Dwanaście prac Asteriksa


"Dwanaście prac Asteriksa"

 Wydanie: 2017 

Seria/cykl: ASTERIKS 

Autor: René Goscinny 

Scenarzysta: René Goscinny 

Ilustrator: Albert Uderzo 

Tłumacz: Marek Puszczewicz

Data premiery: 10.05.2017

 

  Chyba nie znam osoby, która nie spotkałaby się z bajką o przygodach dzielnych galów z wioski, która jako jedyna w Galii, stawia opór rzymskiemu cesarstwu. Tak, mówię tu o Asteriksie i Obeliksie. :) Jest to przezabawna bajka, stworzona przez przyjaciół René Goscinny'ego oraz Alberta Uderzo. Niniejsza książka została napisana w oparciu o ich scenariusz. Ja obejrzałam wszystkie części. jest świetna i bardzo zabawna. Rzymianie w starciu z rozszalałą wioską, wspomaganą magicznym napojem od druida Panoramiksa, nie mają szans. Aczkolwiek jeden z galów, Obeliks (ten grubszy), wcale go nie potrzebuje. Kiedy był dzieckiem, wpadł do kotła z miksturą  od tamtej pory jest niesamowicie silny.


 W książce "Dwanaście prac Asteriksa" (Wydawnictwo EGMONT), Juliusz Cezar nie może znieść, że jedyna wioska tak skutecznie stawia mu opór. To dla niego wielka ujma i upokorzenie. Lud zaczyna z niego drwić. Do tej pory nie dało się jej zdobyć, a mieszkańcom zawsze udaje się odeprzeć wszelkie ataki. Czyżby byli bogami? Tylko bogowie mogliby zwyciężyć rzymski legion. Wpada jednak na pomysł. Osobiście wybiera się do wioski, gdzieś w Armoryce i składa Asparanoiksowi, przywódcy Galów propozycję. Jeśli wykonają dwanaście zadań które im wymyślił, Cezar zostawi ich wioskę w spokoju i uzna ich publicznie za bogów, bo tylko bogowie są w stanie sprostać dwunastu zadaniom, podobnym do tych, z którymi zmierzył się Herkules. Jeśli zaś nie wykonają wszystkich prac, "poznają, co to gniew Cezara!" Galowie przyjmują wyzwanie, wtedy Gajus Pupus przedstawia im listę dwunastu prac. On również będzie arbitrem, który będzie oceniał wykonane zadania. Co to za zadania? Już streszczam:

I.Pokonać w biegu maratońskiego czempiona Merynosa.
II. Rzucić oszczepem dalej niż Pers Kermes.
III. Pokonać w walce wręcz Germanina Cylindryka.
IV. Oprzeć się urokowi kapłanek z Wyspy Roskoszy.
V. Wytrzymać przenikliwe spojrzenie egipskiego maga Irysa.
VI. Zjeść do ostatniego okruszka posiłek przygotowany przez Mannekenpiksa, kucharza tytanów.
VII. Wejść do lęgowiska bestii...i wyjść z niego!
VIII. Uzyskać przepustkę A38 w Domu Doprowadzającym do Szału.
IX. Przejść po niewidzialnej linie nad przepaścią, w dole w którym płynie rzeka pełna krokodyli.
X. Wspiąć się na najwyższą górę i rozwiązać zagadkę Czcigodnego ze Szczytu.
XI. Spędzić noc na Równinie Duchów.
XII. Przetrwać igrzyska w Circus Maximus.

 Podejmują się tego oczywiście dwaj przyjaciele, Asteriks i Obeliks, którym towarzyszyć będzie pupil Obeliksa, piesek Idefiks, no i oczywiście Gajus Pupus. 
Bohaterowie wyruszają w drogę. Czy uda im się wykonać wszystkie prace? Ci, którzy oglądali film animowany wiedzą. :) Ci, którzy nie oglądali tej części bajki, polecam zajrzeć do lektury :)

  Fajnie było móc przeczytać o dzielnych galach na stronicach książek. Nie ukrywam jednak, że porównywałam książkę z filmem. Książka została stworzona na podstawie wersji animowanej z 1976 roku. Chyba każdy tak ma, że jeśli obejrzymy ekranizację jakiejś książki, to porównujemy wersję kinową do literackiego oryginału. Szukamy podobieństw, różnic i jakiś braków. Ja się kilku dopatrzyłam. Oczywiście na ekranie słyszymy dialogi, które są śmieszne, obserwujemy miny i zachowania. Więcej jest również obrazu, jednak jeśli chodzi o szatę graficzną, postacie z książki są identyczne, jak te bajkowe. Bardzo lubię przygody Asteriksa i Obeliksa, dlatego chętnie sięgnęłam po wersję książkową. Byłam jej bardzo ciekawa. Kiedyś czytałam komiks, tym bardziej książka wzbudziła moje zainteresowanie. Na pewno zauważyliście, że imion galów nie piszę z "x" na końcu, tylko "ks". W książce te imiona zostały "spolszczone".

 Typowo urzędowa scenka :). Godziny kolejek po jeden papierek, żeby na końcu okazało się, że i tak go nie dostaniemy, ponieważ potrzebne są inne papiery i zaświadczenia. Ganianina po piętrach i korytarzach, oszaleć można! Czy Galom uda się zdobyć przepustkę A38? 

Książka w formacie A4 na pewno jest warta uwagi. Ulubieni bohaterowie na świetnych ilustracjach. Myślę, że szczególnie zainteresuje fanów Asteriksa i Obeliksa. Sama jestem ciekawa innych książek z tej serii o przygodach dzielnych galów :)

Polecam :)                          

Książka dostępna

TUTAJ

 


 

Komentarze

 1. Uwielbiam tych Galow. Rowniez ogladalem ich wszystkie przygody, a taka ksiazke, przeczytal bym z wielka ochota:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Che, che, na tych Galów nie ma mocnych. Również obejrzałam każdą cześć. Wszystkie świetne. Oczywiście te animowane :)

   Usuń
 2. Sama jako dziecko uwielbiałam tą bajkę. Córki póki co nie mogę przekonać, ale może kiedyś i ona się skusi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może:) Bajka jest bardzo zabawna, więc może i jej się spodoba :)

   Usuń
 3. Pamiętam Asterixa, tyle że z tv.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja głównie też z bajek, bo i tę wersje wolę, niż te filmowe. :)

   Usuń
 4. Ja kojarzę Asteriksa z bajek i komiksów. W tej wersji go nie znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to też była nowość😊 głównie oglądałam bajki😉

   Usuń

Prześlij komentarz