poniedziałek, 20 marca 2017

O WRÓBELKACH "SŁÓW" KILKA-MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WRÓBLA-MAŁY PRZYRODNIK

Czy wiecie, że dzisiaj, tzn. 20 marca oprócz astrologicznej wiosny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla?Wróble to najczęściej spotykane ptaki w Polsce. Nazywany jest również wróblem domowym. Można je spotkać na wsi, jak i w mieście. Od zawsze żyją w najbliższym sąsiedztwie człowieka. Nie widuje się ich poza osiedlami ludzkimi.


Te drobne "kuleczki" mają w większości szare piórka, choć u samców na karku są brązowe piórka, a pod szyją czarne, przypominające krawat. Policzki i brzuszek jest prawie biały. Ptaki te zostają z nami przez cały rok. Nie wylatują do ciepłych krajów, tak, jak robią to np. bociany. Ptaki te żywią się różnymi ziarnami, ale i drobnymi owadami czy delikatnymi częściami roślin. 

Samica wróbla składa w gnieździe wyścielonym sianem i piórkami od 4 do 6 jaj. Wysiadują je zarówno samice jak i samce, robią to na zmianę :)Trwa to ok.13 dni. Pisklęta przebywają w gnieździe do 18 dni. Nie potrafią latać, ale siadają w rzędzie na gałezi blisko gniazda i dalej są karmione przez rodziców.
Wróble bardzo dbają o swoje piórka, dlatego często zażywają kąpieli w piasku. Dzięki temu pozbywają się zewnętrznych pasożytów. Natomiast kąpiąc się w wodzie, zmywają z siebie kurz i pył.

Samica wróbla nie ma tak kolorowego upierzenia jak samiec. Jest praktycznie cała szara. Jej cechą charakterystyczną jest jasna brew, co można również zauważyć u młodych. Natomiast młode samce mają czarny podbródek. Dzięki temu można je odróżnić od samic. Jeśli chodzi o wróbelki, są to ptaszki, które często przysiadują na naszym parapecie. Antoś uwielbia je obserwować z okna i słuchać ich śpiewu :)

Ostatnio nawet czytaliśmy o pewnym wróbelku...

 Chyba każdy zna wróbelka Elemelka? Ja znam go jeszcze z dzieciństwa. Kiedyś opowiadadania o nim recytował mi mój dziadek. Niektóre opowiadania znał na pamięć i gdy przychodziłam do dziadków raczył mnie którymś z nich. Elemelek to bardzo miły ptaszek, który jest tytułowym bohaterem książki "O wróbelku Elemelku" Hanny Łochockiej. W książce znajdziemy wiele przygód tego sympatycznego ptaszka wzbogacone o piękne ilustracje. Tekst pisany jest rymowaną prozą, dzięki czemu książeczkę fajnie się czyta. Najbardziej lubimy opowiadanie o tym, "Jak wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek", ale znajdziecie ich tam o wiele więcej. Ptaszek ma wielu przyjaciół, proszony jest na różne przyjęcia i wesela! To również niemały elegant, ponieważ lubi ładnie wyglądać. Szczególnie upodobał sobie kamizelki :) Czasami jednak popada w tarapaty np. wtedy, gdy nie przygotował się do klasówki z literek "A", "B" i "C". Aczkolwiek wyciągnął wnioski i postanowił być pilniejszym uczniem. :)

 W książce każde opowiadanie niesie ze sobą jakiś morał np., że nie należy się obiadać, a na drodzę trzeba zawsze być ostrożnym, bo może nam grozić niebezpieczństwo.Myślę, że historie Wróbelka Elemelka, powinno znać każde dziecko. To Wielka Klasyka. Jestem przekonana, że każde polubi tego ptaszka. A rymowany tekst, szybko wpanie im w ucho. Po kilku czytankach, pewne fragmenty będą już znały na pamięć.


Antoś to miłośnik ptaków. Postanowiliśmy zrobić projekt plastyczny. Zrobiliśmy Wróbelka - wyklejankę z plasteliny.

POTRZEBOWALIŚMY:

- plasteliny w kolorach: szarym, brązowym, białym,czarnym, pomarańczowym i czerwonym
- kartkę lub szablon wróbla
- czarny flamaster
- nożyczki
- kartkę w dowolnym kolorze-u nas w zielonym

Na białej kartce narysowałam obrazek wróbelka. Jeśli macie możliwość, po prostu wydrukujcie. Moja drukarka odmówiła posłuszeństwa, także musiałam posiłkować się ołówkiem i narysować odręcznie. Później poprawiłam linie flamastrem. Następnie wycięłam nożyczkami.


Następnie zaczęliśmy wyklejać naszego wróbelka. Młodemu coś biała plastelina nie podpasowała, więc nasz wróbelek ma szary brzuszek. Ot, taką miał wizję :)


A teraz coś dla miłośników ptasich treli.

Znalazłam coś do posłuchania:


Mamy również nasze, amatorskie nagranie śpiewu wróbelków, jednak mam problem z wgraniem go tutaj. Jeśli mi się uda, na pewno uzupęłnię o nie wpis :)


I do obejrzenia:

"Przygód kilka Wróbla Ćwirka"

Bajka

Ćwirka dołączamy do ulubionych bajkowych bohaterów Antosia :)Wpis powstał w ramach projektu MAŁY PRZYRODNIK14 komentarzy:

 1. Super wylkejany wróbelek super wpis

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki wróbelkowi Elemelkowi cofnęłam się do czasów dzieciństwa. Cudownie wyklejony ptaszek i fajny wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam Elemelka, tak, jak i Wróbla Ćwirka :)

   Usuń
 3. Jak byłam mała to uwielbiałam wróbelka Elemelka, z resztą do dzisiaj darzę te ptaki sympatią.

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas również bajki z mojego dzieciństwa "O Wróbelku Elemelku" oraz "Przygód kilka Wróbla Ćwirka". Cudny ten Wasz plastelinowy wróbelek :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Daj młodemu plastelinę, a już on z niej zeobi pożytek :)

   Usuń
 5. Ślicznie Wam wyszedł ten plastelinowy wróbelek:) My książki nie czytaliśmy, ale bajka była obowiązkowo. Ja ja uwielbiałam i moim dzieciom też się spodobała:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy :) U nas była i książka i bajki. Szukam teraz "Elemelka"w wersji audio :)

   Usuń
 6. Przyznam, że sam Elemelek nie podbił serca moich maluchów, ale Ćwirek przez pewien czas był ulubioną bajką. Wyklejanie plasteliną wygląda świetnie. Spróbujemy tej techniki pewnie już niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróbel Ćwirek jest niesamowity :) Te "stare"bajki mają swój urok :)

   Usuń

"JAK UPOLOWAĆ PISARZA?", SALLY FRANSON - Recenzja premierowa!

  Tytuł: " Jak upolować pisarza"? Autor: Sally Franson Wydawnictwo : ZNAK LITERA NOVA Gatunek: powieść o...