Jak przygotować dziecko do Świąt Wielkanocnych? "Mój Wielki Tydzień" Wyd. Promic

W tradycji chrześcijańskiej, Wielkanoc jest najważniejszym Świętem. To na niej opiera się cała nasza wiara. Wiara, że życie zwycięża śmierć, dobro pokonało zło, a światło rozjaśniło mrok...

 

Zostałam wychowana w rodzinie z tradycjami, w wierze katolickiej. Głównych prawd wiary uczyła mnie moja prababcia, która opiekowała się mną, gdy rodzice chodzili do pracy.Święta zawsze obchodziliśmy uroczyście się do nich przygotowując. I nie mam tu na myśli przedświątecznych zakupów i krzątaniny, tylko wymiar duchowy. 


Chciałabym aby nasze dzieci (mój starszy synek oraz maleństwo, którego oczekujemy) udało się wychować w naszej wierze. Już teraz, w sposób prosty i jak najbardziej przystępny rozmawiamy o tym z synkiem. Na wiele spraw by je zrozumieć, jest jeszcze za mały. Wierzę jednak, że gdy będziemy z nim rozmawiać, odpowiadać mu na pytania - to wyda to owoce...


 Chciałabym podzielić się z Wami książeczką, która może być pomocna w rozmowach ze starszymi dziećmi. Jest to bardzo mała książeczka, w wersji kieszonkowej, z miękką okładką. Jej autorką jest Ewa Monastyrska. Antoś (3 latka) jest na nią jeszcze za mały, jednak chętnie ogląda obrazki pytając nas, co przedstawiają.

 Wewnątrz niej znajdziemy opis Wielkiego Tygodnia począwszy od Niedzieli Palmowej  do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Tekstu jest sporo, jednak treść jest bardzo mądra i wartościowa. Dzieci poznają wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami oraz świętowaniem Wielkiego Tygodnia. Każdy rozdział stanowi kolejny dzień Wielkiego Tygodnia. 

Na uwagę zasługują piękne ilustracje, bardzo intensywne i żywe w kolorach. 

Treść skłania do rozmyślań, zadumy, ale też rozmowy na temat całej mistyki Świąt Wielkanocnych. Uważam, że jest bardzo pomocna nie tylko rodzicom, ale i katechetom. 

Jeśli mamy trudność z rozmowami z dziećmi na tematy naszej wiary, nie wiemy od czego zacząć, książka okazuje się naprawdę nieodzowną pomocą. My przekonaliśmy się o tym nie raz. Poza tym, często my dorośli sami zapominamy o symbolice Wielkiego Tygodnia (np. dlaczego krzyże są przysłonięte, po co w Wielką Sobotę rozpala się ogniska). Nie zawsze o tym myślimy, po prostu przyjmujemy, że tak jest. Warto jednak zgłębić temat, poznać obrzędy, ich znaczenie i historię. Z tą książeczką wspólnie z dziećmi przejdziemy przez Wielki Tydzień i być może okaże się on dla nas bardziej wzniosły i uroczysty niż poprzednie?

Jesli chcielibyście porozmawiać z dziećmi o symbolice Świąt Wielkanocnych oraz o Wielkim Tygodniu, polecam serdecznie tę książeczkę! Znajdziecie ją tutaj ---> KLIKZa książeczkę dziękujemy:


Komentarze

  1. Ciekawe wydanie, i jak widać fajnie jest to wszystko opisane. Idealny przekaz dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam takie malutkie książeczki, jeszcze z czasów dzieciństwa... na pewno ciekawa, wyjątkowa i idealna do torebki, czy małego plecaka (y)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zastanawiam się czy dla mojego 4 syna to już odpowiednia książka?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz