"Mały Książę" - historia niezwykłej przyjaźni. Książka z płytą oraz najpiękniejsze cytaty


 "A oto mój sekret. Jest prosty: dobrze widzi się sercem. Istota rzeczy jest niewidoczna dla oczu."
(Lis do Małego Księcia)

Autor/Ilustrator: Antoine de Saint -
Exupéry
Tłumaczenie: Elżbieta Siwiec
Wydawnictwo: RM
Oprawa: Twarda
Liczba: 96


 "Małego Księcia" miałam okazję czytać już kilkakrotnie. Po raz pierwszy  z książką spotkałam się w II klasie gimnazjum na lekcji języka polskiego. Należała ona do kanonu lektur obowiązujących. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i przyznam, że za każdym kolejnym razem gdy ją czytałam, skupiłam się na innym wątku. To książka ponadczasowa, klasyka światowej literatury.


Myślę, że chyba każdy zna tę historię? To piękna opowieść o niezwykłej przyjaźni lotnika-pisarza z małym chłopcem. Pilot z powodu awarii silnika, musiał awaryjnie wylądować na Saharze i właśnie tam spotkał niezwykłego chłopca. Dziecko ni stąd ni zowąd prosi pilota aby ten narysował mu...baranka (na pustyni???). Zaczyna również opowiadać o sobie i swoim niezwykłym jak się okaże świecie. Chłopiec ten mieszkał na asteroidzie B 612, na której podziwia zachody słońca, opiekuje się różą, czyści kratery wulkanu (ma ich trzy, jeden jest nieczynny, ale nigdy nic nie wiadomo) i oczyszcza ją z baobabów. 


Każdego dnia Mały Książę opowiada pilotowi swoją historię oraz to, w jaki sposób znalazł się na Ziemi. Mówi o innych planetach i jego mieszkańcach. Na jednej z nich mieszkał Król, na drugiej Zarozumialec, trzecia z kolei należała do Pijaka. Na czwartej Biznesmen liczył gwiazdy, na piątej (najmniejszej) Latarnik na przemian zapalał i gasił latarnię. Na szóstej mieszkał Geograf. Podczas tej podróży uświadomił sobie, że "Dorośli są naprawdę dziwni". Siódmą planetą była Ziemia...


Cała historia jest bardzo pouczająca, wyjątkowa i niezwykła, wręcz baśniowa, jednak wiele w niej realizmu. Autor opowiada ją nam sześć lat od tamtego pamiętnego spotkania. Mówi o przyjaźni, miłości, o ludzkich słabościach (zarozumialstwie, pijaństwie, zachłanności). Mówi również o tym, co w życiu jest ważne i bez czego życie nie ma sensu. Wiele w niej życiowych mądrości i pięknych dających do myślenia cytatów. Cała książka wzbogacona jest dość oryginalnymi, pięknymi w pewien sposób ilustracjami autora.

Wyjątkowe wydało mi się wspomnienie Małego Księcia o oswojeniu lisa:


"Ludzie nie mają już czasu, aby cokolwiek poznawać. Wszystkie rzeczy kupują w sklepie. Ale w żadnym sklepie nie kupią przyjaciela, więc ludzie nie mają już przyjaciół. (...)."
"Mały Książę" - jedna z moich ulubionych lektur szkolnych, dzisiaj w nowszej wersji i pięknym wydaniu z płytą CD na dokładkę :)
Myślę, że powinien zapoznać się z nią nie tylko młody czytelnik, ale wręcz każdy dorosły. Wierzę, że gdy moje dziecko "dorośnie" do tej lektury, zachwyci się nią tak samo, jak ja. Mnóstwo prawdziwych prawd i myśli, wzruszających wypowiedzi małego chłopca czy lisa daje do myślenia. Zakończenie historii "Małego Księcia" sprawiło, że uroniłam łzę i jeszcze przez dłuższą chwilę siedziałam książką na kolanach.

Jeśli nie macie czasu na czytanie, nie ma problemu! Do książki dołączony jest bonus, w postaci płyty CD z nagraniem. Lektorem jest znany aktor,  Maciej Stuhr! Inną opcją jest jednoczesne czytanie lektury razem ze słuchaniem nagrania z płyty. Ja na początku chciałam przypomnieć sobie wersję pisaną, a dopiero później wysłuchałam nagrania. Ogromnie mi się podobało! Chyba powinnam słuchać więcej audiobooków! :)
Książka zawiera wiele pięknych myśli i cytatów. Kilka z nich chciałabym Wam przytoczyć...

*

"-Pewnego dnia oglądałem zachód słońca czterdzieści cztery razy!-powiedziałeś. A potem dodałeś: - Wiesz, kiedy jest się smutnym, to się lubi zachody słońca.
-Więc tego dnia, gdy obejrzałeś zachód słońca czterdzieści cztery razy, musiałeś być bardzo smutny?
Ale Mały Książę nie odpowiedział."
 (rozmowa pilota z Małym Księciem)

*

"- Jeżeli ktoś kocha kwiat, który istnieje tylko w jednym egzemplarzu  pośród milionów i milionów gwiazd, to wystarczy, że na nie spojrzy, myśląc przy tym: "Mój kwiat istnieje gdzieś tam...", i już czuje się szczęśliwy. A jeśli baranek zje ten kwiat, to tak jakby te wszystkie gwiazdy nagle zgasły! I to ma być nieważne?!"
 (Mały Książę)

*

"- Nie potrafiłem tego zrozumieć! Należał sądzić ją po czynach, a nie słowach. Czarowała mnie zapachem i była moim światem. (...) Nie dostrzegałem kryjącej się za krętactwami czułości. Kwiaty są tak pełne sprzeczności! Ale byłem zbyt młody i nie umiałem prawdziwie kochać".
 (Mały Książę o róży)

 *

"-Na pustyni człowiek jest dość samotny...Wśród ludzi także jest się samotnym - stwierdził wąż."
 (rozmowa Małego Księcia z wężem)


*

"-Cóż za dziwna planeta!-pomyślał.- Jest sucha, spiczasta i słona. A ludziom brakuje wyobraźni. Tylko powtarzają to, co usłyszeli..."
(Mały Książę)

*

"(...)Szukam przyjaciół. Co to znaczy "oswoić"? - To pojęcie prawie zupełnie zapomniane - powiedział lis. -  Oznacza ono "stworzyć więzi"..."
(rozmowa Małego Księcia z lisem)


*
 "-Tylko dzieci wiedzą, czego szukają - powiedział Mały Książę. - Poświęcają swój czas szmacianej lalce, i przez to staje się dla nich ważna, więc kiedy ktoś ją zabierze, płaczą..."

*

"-Dobrze mieć przyjaciela, nawet gdy śmierć zagląda ci w oczy. Ja jestem szczęśliwy, że miałem przyjaciela lisa..."
(Mały Książę)

*
 "Oczy są ślepe. Należy szukać sercem..."
 (Mały Książę)

 *

"Ryzykujesz, że będziesz płakać, jeśli pozwolisz się oswoić..."
(Pilot)

*

"-Kiedy spojrzysz nocą w niebo i pomyślisz, że mieszkam na jednej z nich [gwiazdy], że gdzieś tam w górze się śmieję, to tak jakby  wszystkie gwiazdy się śmiały. Będziesz miał gwiazdy, które potrafią się śmiać!"
(Mały Książę do pilota)


Czy podobają Wam się tak samo, jak mnie? Ja jestem poruszona! Książka jest naprawdę wyjątkowa, gorąco polecam! 

Książkę z płytą znajdziecie na stronie Wydawnictwa RM tutaj:


Komentarze

 1. Książka pełna jest cudownych myśli i mądrości ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka, która nadaje się na dla osoby w każdym wieku, a jej cytaty nigdy nie tracą na wartości. Polecam poczytać, a gdy nie ma czasu na czytanie to.. posłuchać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. kiedyś uwielbiałam, teraz im jestem starsza to czerpię ze swojego doświadczenie i patrzenia na świat. Już nie jest taka łał :) ale myślę że za pierwszym razem powinna dać do myślenia. Anna Karo

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z moich ukochanych książek gdy miałam naście lat. Świetna recenzja, bardzo zachęcająca. Wspaniale wychwyciłaś cytaty. Rzeczywiście dają wiele do myślenia... Pozdrawiam KarinaO.

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja nigdy nie rozumiałam fenomentu Małego Księcia. Jakoś ta książka do mnie nie dotarła.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz