Jak ja lubię książki przyrodnicze dla dzieci! Gdybym miała taką możliwość, wykupiłabym wszystkie, które są dostępne na rynku. Martwię się jednak, ze nie wystarczyłoby mi na nie miejsca i tak mam go już coraz mniej. Na szczęście potrafię pohamować swoje zapędy, jednak dla nowości wydawniczej Wilga, zwyczajnie nie mogłam się oprzeć...
Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach
"Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach" to prawdziwy sztos czytelniczy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Autorką publikacji jest Agnieszka Graclik. Książka jest bogatym źródłem wiedzy o zwierzętach, w dodatku wzbogacona o przyjemne dla oka, piękne ilustracje i zdjęcia.
Napisana w ciekawy, ale też przystępny, nierzadko humorystyczny sposób. Tematyka została opracowana w jasny i klarowny sposób. Spis treści jest czytelny, Łatwo "połapać się" w treści.
Publikacja została podzielona na rozdziały - Lekcje, które mają intrygujące nazwy. Sama treść zaskakuje, a jej forma sprawia, że książki nie chce się odłożyć nawet na chwilę. Tyle ciekawostek o świecie zwierząt w jednej publikacji, ale jakiej!
Bardzo podoba mi się styl autorki. Nie jest to typowo naukowy, sztywny język, a i tak treść ciekawi. Publikację czyta się z ogromnym zainteresowaniem.
Książka traktuje o tym, w jaki sposób zwierzętom udaje się przetrwać w świecie polującym na nie drapieżników. Dla potrzeb publikacji, autorka wciela czytelnika w postać małego robaczka. Na poradnik składa się 6 lekcji (rozdziałów). W tekście pogrubioną czcionką oraz kolorem, zaznaczono nazwy gatunków, które zasługują na uwagę, ponieważ ich sposoby na przetrwanie, jest naprawdę interesujące, a czasami wręcz zadziwiające.
Pierwsza lekcja poświęcona jest kamuflażowi zwierząt, natomiast druga dotyczy sposobów ucieczki przed drapieżnikiem. W trzeciej lekcji przeczytamy o tym, jak zwierzęta zastraszają przeciwników oraz udają coś, czym nie są. Czy zwierzęta mogą być niejadalne? Jak mogą zaszkodzić swoim przeciwnikom? Tego dowiemy się w czwartym rozdziale (lekcji). Piąty będzie związany ze współpracą zwierząt, które działają dla wspólnej ochrony. Ostatnia, szósta lekcja nosi tytuł Broń się, jak potrafisz, czyli będzie o tym, że najlepszą obroną jest atak.
Każdą lekcję (rozdział) kończy podrozdział, który przedstawia, jak dana sytuacja wygląda...u ludzi. Takiej książki przyrodniczej jeszcze nie czytałam. Jest lekka w odbiorze, ale fascynująca! Zdjęcia są piękne, ilustracje zabawne, a treść wciągająca! Lektura jest wartościowa pod względem edukacyjnym. Można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć. Uważam, że pani Agnieszka Graclik wykonała kawał dobrej roboty. Jestem pewna, że każdy czytelnik będzie pod wrażeniem tejże publikacji.
Za egzemplarz
dziękuję
Wydawnictwu Wilga
Sama z przyjemnością zapoznaję się z lekturami o zwierzętach w roli głównej. Są niezwykle ciekawe.
OdpowiedzUsuń