Czy gdybyście mieli możliwość podróży do przeszłości, do jakiego czasu chcielibyście się cofnąć? Może jest jakieś wydarzenie historyczne, które Was interesuje i którego chcielibyście być naocznymi świadkami?
Tytuł: "Ta śmieszna i straszna PRL"
Seria: "Ale historia..."
Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Oprawa: miękka
Strony: 224
Wiek: 10-14 lat
Ja często zastanawiałam się, jak to było w czasach PRL-u. Urodziłam się pod koniec lat 80-tych i niewiele pamiętam. Natomiast o wielu ciekawych faktach opowiadali mi rodzice i dziadkowie. Jak żyło się w tamtych czas, jak ludzie kombinowali, jak sobie radzili, kiedy na sklepowych półkach nie było towaru, tylko ocet. Jak wyglądały święta, nauka, imprezy rodzinne i towarzyskie oraz relacje sąsiedzkie, co było wolno, a czego nie, co było zabronione, czego się słuchało, jakie programy oglądało itd. Bardzo mnie to interesowało i muszę przyznać, że pomysłowość ludzi w wielu sferach życia była imponująca, czasami zwyczajnie nie dowierza łamie, takie było to dla mnie nieprawdopodobne. Innym razem po prostu się śmiałam...
Kto z Was pamięta długie kilkugodzinne kolejki do sklepu? Czy wiecie, dlaczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wciąż brakowało papieru toaletowego? Wspominacie czasami tamte czasy? A może opowiadacie o nich swoim pociechom? Jeśli tak, albo myślicie o tym, to mam książkę bliską tej tematyce, która może Was zainteresować.
Nauczyciel historii, pan Cebula wysyła swoich uczniów wehikułem czasu do przeszłości, aby poznali życie ludzi w czasach PRL, czyli czasów dzieciństwa ich prababć i pradziadków. Dzieci lądują w wybranym okresie czasowym (lata 50-te XX wieku), zwiedzają i obserwują. Poznają tamtą szarą rzeczywistość. Podróże te są typową metodą nauczania pana Cebuli. Nastolatkowie mają za zadanie znaleźć coś, co wydawało się śmieszne, ale jednocześnie ststraszne w tamtych czasach.
Mela niespodziewanie spotyka swoją prababcię (wtedy nastolatkę) zafascynowaną tak jak ona, grą na saksofonie. Jak przebiegnie ich spotkanie? Czego dowiedzą się uczniowie? Dlaczego słuchanie zagranicznej muzyki było zabronione i dlaczego niektórych żartów lepiej było unikać? Dlaczego w PRL świętowanie było obowiązkowe i ten czas określany jest mianem czasu absurdów? Na te pytania będzie musiała odpowiedzieć główna bohaterka, dwunastoletnia Mela oraz jej koledzy i koleżanki z klasy.
Akcja książki rozgrywa się w przyszłości, kiedy tradycyjne samochody zastąpiły powietrzne środki transportu, kapsuły. Następnie cofniemy się z bohaterami sto lat wstecz. Uczniowie będą mieli okazję przekonać się, jak wyglądała codzienność w dalekiej przeszłości. Lekcja historii ułatwia im tę sposobność. Dzieci od pewnego czasu posiadają pewne umiejętności, które przydadzą im się w podróżach w czasie.
"Ta śmieszna i straszna PRL" to już ósma część serii "Ale historia...". Jednak w naszej domowej biblioteczce to dopiero drugi tom. Mimo wszystko uważam, że książki są bardzo ciekawe. Nie brakuje w nich przygód, humoru, a w to wszystko, w pomysłowy sposób wpleciono ciekawostki historyczne. W książce nie brakuje też ilustracji. Choć są one w czarno-białych kolorach, to moim zdaniem pasują tu idealnje. Oprócz obrazków ilustrujących tekst, znajdziemy tu humorystyczne ilustracje z dialogowi w domach, przedstawiające wydarzenia historyczne lub przykładowe scenki, które pasują do rzeczywistości czasów PRL.
Kto był wrogiem ludu? Czym była gruźliczanka? Na czym polegała gra o nazwie cymbergaj, w którą chętnie grały dzieci? Dlaczego dzieci tak chętnie kupowały gumę do żucia Donald? Kim byli ludzie z ORMO?
"Ta śmieszna i straszna PRL" to wciągająca pełna przygód i ciekawostek historycznych opowieść, która wciąga od pierwszych stron. Lektura jest napisana lekkim piórem, wzbogacona o miłe dla oka ilustracje. Całość jest ciekawie skomponowana i zachęca do tego, aby sięgnąć po niniejszą publikację.
To publikacja, którą warto poznać, ponieważ w fascynującą, pełną przygód fabułę wpleciono ciekawe fakty historyczne, które nie tylko czyta się z zainteresowaniem. Książka uzupełni także wiedzę młodego czytelnikana temat naszego kraju. Serdecxnie polecam!
Książkę znajdziecie na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Ja z kolei wcześniej nawet nie słyszałam o tej serii.
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że nigdy nie odnajdowałam się w takich tytułach, ale kto wie, może polubi je moja córka.
OdpowiedzUsuńStyl w jakim napisana jest ta książka jest niesamowity! Uwielbiam taką grafikę i wydaje mi się, że takie obrazki, odnośniki i napisy są zdecydowanie bardziej zwrócić uwagę młodego czytelnika niż zwykły tekst.
OdpowiedzUsuń