WIELKIE LUDY HISTORII: GRECY I RZYMIANIE, Wyd. RM

Starożytną Grecją i Rzymem interesowałam się od zawsze. W szkole bardzo lubiłam tę część historii. Chętnie słuchałam nauczycieli, bez problemu pisałam z tych okresów kartkówki :) Nie musiałam się uczyć, ponieważ wszystko udało mi się zapamiętać. Bardzo ciekawił mnie ten starożytny świat, pełen mitologii...



 Bardzo ucieszyłam się, kiedy otrzymałam dwie pozycje książkowe w tej tematyce. Pierwszą z nich jest książka "Wielkie Ludy Historii. Grecy", drugą: "Wielkie Ludy Historii. Rzymianie". Oba tytuły ukazały się nakładem Wydawnictwa  RM. Oprócz wyżej wymienionych, w skład serii wchodzą jeszcze "Wielkie Ludy Historii. Egipcjanie" oraz "Wielkie Ludy Historii. Wikingowie". Autorem wszystkich części jest Christian Hill.


Książki choć formatem niewielkie, wewnątrz kryją całą swoją wartość! Na przykładzie opowiadań, znajdziemy w nich całą masę cennych informacji dotyczących Starożytnej Grecji i Rzymu. Posiadają więc walor edukacyjny.



Tytuł: "Wielkie Ludy Historii. Grecy"
Autor: Christian Hill
Ilustracje: Fabiano Fiorin
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Liczba stron: 112
Dostępna: TU


Podczas bitwy na Peloponezie, wiosną 424 r. p.n.e., Spartanin Pallas rani Ateńczyka Andrypusa w ramię. Spartanie zwyciężają...



Po latach obaj spotykają się w Olimpie, gdzie mają odbyć się Wielkie Igrzyska Olimpijskie. Obaj młodzi mężczyźni są biegaczami. Kto zostanie zwycięzcą? Imię którego z nich będzie nosiła ta Olimpiada? Czy Spartanin rozpozna w Andrypusie dawnego rywala z polu bitwy?


"W Olimpii jest tylko pierwsze miejsce każde zawody mają tylko jednego zwycięzcę, a wszyscy pozostali są przegranymi".


W książce oprócz ciekawej historii, dowiemy się wielu cennych informacji dotyczącej życia Greków, ich upodobań, zwyczajów. O tym jak wyglądało wyposażenie zbrojne żołnierza, czym była ateńska Agora, kim był Sokrates, jakim bogom Grecy oddawali cześć, a także wiele innych ciekawostek.

Na początku książki mamy legendę, która ułatwi nam odczytanie symboli towarzyszącym ważnym pojęciom.



 Książka podzielona jest na krótkie rozdziały. Nowe, charakterystyczne pojęcia oznaczone są w tekście kolorową, drukowaną czcionką.
 

Każdy rozdział podsumowuje słowniczek, w którym wymienione są i objaśnione te słowa. Książka wzbogacona jest o barwne ilustracje, które dopełniają całości. Dzięki nim, dzieci mogą sobie wyobrazić, jak wyglądała Starożytna Grecja i jak żyli jej obywatele.



Druga książka wydana jest w bardzo podobny sposób. Różnicą są ilustracje oraz kolor przewodni. Do książki o "Wielkie Ludy Historii. Rzymianie", szatę graficzną wykonał Fabio Visintin. 
Tytuł: "Wielkie Ludy Historii. Grecy"
Autor: Christian Hill
Ilustracje: Fabio Visintin
Wydawnictwo: RM
Oprawa: miękka
Liczba stron: 104
Dostępna: TU


Hydraulik Lucjusz Didiusz Natta, wraz z synem i swoim pomocnikiem, Numeriuszem, wyruszają do domu Tytusa Decjusza Flakkusa aby dokonać pewnych napraw. 
 

Gospodarze zapraszają mężczyzn na bankiet organizowany przez żonę Tytusa, Emilię. Podczas bankietu okazuje się, ze ktoś skradł klejnoty Emilii Flacii. O przestępstwo oskarżony zostaje ojciec Numeriusza. Młodzieniec wraz z córką gospodarzy, Flakią, postanawiają znaleźć winowajcę. Czy im się to uda? kto ukradł bezcenne klejnoty?
 





Oprócz historii, czytelnik pozna ważne ciekawostki dotyczące rzymskiej cywilizacji: architekturę, historię kalendarza juliańskiego, styl ubierania się, informacje dotyczące wojska, niewolnictwa, walk Gladiatorów, spożywanych posiłków czy wyglądu pierwszych dróg
 


Książki są bardzo interesujące i wzbudzają ciekawość. W prosty i przystępny sposób przekazują cenną wiedzę. Będą stanowiły wspaniałą pomoc w poszerzaniu swojej historycznej wiedzy, która na pewno przyda się w szkole. Myślę, że takie pozycje powinny znaleźć się w każdej biblioteczce. Jeśli Wasze dzieci interesują się Wielkimi Ludami Historii - polecam serdecznie całą serię!
 

Za książki do recenzji
 dziękuję


Komentarze

  1. Super! W przystępny sposób można dzieciom przyblizyc troche historii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Po latach obaj spotykają się w Olimpie" powinno być: w Olimpii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz