WESOŁA WIELKANOC - czyli Wielkanocne zabawy i prace plastyczne i nie tylko: Ponad 20 inspiracji

Jeśli miałabym wybierać, które ze Świąt lubię najbardziej - oczywiście powiem, że Boże Narodzenie! Jest to magiczny czas bogaty w pomysły na ciekawe spędzenie czasu wolnego z dzieckiem i przygotowania. 




Wbrew pozorom przygotowując się do Świąt Wielkanocnych również można się ciekawie i fajnie bawić! Warto pozwolić dzieciom uczestniczyć w naszych przygotowaniach.
To dobry moment aby porozmawiać o tradycji czy rodzinnych obyczajach. A jeśli w domu mamy małego szkraba, możemy wzbogacić jego słownictwo o nowe wyrazy, zapoznać z kolorami, zwierzętami, itp.

  Część z nich na pewno wykorzystam sama. Chciałabym dobrze spożytkować ten czas z synkiem. Mam tyle pomysłów, które chciałabym zrealizować. Zależy mi aby Antoś poznał tradycje świąteczne, chcę z nim ciekawie spędzać wspólne chwile i podarować mu miłe wspomnienia. Jest jeszcze za mały, żeby pamiętać to i owo, no ale od czego są zdjęcia? Gdy będzie większy, pokarzemy mu, jak to przygotowywał się z nami do Świąt.

A może macie swoje pomysły na zabawy wielkanocne? Jestem bardzo ciekawa :)

Lecimy więc :)


1. Jak wygląda jajko?




Zabawa, która ma troszkę naukowy charakter - dziecko poznaje budowę jajka, co się z nim dzieje gdy jest gotowane 3 min, a jak wygląda w środku, gdy wyciągniemy je po 9 minutach z wody. 
Wybierzmy w tym celu kilka jajek. Każde z osobna ugotujmy na twardo miękko a jedno zostawmy surowe.
Kiedy jajka wystygną obierzmy je ze skorupek i przekrójmy na pół. Możemy zapytać dziecko czym się różnią, pokazać żółtko i białko, maluch może je powąchać, dotknąć czy spróbować.

Możemy również pokazać dziecku jajko w całości (najlepiej ugotowane na twardo i wystudzone, aby maluch się nie poparzył) i dać je do rączki. Na koniec możemy je zjeść np. z majonezem i szczypiorkiem :)



2. Siejemy owies, rzeżuchę


Na kilka tygodni przed Świętami warto zasiać owies lub rzeżuchę. To świetny dodatek dekoracyjny (owies), jak i smakowy (rzeżucha). W tym celu możemy się pobawić w ogrodnika. Kupmy nasiona, ziemię, wybierzmy ładną doniczkę. Niech każdy zasieje swoją. inny sposób na rzeżuchę to skorupkowe ludki :) Do pustych i umytych skorupek wsypmy trochę ziemi, lub włóżmy mokrą watę. Na to wysypujemy ziarenka rzeżuchy. Skorupki możemy ozdobić przyklejając im ruchome oczka i domalować uśmiechy. Codziennie możemy obserwować, jak naszym ludzikom rosną zielone włosy :) My w tym roku zasialiśmy rzeżuchę i owies w doniczkach przypominających skorupki jaj. :)








3. Stempelki z ziemniaków - ziemniaczane pisanki
 
  
Umyte ziemniaki przecinamy na pół. Ostrym nożykiem ostrożnie wycinamy w środku dowolne kształty lub szlaczki "pisanek". 

Górną część z obu stron możemy naciąć w taki sposób aby powstał uchwyt, dzięki temu ziemniak nie będzie wyślizgiwał się z rączek.  



Takie stempelki dziecko może maczać w farbie, lub nią pomalować i odciskać na kartce papieru.





4. Malowanie, ozdabianie pisanek

Będziemy potrzebowali do tego projektu styropianowych lub plastikowych jajeczek. Technika dowolna, ważne aby było kreatywnie i wesoło. Możemy malować, wyklejać, lepić, rysować, ozdabiać styropianowe jajka cekinami (z maluchami proponuję malowanie takich jajek farbami albo okleić je bibułą, fajnie się sprawdzą wydmuszki, szpilki mogą skaleczyć dziecko, istnieje też ryzyko połknięcia),pomponami czy kreatywnymi drucikami, itp.


5. Ciepło - zimno, czyli szukamy czekoladowych pisanek 

Nie znam dziecka, które nie lubiłoby tej zabawy. Tym bardziej, że znaleziskiem są słodkie czekoladowe jajeczka. Frajda jest wtedy tym większa. Schowajmy słodkie skarby w różne miejsca (jeśli macie ogród, przy ładnej pogodzie zabawę można przenieść na zewnątrz). Możemy dziecku dawać podpowiedzi. Na słowo "ciepło" i "gorąco" "parzy" dajemy Szkrabowi do zrozumienia, że jego zdobycz jest już blisko - bardzo blisko. Natomiast "zimno", "mroźno", "lodowato"- podpowiadamy, że nasza pociecha oddala się od słodkości. Bardzo fajna zabawa, którą pamiętam z dziecięcych lat :)







6. Zgadywanki w kinder niespodziankach

Do plastikowych jajeczek po Kinderach wkładamy karteczki z krótkim tekstem z zagadką. Z maluszkami też możemy się tak bawić. Wtedy możemy na karteczce coś narysować np. zajączka i pytamy "Co to jest?". Dobrą odpowiedź nagradzamy brawami. Dziecko uczy się nowych słów, poznaje nowe przedmioty, zwierzęta itp.


7. Wyścig pisanek 

To nic innego jak toczenie jajek po podłodze. Która dotrze pierwsza i/ lub cała ta wygrywa.

8. Girlanda z zajączków

Jak wykonać taką girlandę, pokazuję TUTAJ


9. Wielkanocne ozdoby z masy solnej

Z masy solnej możemy tworzyć nie tylko Bożonarodzeniowe, ale również Wielkanocne ozdóbki i dekoracjeTakie ozdoby są bardzo efektywne, a ich wykonanie przyjemne. Cieszą oko i serce. Wyrabiając pracują ręce: ugniatamy, miętolimy, wałkujemy, ściskamy. Już sama praca z masą jest świetna! Dodatkowo ćwiczymy koordynację ręka - oko. Fajna zabawa również relaksacyjna (takie ugniatanie bardzo odpręża).

Przepis na naszą masę solną macie TUTAJ. 
 


10. Pisanka wydzieranka z bibuły i kolorowego papieru, wyklejana plasteliną, itp.

Na kartce z bloku technicznego odrysowujemy i wycinamy jajko. Dziurkaczem na górze robimy dziurkę i przewlekamy przez nią wstążeczkę, na którą powiesimy nasze jajka. Możemy je ozdobić bibułką, papierem kolorowym lub plasteliną i świątecznymi aplikacjami.


11. Pisanka malowana pomponami

Do wykonania takich pisanek potrzebujemy: wycięty szablon jajka, spinacz, pompony oraz farby. Pompon chwytamy spinaczem. Spęnia on tutaj rolę pędzelka. Dziecko macza nim w farbach i odciskamy kolorowe wzory.



12. Kolorowe zajączki-Dopasuj ogonek

Do zabawy bedziemy potrzebowac wyciętych z kolorowego papieru zajączków oraz pomponów w takiej samej liczbie i kolorach, co zajączki. Zadaniem dziecka jest dopasowanie ogonka-pompona do odpowiedniego zajączka. Zabawa uczy poznawania i przyswajania kolorów




13. Wojna pisanek

Ulubiona zabawa, którą pamiętam z dzieciństwa. Najczęściej grałam w nią z dziadkiem. Dobrze, że w święconce było pełno jajek, było czym walczyć :) Każdy wybiera sobie pisankę. Na sygnał stukamy nimi o siebie. Zabawa polega na tym, aby zbić pisankę przeciwnika tak, aby swoja była cała lub skorupka ledwie naruszona :) .  Wygrywa ten, czyja pisanka nie pęknie. Dziadek mi mówił wtedy, że ten kto wygra, będzie miał szczęście w przyszłości :)

14. Wielkanocne wypieki

Mój synek bardzo lubi przebywać ze mną w kuchni. Dobrze wie, w której szafce stoją garnki, pokrywki, a w której różne pojemniki. Pozwalam mu na zabawę w kuchni (oczywiście wszystko pod moim czujnym okiem i w mojej obecności - ostre narzędzia i sztućce chowam w miejsce, gdzie maluch nie ma do nich dostępu, to samo dotyczy kuchenki gazowej czy prodiża). Antoś chętnie pomaga mi w kuchni. Coś poda, coś mi przyniesie, tu zamiesza łyżką, sam chce wsypać jakiś składnik. Razem pieczemy ciasteczka, mieszamy ciasto na babeczki. Mały uwielbia wycinać foremkami różne kształty ciastek. Wspólne pichcenie to również świetny sposób na zabawę z dzieckiem. Nam na pewno sprawia wielką radość i taką samą frajdę!










15. Palma wielkanocna



Najprostsza wersja to ta z gałązek bazi i bukszpanu, przyozdobiona papierowymi kwiatkami. Zróbmy je razem z dzieckiem.  Niech ono również poświęci swoją palemkę :)

16. Własnoręcznie wykonane kartki

Wiem, że kartki są wypierane przez sms-y, jednak ja jestem tradycjonalistką. Moim bliskim i znajomym, co roku wysyłam kartki, również te własnoręcznie wykonane :)






17. Koszyczek ze święconką. Co jest w środku?

Opowiedzmy o symbolice Święconki, o tym, co musi się znaleźć w koszyczku i co oznacza. Wcześniej możemy to zrobić na obrazku.

 

Natomiast w Wielką Sobotę zróbmy prawdziwą Święconkę razem z dzieckiem. Fajnie jeśli dziecko zrobi własną święconkę. Niech włoży własnoręcznie pomalowane jajko przyozdobi koszyczek bukszpanem, wybierze kolor kokardki do koszyczka. To dla niego wielka frajda i duma. 


18. Czytanie książek o tematyce wielkanocnej










19. Wesołe baranki malowane folią bąbelkową


Jak wykonać taki obrazek, pokazuję TUTAJ

20. Zabawa logopedyczna Dmuchanie piórek

Ćwiczenie oddechowe, pogłębiające oddech i dzięki temu zwiększające pojemność płuc. Takie ćwiczenia pomagają pomagają zapobiec wszelkim wadom wymowy.


21. Dopasowywanie skorupek pisanek

Na kartce z bloku rysujemy kilka różnych pisanek. Wycinamy je i przecinamy w połowie tworząc zygzak pękniętej skorupki. Zadaniem dziecka jest dopasowanie takich samych części jajeczek.



22. Witrażyki do malowania





Kreatywny zestawik dla małego artysty. Gotową ozdobę możemy zawiesić w oknie :)



 I to byłoby na tyle. Jeśli podobają Wam się nasze pomysły i propozycje zabaw, zostawcie komentarz :)



Komentarze

  1. Wow! Ileż tu ciekawych pomysłów (y) Rewelacja!!! Jesteście super ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ojojoj- ileż tu u Was inspiracji i wykonanej pracy- brawo! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa w kwestii kreatywnych prac w tematyce Wielkiejnocy ;)

      Usuń
  3. wow, ale się napracowałaś, mnóstwo inspiracji. Ja jeszcze muszę poczekać na czynny udział córki w pracach plastycznych. Pomaga za to piec ciasteczka ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Twój post to "mega jajko niespodzianka"- w środku mnóstwo inspiracji na Wielkanoc :)

    OdpowiedzUsuń
  5. No proszę ile pomysłów. U nas sadzenie rzeżuchy obowiazkowo musi być :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To tak samo jak i u nas ;)Posadziliśmy wczoraj rano a już dziś wypuściła pędki z listeczkami;)expresowa robota. A bałam się, że za późno się z tym obejrzeliśmy ;)

      Usuń
  6. Masa ciekawych pomysłów! U nas: wianki, zdobienie palmy, kartki wielkanocne. Przed nami wysiew zieleniny i zdobienie jajek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam jeszcze trochę pomysłów, do Świąt mam nadzieję, że zdążę ☺

      Usuń
  7. Super pomysły !!! Święta lada chwila a ja nie mam czasu w tym roku na żadną kreatywność !!!

    OdpowiedzUsuń
  8. Ile tu pomysłów! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mój Młody jest nieco za młody na większość zabaw, ale sobie je zapisuję - za rok będzie jak znalazł :) pozdrawiam serdecznie - Magda

    OdpowiedzUsuń
  10. Wielkanoc jest bardzo inspirująca i można z dzieckiem bardzo kreatywnie w trakcie przygotowań podziałać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz