"Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy. Dietetyk radzi"


Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: RM
Liczba stron: 192
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2017
Wydanie: II

 Kobiety, które spodziewają się dziecka, niewątpliwie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ich dieta, szczególnie w tym okresie. Istotne jest, co przyszła mama je i w jakich ilościach. Jedno z ulubionych rad babć "Jedz za dwoje" oraz "Jedz wszystko to, na co masz ochotę - możesz sobie pozwolić", tak naprawdę nie jest słuszne i może przyszłej mamie sprawić więcej trudności niż korzyści. Na miejscu jest tu raczej "jedz DLA dwojga", a więc zdrowo, mądrze i odpowiedzialnie. Przecież pod sercem kobieta nosi najcenniejszy skarb, o który musi dbać i troszczyć się. Dzięki temu zapewni najlepszy rozwój swojemu dzieciątku.

Gdy byłam w ciąży z moim synkiem, myślałam, że wiem wszystko na temat zdrowego odżywiania się. Jadłam niewielkie porcje, ale często, piłam dużo wody. Spożywałam dużo warzyw, owoców, ryb. Zdarzało się oczywiście, że popełniałam "małe" grzeszki. Pozwalałam sobie na pizzę, jakiś batonik czy słodki napój. Uważałam, że organizm sam podpowiada czego potrzebuję i gdy miałam na coś smak, po prostu to jadłam. Ćwiczyłam, spacerowałam, chodziłam do szkoły rodzenia. Czułam, że wszystko się wyrówna. Byłam w błędzie. Mój metabolizm w ciąży nie był taki szybki, jak przed. Moja lekarz zapisała mi różne suplementy, które tak naprawdę nie były mi potrzebne. Kwas foliowy w zupełności wystarczał. Nie wiedziałam tego, ponieważ mamą miałam zostać po raz pierwszy. Słuchałam wielu rad, w tym moich babć i mamy. Uważałam, że one wiedzą najlepiej. Niestety mimo moich starań, "trochę" przytyłam. Na szczęście udało mi się zrzucić zbędne kilogramy i dziś ważę prawie tyle, ile przed zajściem w ciążę. Jednak cały ten proces  trwał długo i był dla mnie ciężki...

Dzisiaj, gdy spodziewam się kolejnego dziecka, widzę, jakie błędy popełniałam przy poprzedniej ciąży. Więcej czytam na ten temat, szukam nowych informacji, ciekawych przepisów. Przyznam, że internet to ogromna baza informacji na ten temat. Jednak ja lubię mieć wszystko pod ręką, w jednym miejscu. 

Na stronie Wydawnictwa RM, znalazłam publikację, która zwróciła moją uwagę. "Dieta w ciąży. Zdrowe przepisy na 9 miesięcy. Dietetyk radzi", okazała się dla mnie strzałem w dziesiątkę! Książka jest pracą zbiorową pań Magdaleny Czyryndy- Koledy, Magdaleny Jarzynki-Jędrzejewskiej, Ewy Sypnik-Pogorzelksiej oraz Moniki Stromkie-Złomaniec. Oprócz dwuczłonowych nazwisk kobiety te łączy to, iż są one specjalistkami do spraw żywienia.



Książka jest starannie wydana i opisana. Zawiera w sobie wiele cennych informacji dotyczących diety przyszłych mam. Przede wszystkim jest to książka z ponad 150 przepisami na pyszne i sprawdzone (a przede wszystkim zdrowe) dania. Znajdziemy tu propozycje na smacznych śniadań, obiadów, kolacji czy przegryzek. Książkę podzielono na rozdziały, którymi są trymestry ciąży. Oprócz tego, wewnątrz książki znajdziemy mity na temat diety przyszłych mam, czy wyliczenia kaloryczności, zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów oraz błonnika dla każdej potrawy.

Przepisami, które zwróciły moją szczególną uwagę były np.:  jaglanko-owsianka z malinami i czekoladą, omlet ze szpinakiem i fetą (mój ulubiony!), sałatka owocowa z sosem waniliowym, salsa pomidorowa, sałatka z kaszą jaglaną i bakłażanem czy zupa krem z pieczonych warzyw.



Prawie każda kobieta w okresie ciąży skarży się na nudności lub wymioty. Poprzednim razem ten problem trwał u mnie do piątego miesiąca. Wymioty występowały codziennie (popołudniami) , raz, a porządnie :) Tym razem nudności trwają one praktycznie cały czas, bez względu na porę dnia i nocy :-( Dlatego dieta lekkostrawna jest w moim przypadku jak najbardziej wskazana. Na moje dolegliwości autorki również stworzyły przepis. Jest to napar na mdłości, który naprawdę działa i w jakiś sposób pomaga mi normalnie funkcjonować. A oto składniki:


- korzeń imbiru dł.ok.5 cm (ja niestety takiego nie miałam, posiłkowałam się tym w proszku i też dało radę :-) ) 

- 1 cytryna o cienkiej skórce

1/2 pomarańczy

- listki mięty z jednej doniczki (ja miałam suszoną)

- 2 łyżki miodu naturalnego 

 Imbir dokładnie umyć i pokroić w plastry. Cytrusy dokładnie umyć. Z połówki cytryny wycisnąć sok, natomiast drugą część, wraz z pomarańczą pokroić w plastry. Imbir, sok, plastry cytrusów i listki mięty wrzucić do żaroodpornego dzbanka i zalać gorącą wodą (ok.750 ml). Napar odstawiamy do ostygnięcia, a na końcu osłodzić miodem. 

Autorki podają, że napój można pić na czczo bądź w ciągu dnia, w razie dokuczających mdłości. Jedna szklanka dostarcza ok. 60 kcal, jednak można dodać do napoju mniej miodu. Poza łagodzeniem nudności imbir ma właściwości rozgrzewające podczas infekcji górnych dróg oddechowych, kaszlu czy zapaleniu oskrzeli. Ma również właściwości uodporniające.


Książki szukajcie na stronie Wydawnictwa RM tutaj

Ja książkę polecam serdecznie, mnie bardzo zachwyciła! Wszystkich przepisów nie uda mi się przetestować, jednak część z nich na pewno wypróbuję! :)  Poza tym sam podręcznik jest bardzo ładnie wydany i czytelny. Nie przeszkadza mi nawet tyle różu w jednej książce :)
 

Aha! Jeszcze jedna ważna informacja.Na końcu poradnika znajdziemy tabelę z miarami i wagami oraz test sprawdzający wiedzę na temat diety w ciąży.

Za  książkę do recenzji dziękuję

Komentarze

  1. Ciekawa pozycja! Ja teraz w ciąży, ale do tego mam cukrzycę więc dieta jeszcze inaczej wygląda, ale niewątpliwie takie ksiażki ułatwiają ten czas przyszłym mamusiom

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna pozycja książkowa :) Przyda się niejednej przyszłej mamie

    OdpowiedzUsuń
  3. Cóż, może kiedyś się mi przyda. Dobrze wiedzieć, że jest taka sprawdzona pozycja.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa pozycja - mnie póki co nie dotyczy! :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Zdrowa dieta w ciąży chyba nie bardzo różni się od zdrowej diety w ogóle. A jest w tej książce jakiś rozdział o tych wyjątkach, których kobietom w ciąży się nie zaleca (jak tatar na przykład)?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja w pierwszej ciąży miałam cukrzycę i odżywiałam się naprawdę dobrze. W drugiej było już trochę gorzej ;) Fajnie, że powstają takie propozycje!

    OdpowiedzUsuń
  7. Dla przyszłych mam to idealna pozycja :)
    Ja niestety nie skorzystam ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zuzia Morawska9 lutego 2019 13:11

    Dieta w ciąży jest niezwykle ważna, gdyż to co y jemy to przecież dostaje to samo nasz maluszek. Jestem zdania, że od pierwszego tygodnia również warto czytać kalendarz ciąży https://plodnosc.pl/kalendarz-ciazy/37-tydzien/ i po prostu wiedzieć co w danym tygodniu będzie się działo.

