"ETALIANEK Z LEŚNEJ KRAINY", Aleksandra Sztorc, Wyd. Novae Res

"Etalianek z Leśnej Krainy" to niezwykła opowieść o pewnych leśnych skrzatach, etalianach. Wiodą one spokojne życie na niewielkiej wyspie Eterenii. 


 Pewnego dnia trójka przyjaciół: Alian, Marika oraz Beatrykus znajdują w lesie niebieski plecak należący do człowieka. Etalianie starają się unikać ludzi, jednak znalezisko jest dla nich na tyle intrygujące, że postanawiają zajrzeć do środka. W plecaku znajdują butelkę z wodą, jedzenie, aparat fotograficzny, mapę Eterenii oraz list ze zdjęciem nieznanej im dziewczynki. Skrzaty postanawiają go przeczytać. Okazuje się, że napisał go tata dziewczynki ze zdjęcia. W liście przeprasza on córkę za to, że po śmierci swojej żony a jej mamy, opuścił ją i zostawił pod opieką babci. Prosi Miriam (takie imię nosi dziewczynka) o wybaczenie, drugą szansę i możliwość naprawienia błędów oraz o spotkanie. Ojciec pragnie spotkać się z córeczką 30 września w parku Awenium, przy wodospadzie. Alianowi zrobiło się żal taty i jego córki, dlatego postanawia zanieść plecak z listem do Miriam i pomóc im się spotkać. Dołączają do niego pozostali przyjaciele.


 Kiedy wyruszają w drogę do miasta Narutadem, zamieszkałego przez ludzi, nawet nie zdają sobie sprawy, ile przygód i niebezpieczeństw na nich czeka. Już na początku wyprawy, Alian wpadnie w tarapaty. Czy wyjdzie z nich cało? Czy uda im się dostarczyć list dziewczynce? Czy dojdzie do spotkania córki z tatą i czy ta mu wybaczy? Ta wyprawa na zawsze odmieni życie bohaterów, szczególnie społeczności etalian.

 Etalianie to niezwykle istotny o miłym usposobieniu. Skrzaty te żyją że sobą w zgodzie, w poszanowaniu dla otaczającej ich przyrody. Są samowystarczalni, żyją dzięki temu, co daje im natura. Każdy Etalian wykonuje konkretną pracę, jest pomocny i życzliwy. Na wyspie żyje im się spokojnie. 
"Etalianek z Leśnej Krainy" mimo ubogiej szaty graficznej, to książka, która z pewnością przypadnie do gustu czytelnikom, szczególnie tym, które uwielbiają niesamowite przygody oraz nietypowych bohaterów. Pozycja składa się głównie z tekstu. Przyznam, że na początku czytało mi się go ciężko. Tajemnicza treść listu taty do dziewczynki o imieniu Miriam bardzo mnie zaintrygowała i bardzo wzruszyła. Od chwili, gdy go przeczytałam, po prostu płynęłam z tekstem, a lektura już mi się nie dłużyła. Byłam bardzo poruszona, ale też ciekawa tego, co wyniknie z tej wielkiej przygody. Nie zawiodłam się, bo mimo obaw, że książka będzie mi się wlec, przeczytałam ją naprawdę szybko. Jak wspomniałam, nie znajdziemy tutaj zbyt wielu ilustracji. Mamy tutaj kilka obrazków ręcznie naszkicowanych przez Sarę Jakubowską oraz Magdalenę Pieczyńską. "Etalianek z Leśnej Krainy" to piękna opowieść o całej palecie emocji, przyjaźni, zaufaniu, bezinteresownej pomocy, wybaczaniu i o czymś jeszcze. O czym? Tego Wam nie zdradzę, napiszę tylko, że dobrze lekturę zaproponować dziecku, ale też samemu się nad nią pochylić, ponieważ publikacja niesie ze sobą wyjątkowe przesłanie. Szczerze polecam lekturę pani Aleksandry Sztorc i małym i dużym czytelnikom. 

Książkę znajdziecie na stronie zaczytani.pl TUTAJ.


Tytuł: "Etalianek z Leśnej Krainy"
Autor: Aleksandra Sztorc  
Ilustracje: Sara Jakubowska, Magdalena Pieczyńska
Wydawnictwo: Novae Res 
Oprawa: miękka 
Strony: 240. 


 Za egzemplarz dziękuję
 Wydawnictwu Novae Res


Komentarze

 1. Pewnie po takiej lekturze moje dzieci wypatrywałyby w ogrodzie i lesie Etalian!

  OdpowiedzUsuń
 2. podoba mi się, lubię takie historie, myślę, że moje dzieciaki też by były zainteresowane :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. CZyli książeczka która ma jeszcze coś, ciekawe, ciekawe zapisuje sobie tytuł;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyka w przyjemnym wydaniu dla dzieci :) Kasia K

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja 9-letnia córka bardzo dużo czyta. Chętnie jej polecę tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna historia! I te bajeczne ilustracje 😍

  OdpowiedzUsuń
 7. Takich bohaterów bardzo lubi mój starszy syn, muszę kupić mu tą książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka powinna wzbudzać emocje i dawać do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tej książce, a z Twojej recenzji wynika, że może to być niezwykła lektura;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Skąd takie cudowne, drewniane sówki? 😍 Piękne są 😍

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze lubiłam wszelkie skrzaty, elfy i inne tego typu leśne stworzenia :) Fajnie, że nadal powstaje sporo książek na ich temat :)

  OdpowiedzUsuń
 12. uwielbiam takie magiczne historie. Myślę, że moim dzieciom bardzo przypadłaby do gustu. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzieci uwielbiają pełne magii historie o krasnoludkach, elfach, wróżkach. Jestem pewna, że opowieść o Etalianku przypadnie do gustu każdemu małemu czytelnikowi. Myślę, że będzie świetna dla mojego synka, który obecnie jest w 2 klasie. Na pewno mu ją podsunę :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój Syn pokolorowałby obrazki w książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Moi synowie uwielbiają tego rodzaju pozycje, uwielbiają piękne historię, trochę magii i tajemnicy. Z chęcią po nią sięgniemy

  OdpowiedzUsuń
 16. Aż się rozmarzyłam. Jako dziecko uwielbiałam takie historie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Intrygujące jest to coś jeszcze ;) Bardzo jestem tego ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo miła i sympatyczna opowieść. Myślę, ze dla wielu dzieci ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 19. Piękna historia i prześliczne rysunki - wzroku nie mogę oderwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dodatkowo ilustracje mnie totalnie zachwyciły ❤️ No cóż po tosty muszę kupic 😉

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz