czwartek, 11 sierpnia 2016

ZABAWY NA NIEPOGODĘ, CZYLI W CO SIĘ BAWIĆ W DOMU Z ROCZNYM DZIECKIEM - 22 PROPOZYCJE!!! :)

   Deszczowa pogoda nie pozwoliła nam dziś na wyjście z domu. 
Nie było więc ani spaceru, ani placu zabaw, ani zaplanowanego wypadu do parku.
   
   Musieliśmy zostać w czterech ścianach.
  

  Mimo wszystko nie narzekaliśmy na nudę. W domu też można się fajnie bawić. 

    Dziś chciałabym Wam zaproponować kilka zabaw domowych, które sprawdzają się w naszym przypadku.  Oczywiście to nie są wszystkie moje pomysły. Znam jeszcze wiele gier i zabaw dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Podzielę się nimi z Wami innym razem.

   Zabawy z dzieckiem 12 miesięcznym i powyżej powinny być różnorodne. Nawet jedna ulubiona zabawa prowadzona cały dzień może się dziecku znudzić lub nawet je rozdrażnić. Ważna jest więc różnorodność oraz czas zabawy.  Poniżej przedstawiam Wam propozycję naszych zabaw.  Część opiszę. Większość pewnie znacie, dlatego tylko o nich wspomnę. Oto one :-)


1. ZABAWA W "A KUKU!" - jest to pierwsza zabawa, w którą zaczęłam się bawić z synkiem jeszcze jak był niemowlęciem. Mały ją uwielbia, a teraz sam w niej uczestniczy, ponieważ sam próbuje zakrywać rączkami twarz i odgrywać "A kuku!":-)


2. ZABAWA W CHOWANEGO - kolejna z ulubionych zabaw synka. Uciekam i chowam się od niego. Ze swojej kryjówki wołam: "Gdzie jest mama?" Gdy mnie znajdzie, śmiejemy się i bijemy brawo. Przy tej zabawie dziecko ma wiele radości i ciągle mu mało :-)

3. ZABAWA W MUZYKANTÓW - gramy na instrumentach muzycznych: cymbałkach, marakasach, bębenku. 
   Jeśli nie mamy instrumentów muzycznych, świetnie sprawdzą się grzechotki malucha. 

    Fajnym pomysłem jest wykorzystanie do tej zabawy przedmiotów domowych, które mamy pod ręką. Wystarczy miedniczka, miska, puszka i łyżka i już mamy bębenek.
Możemy wykazać się kreatywnością i wykonać taki bębenek z dzieckiem.

POTRZEBNE NAM BĘDĄ:

- puszkę
- balon
- ołówek lub patyczki po lodach typu "Świderek" (posłużą za pałeczki do gry)
- 2 gumki recepturki
- papier ozdobny, wycinanka samoprzylepna


    Puszkę oklejamy papierem lub dekorujemy wycinanką.

  Odcinamy dłuższą część balonika (tę z ustnikiem), a "brzuszek" balonika naciągamy na otwartą puszkę. Aby balonik nam się nie zsunął, obwiązujemy go recepturkami. Nasz bębenek jest gotowy! :)4.  BUDOWLE Z KLOCKÓW- budujemy różności z klocków. Ja mogę zbudować jedynie jakieś proste wieże i budowle. Mój mąż natomiast jest w tym mistrzem i najczęściej to on bawi się nimi z synkiem :) 5. NALEŚNIK- kładziemy kocyk na łóżku lub podłodze. Na kocyku kładziemy dziecko i zawijamy rolując jak naleśnik, potem szybko odwijamy.  Ale jest przy tym śmiechu i zabawy! :)


6. ZABAWY MASAMI PLASTYCZNYMI: ciastoliną, plasteliną, masą solną, cieczą nieniutonowską, piaskiem kinetycznym. Jak zrobić każdą z tych mas w domowych warunkach napiszę w kolejnym poście.
7.  BUTELKI SENSORYCZNE- do plastikowych butelek wrzucamy różne rzeczy (guziki, kamyki, makaron), możemy zalać wodą; dobrze zakręcamy i zabawka gotowa. Więcej o takich butelkach tutaj:

Butelki sensoryczne - zabawa sensoryczna
 

8. MASAŻYKI - WIERSZYKI- RYMOWANKI


Więcej przykładowych rymowanek tutaj: 

RYMOWANKI, WYLICZANKI9. ZABAWY PALUSZKOWE- Jedne z najpopularniejszych  zabaw z maluszkami. Rodzic/ opiekun recytuje wierszyk jednocześnie dotykając, łaskocząc paluszki dziecka. Ileż przy tym śmiechu i zabawy! Dzieci je uwielbiają i często chcą je powtarzać.
  Oto przykładowe, które znam i w które bawię się z moim synkiem. Mały je uwielbia:


Rodzinka 

(dotykamy kolejno paluszków dziecka, zaczynając od kciuka)

Ten duży- to dziadziuś 
A obok – babunia 
Ten w środku -to tatuś. 
A przy nim- mamunia. 
A to jest- dziecinka mała 
A to- moja rączka cała! ( zginam wszystkie palce lub nimi macham)10. ZABAWA SPINACZAMI DO PRANIA-   przypinamy sobie i dziecku różnokolorowe spinacze; maluch będzie kombinować jak je zdjąć;
 inna wersja - stawiamy przed dzieckiem koszyczek ze spinaczami; może je wysypywać i wkładać z powrotem; możemy spinacze łączyć ze sobą w wymyślone stworki i figury i tak się bawić. To również dobry sposób na naukę kolorów cy liczenia trochę starszych dzieciaczków.
11. ŁASKOTKI - tu chyba nie muszę się rozpisywać, dzieci bardzo lubią być łaskotane :)


12. GDZIE JEST MIŚ? - pod kocykiem chowamy pluszową zabawkę i pytamy dziecko GDZIE JEST MIŚ? Maluch podnosi kocyk a my wołamy: "O tutaj jest!" Dziecko  może też samo próbować zakryć zabawkę. 13. GONIĘ, GONIĘ! - gonimy dziecko po domu, jeśli jeszcze nie potrafi chodzić, możemy się ganiać na czworaka :)14.  ZABAWY NAKRĘTKAMI -wbrew pozorom nakrętki po butelkach też mogą być ciekawą alternatywą zabawy; możemy je po prostu rozsypać, posegregować według koloru, zbudować wieżę, węża, rzucać do miski. Możemy również zrobić dekoracyjne pieczątki i tworzyć obrazki itd. itp.

 15. UKŁADANKI DREWNIANE - dopasowujemy elementy w odpowiednie miejsca. 
16. OGLĄDANIE I CZYTANIE KSIĄŻECZEK- czytamy książeczki,oglądamy obrazki, opowiadamy dziecku wymyślne historyki
17. SŁUCHANIE MUZYKI, ŚPIEWANIE PIOSENEK, TAŃCE - POŁAMAŃCE -  muzyka łagodzi obyczaje i to jak! My uwielbiamy słuchać muzyki i tańczyć do jej rytmu :)  śpiewam też różne piosenki; Naszym hitem są utwory z "Akademii Pana Kleksa", szczególnie "Na wyspach Bergamutach" Tę piosenkę śpiewam na różne sposoby, żeby było weselej :-)
   Moja rada: śpiewajcie swoim dzieciom. Szczególnie niemowlęta i dzieci po 1 roku życia to uwielbiają. Nie przejmujcie się tym, że fałszujecie. Dla dzieci liczy się to, że śpiewa im MAMA, że to JEJ głos, a to najważniejsze! :)

18.  BAŃKI MYDLANE - możemy kupić gotowe lub zrobić sami; (pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać ich bez nadzoru!)ABY ZROBIĆ DOMOWE BAŃKI MYDLANE POTRZEBUJEMY:

- 1 szkl wody
- 1/2 szkl płynu do mycia naczyń
- plastikowy kubek
- słomka nacięta na krzyż ( jeśli mamy pusty pojemnik po starych bańkach nie będzie nam potrzebna)
- łyżeczka

Wszystko mieszamy ze sobą i przelewamy do pojemniczka na bańki lub kubeczka.


   

   19. KARTY OBRAZKOWE- karty z obrazkami tematycznymi "Kapitana Nauki"; możliwości zabaw z ich wykorzystaniem jest wiele - w pudełku dołączony jest poradnik z podpowiedziami, jak można w mnie grać. My wykorzystujemy je do nauki pierwszych słówek oraz do poznania przedmiotów, zwierząt i osób na obrazkach. 

    Sami możemy wykonać podobne karty. Ja planuję zrobić karty w kilku kategoriach. Zbliża się jesień, więc może zrobię je właśnie w tej tematyce :)

 20. PUZZLE PIANKOWE - układamy figury, kostkę, robimy tor po którym chodzimy, raczkujemy itp. 21. DREWNIANA ZABAWKA Z ZAMKAMI,SKOBELKAMI I ZATRZASKAMI - 

Idealna zabawka dla wszystkiego ciekawego malucha! Każde drzwi zamknięte są na inny rodzaj zatrzasku. Dziecko musi je otworzyćDużo popracują tu rączki i paluszki (motoryka mała). Maluch musi się skupić, trochę wysilić, napracować i pokombinować, bowiem  niektóre zatrzaski nie puszczają tak łatwo. Ale gdy już je otworzy, czeka go miła niespodzianka: bo za każdymi drzwiczkami kryją się  kolorowe zwierzątka.

  

22. TOR PRZESZKÓD/ TRASA

  Na podłodze ułożyłam drogę z piankowych puzzli; można je ułożyć prosto lub porobić zakręty, dodatkowo możemy dołożyć jakąś przeszkodę, np. piłkę, którą maluch musi wyminąć, albo przesunąć.


    Oczywiście na tym mój repertuar gier i zabaw z dzieckiem się nie kończy.   Znam jeszcze wiele gier i zabaw, w które możemy bawić się z dziećmi w różnym    przedziale wiekowym. Już niebawem się nimi z Wami podzielę! 

4 komentarze:

 1. Ale dużo propozycji :) Większość przerabiałam jak moje dzieci były młodsze.. ale są takie, które cieszą ich do dziś np. "kanapka" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi hi :)A będzie ich jeszcze więcej.Nasze propozycje dotyczą maluchów rocznych, 1+. :)

   Usuń
 2. Z maluchami to jest łatwo i przyjemnie super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorzej jak ten maluch jest wybredny ;)

   Usuń

"JAK UPOLOWAĆ PISARZA?", SALLY FRANSON - Recenzja premierowa!

  Tytuł: " Jak upolować pisarza"? Autor: Sally Franson Wydawnictwo : ZNAK LITERA NOVA Gatunek: powieść o...