Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny, Katarzyna Droga - RECENZJA

Dzisiejsza propozycja książkowa, to piękna, niezwykle wyjątkowa opowieść o odważnych i dzielnych kobietach, które nie bały się brać życia w swoje ręce i spełniać swoich marzeń. Książkę pt. "Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny" Katarzyny Drogi, zamówiłam na stronie księgarni internetowej Tania Książka


NIGDY SIĘ NIE BAŁAM. JAK POLSKIE LEKARKI PISAŁY HISTORIĘ MEDYCYNY


 To opowieść o wyjątkowych kobietach, które żyły w różnych czasach. To kobiety związane z medycyną, którym świat był mniej lub bardziej przychylny. Jak to się stało, że kobiety zaczęły leczyć pacjentów na równi z mężczyznami? Wszak nie zawsze płeć żeńska mogła wykonywać ten jakże trudny i odpowiedzialny zawód. Żyły jednak kobiety, które przecierały ścieżki swoim koleżankom, które tak jak one, miały ambicje, były zdolne i zdeterminowane na to, aby leczyć ludzi i wykonywać zawód lekarza. Swoją postawą i intelektem udowodniły, że medycyna nie jest dziedziną tylko i wyłącznie zarezerwowaną dla mężczyzn.


Autorka, Katarzyna Droga, przybliży nam wiele postaci kobiecych z ubiegłych wieków, jak i współczesnych lekarek na emeryturze, w sędziwym wieku. Swoją publikację podzieliła na dwie części. W pierwszej zaprezentowała czytelnikom życiorysy polskich lekarek z minionych epok. Wśród nich znalazły się m.in.: Magdalena Bendzisławska, pierwsza polska chirurg, żyjąca i praktykująca na przełomie XVII i XVIII wieku. Anna Tomaszewicz-Dobrska, pierwsza polska lekarka z dyplomem, czy siostra naszej wielkiej noblistki, Marii Curie-Skłodowskiej, Bronisława Dłuska, z domu Skłodowska.

W drugiej zaś części, przedstawi postacie lekarek czasów współczesnych. Wśród nich: Marię Tryczyńską, Anielę Pater, Krystynę Cedro-Ceremużyńską. W publikacji postaci tych jest o wiele więcej. Każda z nich jest zupełnie inna, zajmowała się różnymi specjalizacjami medycyny. Jednak każda zasługuje na uwagę. Dla mnie była to wyjątkowa lektura. Nie wychodziłam z podziwu dla kobiet, dla których największą wartością było życie i zdrowie każdego pacjenta bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Pomagały każdemu, często narażając własne życie, zdrowie, czy swoje dobre imię. Podróżowały po świecie, mimo iż nierzadko groziło im niebezpieczeństwo. Walczyły z chorobami, brudem, niezdrowymi przyzwyczajeniami. Radziły sobie nawet wtedy, kiedy nie było warunków, odpowiednich środków leczenia czy znieczulenia. Wiele z nich okryło się sławą, o innych zapomniano i dopiero autorka przypomniała ich historię.

Niezwykle ciekawa jest część druga, w której autorka zaprezentowała swoje rozmowy z lekarkami współczesnej medycyny. Wśród nich są kobiety, które pamiętają okrutne czasy wojny i okupacji, a także lata komunizmu.


"Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny" to piękna książka. Wyjątkowa i wartościowa nie tylko dla żeńskiej części czytelniczek. To opowieść o kobiecej sile, marzeniach, determinacji i uporze. O wierze w swoje możliwości. O tym, że człowiek, jego życie i zdrowie, zawsze powinno być najważniejsze. Na stronach książki znajdziemy wiele odniesień do historii. 


Publikację Katarzyny Drogi pt. "Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny", zamówiłam w księgarni Tania Książka


Jeśli interesuje Was podobna tematyka, koniecznie zajrzyjcie w zakładkę Nowości w Księgarni. Tam znajdziecie wiele interesujących pozycji, które warto przeczytać. Polecam! 



Za egzemplarz dziękuję

 księgarni Tania Książka

Komentarze

  1. Siostra pewnie chętniej się z nią zapozna, więc polecę jej ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. trochę przeraża mnie ta tematyka, ale mam wielki szacunek do kobiet, które stawiały czoła tylu problemom

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz