Literatura ma różne oblicza..."Poczytaj ze mną" - wspaniała seria od Wydawnictwa EgmontCykl "Poczytaj ze mną" to seria, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Do tej pory ukazało się aż 15 tytułów, a w miesiącu lutym Egmont wydał 3 z nich.
  Fantastyczne książki, a każda z nich ukazuje różnorodność gatunków literackich. Dzięki proponowanym tytułom, odkryjemy je wspólnie z dzieckiem. 

Trzy tytuły pochłonęłam od razu - jeden po drugim. Nie mogłam zrobić inaczej. Skoro spodobała mi się pierwsza książka, od razu chciałam poznać kolejne. Tym bardziej, iż byłam ciekawa formy, w której zostały napisane. Otóż mamy tu do dyspozycji książkę przygodową, dziennik, a także książkę fantasy. Która jest którą? Już spieszę z wyjaśnieniami!Tytuł: "Strażak Lulek"
Autor: Ewa Nowak
 Ilustracje: Daria Solak
Seria: Poczytaj ze mną
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Oprawa: miękka


"Strażak Lulek" jest ciekawym opowiadaniem przygodowym. Poznajemy tu dziewczynkę o imieniu Edytka, która właśnie przeprowadziła się do nowego domu. Jest jej ciężko, ponieważ w nowym miejscu nie znalazła przyjaciół, a dzieci sąsiadów wciąż się z niej wyśmiewały. Jej jedynym kompanem do zabaw jest chomik o imieniu Śnieżynka. Pewnego dnia rodzice znaleźli ogłoszenie, w którym pewna osoba z powodu swojego wyjazdu do Indii, szukała domu dla zwierzątka. I tak właśnie chomik trafił do Edytki. Zwierzątko wciąż znikało z klatki. Okazało się, że Śnieżynka odwiedzała Żużla, królika, który mieszkał u strażaka Lulka. Dziewczynka zaprzyjaźnia się ze strażakiem. Pewnego dnia zdarza się nieszczęście, a Edytce grozi prawdziwe niebezpieczeństwo. Śnieżynka oraz Strażak Lulek ruszają jej z pomocą!Tytuł: "Tropem jeźdźca na słoniu"
Autor: Justyna Bednarek
 Ilustracje: Katarzyna Trzeszczkowska
Seria: Poczytaj ze mną
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Oprawa: miękka


"Tropem jeźdźca na słoniu" to moja ulubiona propozycja z tych trzech. Jest ona napisana w formie dziennika. Zawsze lubiłam czytać dzienniki, bo dawno temu sama je pisałam :) Wtedy było to dla mnie coś fascynującego. Ciekawiły mnie zapiski różnych ludzi, nic więc dziwnego, że propozycja książki dla dzieci w formie dziennika, zwróciła moją uwagę. Historia jest naprawdę bardzo ciekawa i niesamowicie zabawna. Bohaterem książki jest pan Witold, znany i ceniony archeolog (prywatnie tata dwójki dzieci). Pewnego dnia powierzone zostaje mu niezwykłe zadanie: musi wyruszyć do włoskiego miasta - Tarkwinii, w poszukiwaniu tajemniczego grobowca jeźdźcy na słoniu. Znajduje się w nim bowiem malowidło ukazujące mężczyznę dosiadającego słonia.  Nie jest to jednak samodzielna wyprawa. Pan Witold musi jechać tam wraz z doktorem Śmietaną - niezbyt sympatycznym, a na pewno nielubianym kolegą po fachu. Niestety, żona pana Witolda wyjechała na kilka dni w delegację, a wszystkie sprawy domowe zostały na jego głowie. I jak tu pracować? Jak szukać materiałów? Czy dzięki studiowaniu starych manukryptów oraz pomocy kilkuletniej córci archeologowi uda się rozwikłać zagadkę? 

Historia jest naprawdę wciągająca. Oprócz wiedzy historycznej, która przeplata się w dzienniku, na czytelników czeka wiele zabawnych perypetii. :) Ilustracje również bardzo mi się podobają.


Tytuł: "Gdy pada deszcz. Wizyta Goblinów"
Autor: Zofia Stanecka
 Ilustracje: Aleksandra Krzanonwska
Seria: Poczytaj ze mną
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Oprawa: miękka


Akcja tej opowieści toczy się w Londynie. Gaja i Feliks sprowadzili do domu goblina o imieniu Korzonek. Pewnego dnia postanowili wszyscy razem pójść do parku. Niespodziewanie, w pewnej chwili, wszystkie psy, zaczęły pędzić w stronę dziury, która z czasem miała stać się stawem, trwały tam prace budowlane. Nagle zaczyna padać deszcz, a z dziury wychodzą...inne gobliny, które znalazły ścieżkę do naszego świata. Ludziom i ich psom, nie podobają się nieproszeni goście. W pewnej chwili rozpoczyna się bitwa...na błoto! Która strona zwycięży? Czy uda się odesłać gobliny do ich fantastycznej krainy?
 


Każda wymienionych książeczek, to inny gatunek literacki (informacja w prawym górnym rogu okładki). Każdą  historię poprzedza krótka informacja dotycząca gatunku. 

Opowieści fantasy przenoszą czytelnika do magicznych krain, pełnych niezwykłych stworów, elfów czy wróżek, pobudzają dziecięcą wyobraźnię. 

Z kolei w opowiadaniach przygodowych, akcja jest pełna zawrotów i przenosi nas w tajemnicze i nieznane miejsca. Zawsze coś się dzieje, gdzieś czyha niebezpieczeństwo, gdzie indziej piękne i tajemnicze, jeszcze nieodkryte miejsca...

Natomiast jeśli chodzi o dziennik...Cała seria "Poczytaj ze mną" jest tak bogata, iż myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Z wymienionych powyżej tytułów, najbardziej spodobał mi się dzienni pt. "Tropem jeźdźca na słoniu". Uwielbiam takie klimaty: trochę mitologii, trochę tajemnicy, a tutaj jeszcze z dużą dawką humoru :)  Z przyjemnością wertowałam stronę po stronie.

Antosiowi najbardziej spodobała się książka przygodowa "Strażak Lulek". Wnioskuję, ze już sama okładka zwróciła jego uwagę. Swego czasu synek miał hopla na punkcie straży pożarnej :)

Książka fantasy "Gdy pada deszcz. Wizyta Goblinów" okazała się również ciekawa, choć przyznam szczerze, że ta historia nie zainteresowała mnie tak, jak pozostałe dwa tytuły. Może to dlatego, że nie znałam poprzednich części, których ta książka jest kontynuacją? Wcześniejsze dwa tytuły być może powiedziałyby mi więcej o Korzonku i jego przyjaciołach. A może to dlatego, że ogólnie nie przepadam za książkami typu fantasy? Warto jednak ją poznać aby wyrobić swoje zdanie na jej temat.Książki idealnie nadają się do samodzielnego czytania, dzięki dużej czcionce. W każdej książce mamy różne techniki ilustrowania, co również robi wrażenie.

Każdy typ literatury to świat w trochę innych barwach...


 

Polecam serdecznie serię "Poczytaj ze mną". Na końcu książki mamy cały spis wszystkich tytułów. Myślę, że na kilka w przyszłości się skusimy. Opisy fabuły są bardzo interesujące.


:)

Za książki dziękuję:


Komentarze

 1. Ja ostatnio właśnie kupiłam mojemu kuzynowi na urodziny książeczkę ,,Strażak Lulek''.
  Był z niej bardzo zadowolony ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne te książeczki. Jestem ciekawa czy mojemu synowi by się spodobały.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać z dziećmi, mnie to odpręża :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydawnictwo Egmont ma naprawdę wiele dobrych, ciekawych propozycji. Książki, o których piszesz, to nie nasza kategoria wiekowa, ale zwróciły moją uwagę tym, że zawierają nie tylko fabułę, ale również promują wiedzę z zakresu literatury (gatunki literackie). Fanie :) Plus za ciekawe ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Również posiadamy trzy książki... jednak zamiast 'Wizyty Goblinów' zawitała do nas 'Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka' :D Te książeczki są świetne i z pewnością pomogą dzieciom zrozumieć cechy gatunków literackich (y)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moi chłopcy uwielbiają, kiedy im czytamy. Książeczka o strażaku pewnie by im się spodobała

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki dla dzieci są cudowne, takie kolorowe.. Egmont fajnie wydaje książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że kiedyś będę mogła czytać równie fajne pozycje moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 9. "Tropem jeźdźca na słoniu" KUPUJĘ

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz