poniedziałek, 24 kwietnia 2017

MOJE SZCZĘŚLIWE ŻYCIE, Rose Lagercrantz

 Co robicie, kiedy nie możecie zasnąć? U mnie bywa z tym różnie. Czasami zamykam oczy i sobie marzę lub coś planuję. Niekiedy notuję w telefonie tematy na moje posty. Nierzadko też czytam zaległą lekturę.

 Dziś przyszedł czas na recenzję książki, którą z Antosiem wygraliśmy w tęczowym konkursie u I&K w Domowym Zaciszu  Przeczytałam ją bardzo szybko, gdyż tekstu jest niewiele. Robiłam to z uśmiechem na twarzy, aczkolwiek były i takie momenty, kiedy mój wesoły uśmiech lekko przekrzywił się w podkówkę.

  "Moje szczęśliwe życie" to dzieło napisane przez Rose Lagercrantz.

 Eve Eriksson jest natomiast autorką zamieszczonych w książce rysunkowych ilustracji. Seria przygód Duni została wydana przez Wydawnictwo Zakamarki. Książka należy do literatury szwedzkiej, ale dzięki Marcie Dybuli, możemy ją przeczytać w ojczystym języku :)

  Główną bohaterką jest Daniela, nazywana przez wszystkich Dunią.

   W nocy dziewczynka nie może zasnąć. Tata radzi córeczce, aby zaczęła liczyć owce. To jednak nie skutkuje, ale Dunia wpada na pomysł, żeby policzyć wszystkie te chwile i momenty, kiedy czuła się szczęśliwa...


 Po kolei dziewczynka dzieli się z czytelnikiem swoimi radosnymi przeżyciami. Od kiedy poszła do pierwszej klasy, przydażyło jej się wiele miłych rzeczy, np. poznała swoją najlepszą przyjaciółkę Fridę. Nie pomija również i takich, które sprawiły jej wielki smutek czy strach, jak wtedy, gdy przez nią Jonatan prawie stracił zęby. Wtedy bardzo współczułam tej małej dziewczynce, ale i podziwiałam za jej siłę i podejście do życia. Dunia to bardzo miła i rezolutna osóbka :)

W książce możemy obserwować uczucia oczami Duni. Jest szczęśliwa, wesoła, ale i smutna, zagubiona czy wręcz zła...  Niewielka ilość tekstu, na które składają się krótkie rozdziały, ułatwia czytanie. Historia Duni opisana jest w kilku częściach. Tę część polecam szczególnie dzieciom, które, tak samo jak Dunia, mają rozpocząć naukę w szkole i martwią się bardzo tym, co je w niej czeka.

  Pierwszy dzień w szkole wiąże się z wielkimi emocjami, z którymi czasami dziecko nie potrafi sobie poradzić. "Moje szczęśliwe życie" na pewno pomoże dziecku zrozumieć, że szkoła to nic strasznego, a może  ono tam doświadczyć wiele ciekawych przygód i poznać dużo kolegów i koleżanek.

A czy Wy kiedykolwiek liczyliście wszystkie te chwile, kiedy byliście szczęśliwi?

                 Polecam książkę serdecznie! 

6 komentarzy:

 1. Ciesze sie ze wygrana u nas ksiazka sie spodobala 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Już sama okładka zachęca do zajrzenia do środka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę fajna i ciekawa książka. A są dalsze części przygód Duni :)

   Usuń
 3. To jest jedna z nielicznych książek którą moja Dusia przeczytała od A do Z samodzielnie i stwierdziła że fajna ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jest fajna:) Ja przeczytałam tylko tę część, ale jest ich kilka i jestem ich bardzo ciekawa.

   Usuń

Czego brakuje? - Gra edukacyjna dla przedszkolaka

W naszych stronach pogoda w kratkę, więc staramy się zorganizować jakoś wspólny czas w domu. Jest co robić, pomysłów nam nie brakuje...