom szczególnie teraz - w okresie najczęstszych podróży :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz