wtorek, 25 kwietnia 2017

"NASZ OJCIEC JEST...", M.L.Eguez, S.Colombo, Wydawnictwo Bernardinum

  Dzisiaj przychodzimy z niezwykłą książką dla najmłodszych. Jest to wyjątkowa propozycja od Wydawnictwa Bernardinum, przybliżająca małemu czytelnikowi Osobę Pana Boga. Książeczka porusza kwestię naszej wiary i według mnie jest bardzo wartościową publikacją

 Opowiada ona w prosty i  łatwo przyswajalny sposób, jaki jest Nasz Bóg Ojciec, co stworzył i najważniejsze, że bardzo, ale to bardzo mocno kocha dzieci. Autorką tej historyjki jest Maria Luisa Eguez, a przełożyła ją dla nas Wiesława Dzieża.


 Dzieci lubią się przechwalać: "A mój tato to ma najlepsze...", "A mój jest najsilniejszy", " A mój tatuś niczego się nie boi". 

 Kiedyś, na placu zabaw słyszałam rozmowę takich dwóch ok. 4-letnich chłopców. Mamy siedziały na ławkach wokół huśtawek, przy których bawiły się dzieci. Rozmowa oczywiście dotyczyła tatusiów. Jeden z chłopców uważał, że jego tata jest najlepszy bo ma super samochód, podobny do tego, którym ów chłopiec się bawił. Natomiast ten drugi odpowiada, trochę sepleniąc: " A mój tata i tak jest najfajny, bo zawse sie ze mną bawi i bawi się długo i się tak sypko nie męcy jak mama i nie maludzi, ze juz wystalcy bo nie daje jus lady, więc jest najfajny!" Śmiałam się trochę z tej konwersacji pod nosem.  Jednak jest ona wspaniałym dowodem na to, że już takie maluchy odczuwają dumę ze swojego taty...

  Natomiast w niniejszej książce M. L. Eguez, nawiązuje do podobnej konwersacji.

 Pokazuje, że w podobny sposób można  dziecku powiedzieć coś o naszym Tacie - Ojcu -  Bogu... Każde zdanie określające Boga, rozpoczyna się od słów: Nasz Ojciec.


  Nasz Ojciec Bóg jest bardzo pracowitym Tatą. Jest rzemieślnikiem, który buduje światy. Jest zegarmistrzem, bo nadał czasowi rytm. 


  Jest malarzem, który stworzył wszystkie barwy, w które ubrany jest świat. Jest muzykiem, poetą. Bóg Ojciec to również świetny kucharz, który stworzył wszystkie smaki. Nie ma też lepszego krawca niż Nasz Ojciec...


 Nasz Ojciec usypia świat nocą i budzi go o świcie. Jest siewcą gwiazd. Raduje się każdym nawet najdrobniejszym życiem. Kocha ptaki i zwierzęta. Śmieje się razem z nami, ale też wzrusza się na widok łez.

 Jest Wodzem z armią aniołów. Jest silny, ale nie bezwzględny. Nasz Ojciec jest pełen cierpliwości i dobroci...

   Dzięki tak określonym przymiotom Boskim, dziecko pozna i w prosty sposób zrozumie Kim i Jaki jest Bóg.


Na książeczkę w grubej oprawie, składają się przepięknie ilustracje, wykonane przez Silvię Colombo. 
 Perfekcyjnie odzwierciedlaną one zawartą w książeczce treść.

 A wiecie, co mnie w nich zaskoczyło? Oczywiście pomijając idealnie dobrane kolory? Jak na pewno zdążyliście zauważyć na stronicach książki, Bóg przedstawiony jest jako mężczyzna w średnim wieku. Jasne, ma brodę, jak to się często uważa, ale nie długą i białą. Nosi ciemny zarost typowego współczesnego mężczyzny :) 

  Myślę, że dzięki temu, dziecku łatwiej jest zrozumieć sens lektury. Widzi  tutaj Boga Ojca, w ciele pewnego pana, który spokojnie może być czyimś tatą. Tatą, który jest troskliwy i kochający.
  
 Tekstu jest niewiele. Natomiast dzięki większej czcionce, treść jest bardziej czytelna. 


 Książeczka to idealna pierwsza lektura do wprowadzenia dziecku tematu naszej wiary i zapoznania go z nią.
 Pokazuje, jak niezwykły jest Bóg. Jaki Mądry i Dobry. Jest Stwórcą wszystkiego tego, co najpiękniejsze.

 Ja bardzo lubię i cenie takie książki. Dla mnie są one ogromną pomocą i wsparciem podczas rozmowy z synkiem o Panu Bogu.  Jasne, ma dopiero 2 latka, jednak kwestia wiary jest dla nas bardzo ważna. Na pewno będę się posiłkować tą książką. Już przeczytałam ją kilka razy! :) Jeśli szukacie takiej literatury, szczerze  ją polecam. Tę, jak i inne ciekawe propozycje książek przybliżające dzieciom Boga znajdziecie TUTAJ


Za książkę do recenzji dziękuję:

10 komentarzy:

 1. Pieknie wydana pozycja, bardzo cenie sobie takie ksiazki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dokładnie tak samo, jak i ja. :) dla mnie to bardzo wartościowa literatura.:)

   Usuń
 2. Świetna propozycja, znajdzie się na liście książek które muszę mieć gdy maluch już podrośnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna i pouczająca książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba ta książka. Zapisuję na listę kolejnych zakupów książkowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie ostatnio - w kontekście świąt- się zastanawiałam, jak dziecku przybliżyć temat Boga, bo to niełatwa sprawa. Boże Narodzenie "sprzedaje się" łatwo, ale Wielkanoc jest znacznie trudniejsza do opowiedzenia i wyjaśnienia małemu człowiekowi. Książka, o której piszesz, to chyba fajny punkt wyjścia do mówienia o Bogu i jego cechach, ale ja szukam jeszcze czegoś bardziej szczegółowego. Jakiejś Biblii opracowanej dla przedszkolaka czy coś takiego. Może na taką trafiłaś? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo pojawi się wpis dotyczący książki "Biblijne opowieści dla dzieci" również Wyd.Bernardinum. Jest ona napisana prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem. Aczkolwiek dla najmłodszych polecam (również pozycję od Bernardinum) : "Wielka Biblia i mały ja". Kliknij na logo Wydawnictwa (zakończenie mojego wpisu). Zostaniesz przekierowana na stronkę wydawnictwa. Zachęcam dobrze się rozejrzeć,a na pewno znajdziesz wiele ciekawych publikacji :) Dodatkowym plusem jest fakt, że w repertuarze tego Wydawnictwa jest nie tylko literatura dziecięca. Znajdziesz tam również coś dla siebie :) Pozdrawiam serdecznie! :)

   Usuń

Czego brakuje? - Gra edukacyjna dla przedszkolaka

W naszych stronach pogoda w kratkę, więc staramy się zorganizować jakoś wspólny czas w domu. Jest co robić, pomysłów nam nie brakuje...