Uczniowie Hipokratesa. Doktor Zosia (tom 3), Albena Grabowska - RECENZJA ostatniej części trylogii

 "Doktor Zosia" to trzecia i ostatnia już część trylogii pani Ałbeny Grabowskiej zatytułowanej "Uczniowie Hipokratesa". Znana jest m in. Z sagi "Stulecie winnych", na podstawie której powstał serial telewizyjny. 


Tym razem autorka pragnie oddać hołd wszystkim lekarzom, którzy w okresie miedzywojennym, jak i późniejszym czasie drugiej wojny światowej nieśli pomoc chorym i potrzebującym. Wielu z nich (lekarzy, pielęgniarek) zginęło podczas wojny, powstania warszawskiego, czy w obozach koncentracyjnych.

Oprócz postaci fikcyjnych, pojawiają się ludzie, którzy żyli naprawdę, a o których dzisiaj się nie pamięta. O ich dokonaniach medycznych również postanowiła napisać, aby pamięć o nich przetrwała.


Akcja najnowszej powieści rozgrywa się w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. Szpitalu, który przestał istnieć, kiedy został zbombardowany przez Niemców w czasie trwania powstania warszawskiego. W publikacji tej poznamy historię: polskiego naukowca, odkrywcę witamin, Kazimierza Funka, Rudolfa Alberta bon Kollikera, Fredericka Grant Bantinga, Alexandra Fleminga, Sigmunda Freuda oraz wielu innych lekarzy, lekarek i naukowców medycyny.

W ich życie, pracę i dokonanie, autorką wplotła losy fikcyjnych postaci. Zofia Nibużanka to młoda, ambitna kobieta, która nie chcę wyjść za mąż. Pragnie wyłącznie  zostać lekarzem ginekologiem i oddać się w pełni medycynie. Zdolna, chętna do nauki, szybko odnajduje się w nowym miejscu pracy. Zostaje zatrudniona w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie. Tu nie traktuje się lekarek gorzej od mężczyzn. Wszyscy mają równe szanse. Zosia nawiązuje przyjaźnie, ale też poznaje tajniki neurologii, hematologii, radiologii oraz innych specjalizacji, które pomogą jej doskonalić swoją dziedzinę, którą się zajmuje, czyli pediatrię. Poznaję ludzi, którzy w historii odegrali znaczącą rolę: Józef Piłsudski, Janusz Korczak, Stefania Wilczyńska, Stefan Rowecki "Grot", Mieczysław Michałowicz,  Żula Pogorzelska oraz wiele innych osobistości sceny politycznej, artystycznej i medycznej. Doktor Zofia przeżywa rozczarowania miłosne, ale w końcu i do niej uśmiechnie się szczęście. Zostaje żoną i matką. 


Jednak wybuch wojny przerywa wszystko. Szpital Ujazdowski funkcjonujący na bazie konwencji haskiej, zostaje przejęty przez Niemców. Prawa lekarzy i pacjentów są łamane. Personel medyczny, który zaangażowany jest w działania konspiracyjne, spotyka się z okrutnym odwetem ze strony okupantów. Zosia angażuje się w pomoc cywilom, przemyca lekarstwa i żywność do warszawskiego getta, do którego trafia jej przyjaciel z rodziną. Mąż Zosi, Stanisław, włącza się w działania konspiracyjne. Na jej oczach, z ręki Niemieckiego oficera, ginie jej dziadek. Kobieta trafia na Pawiak, jednak udaje jej się go opuścić. Dociera do niej coraz więcej tragicznych informacji. Wielu z zaprzyjaźnionych z nią lekarzy wojskowych, zostaje wywiezionych do Katynia. Ich los jest tragiczny. Jednak najgorsze nadejdzie wraz z wybuchem powstania warszawskiego...

"Uczniowie Hipokratesa" to przejmująca seria fabularna, w którą umiejętnie wpleciono historie ludzi medycyny, którzy żyli naprawdę i których praca naukowa i odkrycia, odegrały znaczącą rolę w świecie medycyny i nauki. "Doktor Zosia" to niestety ostatnia część trylogii i moim skromnym zdaniem, z wszystkich trzech części, to właśnie ten jest najlepszy. Nie ujmując pozostałym, ten tom wciągnął mnie najbardziej, przeczytałam go najszybciej. Może dlatego, że bardzo interesuje mnie historia drugiej wojny światowej, w tym powstania warszawskiego? Główną bohaterkę, doktor Zosia, obdarzyłam sympatią od samego początku. Jej postać (jak i pozostałych zresztą) została świetnie wykreowana. To bohaterka z krwi i kości. Dobra, nie odmawiającą nikomu pomocy, ambitna, odważna. Jej postawa bardzo mi zaimponowała.

Mimo, iż między fabułę wplecione są wstawki przedstawiające życie i dokonania sławnych medyków i naukowców, nie wprowadza to zamieszania w lekturze. Są to dodatkowe, ciekawe informacje, dzięki którym poznamy dokonania zaprezentowanych osób. Tom jest dość gruby, liczy 552 strony, jednak nie była to ciężka lektura. Przeciwnie. Szybko wyciągnęłam się w wir wydarzeń rozgrywających się w murach Szpitsla Ujazdowskiego i poza nim. 


Cieszę się, że mogłam poznać "Uczniów Hipokratesa" autorstwa pani Ałbeny Grabowskiej. Polecam tę trylogię z całego serca, ponieważ jest to doskonałe napisana. Każdy szczegół powieści dopięty jest na ostatni guzik. Losy fikcyjnych bohaterów przeplatają się z prawdziwymi wydarzeniami, które zapisały się w naszej historii. Wracamy do czasów słynnych postaci, aby za chwilę wrócić do fabuły powieści i losów tytułowych bohaterów (w tej części doktor Zofii). Podoba mi się taki zabieg.

Jeśli trzeci tom Uczniów Hipokratesa "Doktor Zosia" zainteresował Was, polecam Wam jego lekturę. Nie musicie zaczynać swojej przygody z serią od samego początku, aczkolwiek w mojej warto przeczytać wszystkie.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Marginesy

Komentarze

Prześlij komentarz