Książki o tematyce II wojny światowej, obozowej, czy powstania warszawskiego, niezwykle mnie interesuje. Zauważyłam, że dużo tego typu książek, szczególnie z literatury wojennej, w tym powstańczej, wydaje się dla dzieci i młodzieży. Dostosowując odpowiednio treść i język.
Wydawnictwo HarperCollins wydało bardzo ciekawą publikację dotyczącą powstania warszawskiego. Jej fabuła rozgrywa się w czasach współczesnych oraz w przeszłości, w sierpniu 1944 roku.
Galop '44
Lektura bardzo mi się spodobała. Opowiada o dwóch braciach. Mikołaj ma 14 lat i bardzo interesuje się historią, szczególnie tą dotyczącą powstania warszawskiego. Starszy o cztery lata brat, Wojtek, nie potrafi znaleźć z bratem wspólnego języka. Często się kłócą. Dla rodziców nastolatków, historia i patriotyzm mają ogromną wartość, dlatego często uczestniczą w ważnych wydarzeniach. Kiedy rodzice musieli wyjechać, poprosili starszego syna, aby zabrał brata do muzeum Powstania Warszawskiego. Mikołaj uwielbia to miejsce, natomiast Wojtek chce jak najszybciej je opuścić. Kiedy młodszy z braci przemierza kanał - atrapę, okazuje się, ze jego wyjście nie mieści się w muzeum. Chłopiec przenosi się do roku 1944 i okupowanej przez Niemców Warszawy. Stolicy, która walczy o wolność. Tam poznaje niezwykłych i odważnych młodych ludzi i razem z nimi chce walczyć.
Kiedy Wojtek odkrywa, co się stało, również przechodzi "na druga stronę". Na początku chce odnaleźć brata i bezpiecznie wrócić do współczesności. Szybko jednak wpada w wir powstania. Poznaje niezwykłych ludzi, którzy zapiszą się na kartach historii lub których twarze utrwalą stare fotografie. Jego serce zaczyna również szybciej bić, kiedy poznaje Lidkę, dzielną dziewczynę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i która ze swoimi kolegami i koleżankami, walczy o wolną Warszawę. Znamy finał powstania, jednak jak historia, której bracia są bezpośrednimi świadkami i uczestnikami, wpłynie na ich dalsze życie i wartości?
Bardzo interesuje mnie ten kawałek historii, dlatego nie mogłam przejść wobec tego tytułu obojętnie. Jest to wyjątkowa książka dla młodzieży i ważna nauka. Czy gdyby naszemu krajowi groziła wojna, czy ci młodzi ludzie poszliby walczyć w jego obronie ryzykując życie z takim oddaniem i pasją? Myślę, że lektura ta jest niezwykle ważna. Może nie każdy młody człowiek zdaje sobie sprawę z tego, ile ma szczęścia żyjąc w wolnym kraju? Może nie każdy docenia piękno i wyjątkowość naszej historii, nie dla każdego patriotyzm jest wartością?
Wierzę, że niniejsza publikacja nie tylko ukaże to, jak wyglądały tamte straszne dni powstania. Ufam, że skłoni również do refleksji. Na mnie książka wywarła ogromne wrażenie i cieszę się, że posiadamy ją na półce. Historia jest częścią nas, uczmy jej nasze dzieci, rozmawiajmy o tym, co było. To ważne chociażby dlatego, aby te straszne wydarzenia już nigdy nie miały miejsca..
Polecam książkę z całego serca!
Za egzemplarz
dziękuję
Wydawnictwu
HarperCollins
"Galop '44" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej z miejsca stała się dla mnie książką wyjątkową. Wyjątkową w tym znaczeniu że, jest to pierwsza książka o tematyce powstania którą byłabym w stanie polecić najmłodszym. Wiadomo tematyka nie jest łatwa, bo jakby nie patrzeć, brutalnie przegraliśmy powstanie. Jednakże autorka bardzo dobrze wybrnęła z tego ukazując przy tym w przystępny sposób patriotyzm powstańców. Sama książka jest o historii dwóch braci Wojtka i Mikołaja którzy w rocznicę powstania zostają przeniesieni w czasie do roku 1944, w sam środek walk powstańczych. Podążając za braćmi poznajemy kolejne dni powstania a przy okazji dowiadując się faktów historycznych. W tym miejscu należy wspomnieć iż podczas czytania książki czuje się ilość włożonej pracy w przygotowanie materiałów o powstaniu. Podczas czytania, dzięki dokładnym i dynamicznym opisom niektóre sceny wywołują iluzję uczestnictwa w powstaniu a pozostałe świetnie oddają atmosferę powstania.
OdpowiedzUsuń