    OdpowiedzUsuń
  10. To bardzo ważne, aby odżywiać się zdrowo - niezależnie od stanu, w którym aktualnie się znajdujemy.

    OdpowiedzUsuń
  11. Potwierdzam, iż ciąża, zwłaszcza, gdy pierwszy raz spodziewamy się dziecka, to czas, gdy szczególniej zaczynamy dbać o swoje zdrowie. Zaczynamy przykładać wagę do sporządzanych potraw, szukamy informacji, jak w codziennej diecie uzupełnić różne niedobory, wskazówek jakie jest najlepsze żelazo, lub jakie preparaty witaminowe są najskuteczniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze dla nas samych i naszych dzieci. Takie książki są wówczas na wagę złota! :) Zwłaszcza, jeśli możemy znaleźć w nich gotowe przepisy na smaczne dania na każdy dzień :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. W ciąży bardzo trzeba uważać na to, co się je i trzeba przyjmować posiłki, które mają odpowiednie składniki. Warto o tym pamiętać i przestrzegać tych wszystkich zasad.

    OdpowiedzUsuń
  14. Moja żona zaczęła mocno zwracać uwagę na jakość produktów w ciąży, więc czasem kupujemy troszkę droższe rzeczy, ale mamy pewność, że są lepsze. Bardzo lubimy produkty, które możecie znaleźć na stronie https://najlepszewkuchni.pl/produkty Sięgnijcie po nie następnym razem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Pamiętajcie o tym, że w ciąży faktycznie odpowiednie jest zdrowe odżywianie się i pasuje tutaj jak najbardziej zasada, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a możecie przeczytać sobie o tym na stronie https://www.lightbox.pl/blog/sniadanie-dietetyczne-jak-poprawnie-zbilansowac-poranne-posilki i skorzystać u nich z cateringu dietetycznego.

    OdpowiedzUsuń
  16. Hej :)

    Ja sama schudłam 30kg, pomógł mi w tym ten blog https://dietalux.wordpress.com/

    Warto zajrzeć bo może i wam pomoge schudnąć!

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  18. W sumie zawsze dieta jest dobra i tym bardziej jeśli mówimy tutaj o kobiecie ciężarnej. Ja także od pewnego czasu jestem na diecie i czuję się przede wszystkim lepiej. Warto jest również o tym czytać i jak napisano w https://jakszef.pl/wlasciwie-dobrana-dieta-nie-oznacza-wyrzeczen-sprawdz-jak-jesc-zeby-schudnac/ to właściwa dieta faktycznie nie musi oznaczać wyrzeczeń.

    OdpowiedzUsuń
  19. Faktycznie utrzymywanie właściwej diety w ciąży jest dość istotne i ja jestem zdania, że należy mieć również dobrego lekarza prowadzącego. W moim przypadku wybór padł na lekarza ginekologa https://cmp.med.pl/cmp-ursynow/ginekolog/ i z czystym sumieniem ja mogę go polecić.

    OdpowiedzUsuń
  20. Moim zdaniem na prawdę sporo ciekawych i wartych uwagi porad na temat tego jak zdrowo odzywiać się w ciąży, ale nie tylko znajdziecie na tej stronie https://whisbear.com/pl/blog/10-zasad-zdrowej-diety-nie-tylko-dla-ciezarnych/ . Jest tu na prawdę sporo wartych uwagi informacji, z którymi polecam się wam zapoznać

    OdpowiedzUsuń
  21. W najbliższym tygodniu musze zamówić ta książeczkę, ponieważ okazało się, że jestem w 2-gim tygodniu ciąży i chicałabym wiedzieć co będe mogła jeść w tym wypadku :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Warto zadbać o dietę bogatą w żelazo

    OdpowiedzUsuń
  23. Jak tylko znajdę to na pewno zamówię tę książkę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz