niedziela, 30 października 2016

WOJNA I POWSTANIE WARSZAWSKIE OCZAMI KOBIET - KSIĄŻKI, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ!

Witajcie!

Dziś przedstawię kilka tytułów dotyczących II Wojny Światowej, a w szczególności Powstania Warszawskiego. Warte uwagi wydały mi się szczególnie dwa tytuły: DZIEWCZYNY WOJENNE Łukasza Modelskiego oraz DZIEWCZYNY Z POWSTANIA autorstwa Anny Herbich.


Obie książki to spisane wspomnienia 11 kobiet(dziś już starszych pań), które w jakiś sposób były związane z powstaniem,których dzieciństwo i młodzieńcze lata przypadły na ten burzliwy dla naszej historii czas. Były kobietami które walczyły z bronią w ręku, niosły pomoc rannym, były łączniczkami, nawet hrabinami.
Każda strona to nierzadko bolesny powrót do tych strasznych chwil. Przywoływane przez nie obrazy są bardzo szczegółowe,interesujące, a zarazem bolesne i... niewyobrażalne.

Jeśli chodzi o Powstanie  Warszawskie, interesowało mnie od zawsze. Muszę jednak przyznać, że dotąd w mediach cała uwaga skupiała się głównie na walczących. Mało mówiło się o ludności cywilnej. Oczywiście wiadomo było, że były ofiary wśród zwykłych ludzi. W końcu trwała wojna. Nie zdawałam sobie jednak sprawy z ich ogromu. Niemcy okrutnie zemścili się na Warszawiakach. Nie oszczędzili nikogo. Taki sam los spotkał mężczyzn, starców, kobiety, a nawet niewinne i bezbronne dzieci (mam tu na myśli opis rzezi Woli i Ochoty, czy wybuch czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, wrzucenie przez Niemca małego chłopca do płonącej kamienicy). Opis tych wydarzeń mnie poraził. Trudno jest wyobrazić sobie takie okrucieństwo! OPIS Z OKŁADKI:

Konsekwencje wybuchu Powstania Warszawskiego były porażające, a straty niewyobrażalne. Śmierć na ulicach Warszawy poniosło ponad 200tys. ludzi. Miasto zostało zrównane z ziemią. Z wielu zabytków pozostały ruiny, bezpowrotnie zgrabiono bezcenne dzieła sztuki. Warszawa przestała istnieć. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkim, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny należy się ogromy szacunek i wdzięczność.

Jeśli chcecie poznać każdą z tych historii, koniecznie sięgnijcie po te książki, są naprawdę fascynujące!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moja Pierwsza Książka. Ciało Człowieka, wyd. IBIS

  Tytuł: "CIAŁO CZŁOWIEKA" Seria: Moja Pierwsza Książeczka Tłumaczenie: Natalia Neldner Ilustracje: Eleonora Barsotti ...